Wiadomości

  • 16 komentarzy
  • 11750 wyświetleń

Rocznica Powstania

1 sierpnia 2012 r. w związku z obchodami 68. rocznicy Powstania Warszawskiego w Grajewie przy Pomniku Niepodległości odbyła się uroczystość.

O godzinie 17.00 zabrzmiały syreny alarmowe, odśpiewano hymn państwowy. Przedstawiciele samorządu, instytucji złożyli kwiaty pod pomnikiem.

 

 


Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.


Decyzja o wywołaniu powstania w Warszawie dojrzewała przez kilka dni, a wpływ na nią wywarło szereg czynników:


    pod koniec lipca 1944 mogło się wydawać, że III Rzesza znajduje się na krawędzi upadku. Wojska niemieckie ponosiły porażki na wszystkich frontach, a 20 lipca miał miejