Szukasz urządzenia, które będzie skutecznie walczyło ze smogiem? A może chcesz obronić się pyłkami, które wywołują u Ciebie reakcje alergiczne? Podpowiadamy jaki typ oczyszczacza wybrać, a także, na jakie parametry warto zwrócić uwagę.
Rodzaje oczyszczaczy powietrza
Zasadniczo podziałów oczyszczaczy możemy zrobić wiele - zależnie od funkcji, przeznaczenia, wielkości czy nawet mechanizmu działania. Przyjęło się jednak, że najczęściej szukamy oczyszczacza, który pozwala na usunięcie konkretnego typu zanieczyszczeń lub wyposażonego w określone funkcjonalności.
Odpowiednio możemy wyróżnić następujące rodzaje tych sprzętów:
- Oczyszczacze powietrza na smog
- Oczyszczacze powietrza na kurz
- Oczyszczacze powietrza na alergie
- Oczyszczacze powietrza na pyłki
- Oczyszczacze powietrza na pleśnie
- Oczyszczacze powietrza na grzyby
- Oczyszczacze powietrza na brzydkie zapachy
- Oczyszczacze powietrza na wirusy i bakterie
- Oczyszczacze powietrza na dym papierosowy
Z kolei ze względu na funkcje, w które jest wyposażony oczyszczacz powietrza, najczęściej wyróżniamy:
- Oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania
- Oczyszczacze powietrza z jonizacją
- Oczyszczacze powietrza z osuszaniem
- Oczyszczacze powietrza z aromaterapią
- Oczyszczacze powietrza z filtrami HEPA
- Oczyszczacze powietrza z lampą UV
Pomimo tak dużej ilości typów urządzeń, tak naprawdę bardzo wiele oczyszczaczy topowych marek to urządzenia wielofunkcyjne, które doskonale radzą sobie z różnymi typami zabrudzeń. Jak również wyposażone są w kilka funkcjonalności, dzięki czemu kupując jeden sprzęt, może on spełniać wiele funkcji.
Oczyszczacze a skuteczność wyłapywania konkretnych zanieczyszczeń
O skuteczności wyłapywania zanieczyszczeń decydować będzie zastosowany mechanizm filtracji. W typowych oczyszczaczach producenci korzystają z trójstopniowej filtracji, na którą składają się:
- Filtry wstępne - wyłapujące większe zanieczyszczenia (sierść, okruchy, włosy, drobiny), a także kurz. Jeśli więc szukamy oczyszczacza powietrza na kurz, zwróćmy uwagę na to, by filtr wstępny zajmował odpowiednio dużo powierzchnię, był wykonany z trwałych materiałów, a także posiadał otwory o odpowiedniej wielkości, by dobrze radzić sobie z zatrzymywaniem kurzu
- Filtry węglowe - ich głównym zadaniem jest pochłanianie związków lotnych, gazów i zapachów. Jeśli więc planujemy korzystać z oczyszczacza głównie po to, by neutralizować zapachy, dym tytoniowy, a także niebezpieczne związki lotne znajdujące się np. w smogu lub dymie pochodzącym ze spalin (gdy mieszkamy blisko ulicy), to zwróćmy uwagę, by filtry węglowe zawierały odpowiednio duże ilości węgla aktywnego
- Filtry HEPA - najskuteczniejsze w pochłanianiu najtrudniejszych do wyłapania zanieczyszczeń, czyli drobin o wielkości 0,3 mikrona. Filtry HEPA z łatwością radzą sobie z usuwaniem szkodliwych dla zdrowia pyłów PM 2.5 oraz PM5, ale także mniejszych np. PM1. Dodatkowo dobrej jakości filtry HEPA są konieczne, aby wyłapać z powietrza wirusy, bakterie, alergeny, czy pleśnie. Zwracajmy więc uwagę na to, czy producent wyposaża oczyszczacz w dobrej jakości filtry HEPA, a także jaką przewiduje ich trwałość.
Warto zwrócić uwagę na to, że jeśli wybierzemy oczyszczacz powietrza renomowanego producenta, to tak naprawdę skuteczny system filtracji sprawi, że urządzenie to świetnie poradzi sobie z neutralizacją wszystkich tych typów zanieczyszczeń.
Z kolei, jeśli sięgniemy po oczyszczacz wyposażony w słabej jakości filtry, wówczas nie będzie on spełniał swojej roli. Nie warto więc oszczędzać i wybierać urządzenie bez filtrów HEPA, gdyż tak naprawdę niewiele oszczędzając, tracimy na wydajności i skuteczności oczyszczacza.
Funkcjonalności oczyszczaczy
O ile wybór urządzenia posiadającego pełny trójstopniowy system filtracji jest bardzo rozsądnym wyborem, o tyle nie zawsze już musimy sięgać po urządzenie, które wyposażone jest w największą możliwą ilość funkcji dodatkowych. Dlaczego? Z prostej przyczyny. Niektóre funkcje oczyszczacza mogą nam po prostu nie być potrzebne.
- Oczyszczacz z funkcją nawilżania - bardzo praktyczna opcja, ale tylko jeśli w naszym domu lub mieszkaniu zmagamy się z problemem nadmiernie suchego powietrza. Taki stan rzeczy często występuje w domach z ogrzewaniem podłogowym lub dobrze docieplonych mieszkaniach z ogrzewaniem centralnym. Jeśli jednak w naszym domu walczymy z nadmierną wilgocią, wówczas z funkcji nawilżania nie będziemy w ogóle korzystać lub bardzo okazjonalnie. A warto pamiętać, że obecność zbiornika na wodę znacznie powiększa gabaryty urządzenia, a także przekłada się najczęściej na jego wyższą cenę
- Oczyszczacz z funkcją jonizacji - ostatnie lata pandemii potwierdziły przydatność jonizacji powietrza niemal na każdym kroku. Ale co ważne, tylko i wyłącznie sprawdzonej i potwierdzonej badaniami naukowymi jonizacji, która realnie może wspomóc nas w walce z wirusami, bakteriami i alergenami. Nie sięgajmy po oczyszczacze z jonizacją o niepotwierdzonej skuteczności, gdyż najczęściej brak badań jest oznaką, że ta skuteczność jest po prostu bardzo niska.
- Oczyszczacz z aromaterapią - tego typu urządzenia raczej należą do mniejszości… i nie ma co się dziwić. Funkcja aromaterapii, a więc emisji zapachów leży niejako w opozycji do funkcji oczyszczacza powietrza z zapachów. Obecność funkcji aromaterapii oznacza niejako, że oczyszczacz może nie radzić sobie z pochłanianiem brzydkich zapachów, a to z kolei oznacza, że może mieć bardzo słabej jakości filtry węglowe (lub być ich całkowicie pozbawiony). Dla zasady tego typu połączenie nie jest racjonalnym zabiegiem
- Oczyszczacze z lampą UV - lampy UV w oczyszczaczach stosuje się raczej rzadko. Lepszym i praktyczniejszym rozwiązaniem będzie wyposażenie oczyszczacze w funkcję jonizacji. Dla zasady lampy UV i jonizacja powietrza będą skoncentrowane na eliminacji podobnych typów zanieczyszczeń (wirusy, bakterie, alergeny, roztocza).
- Oczyszczacze z filtrami HEPA – można rzecz, absolutny must-have. Jak wcześniej opisywaliśmy, obecność filtrów HEPA przekłada się na wysoką skuteczność urządzenia w pochłanianiu najtrudniejszych zanieczyszczeń, a więc tych o najmniejszych rozmiarach.
Jaki rodzaj oczyszczacza wybrać?
Każdy na to pytanie musi odpowiedzieć indywidualnie, określając:
- na usunięciu jakich zanieczyszczeń zależy nam najbardziej?
- z jakich funkcjonalności urządzenia będę realnie korzystał?
Jeśli więc dobrze przeanalizujemy ofertę producentów topowych oczyszczaczy, z łatwością dobierzemy model, który idealnie spełni nasze oczekiwania pod kątem jakości, wyglądu, skuteczności, funkcjonalności, a także ceny.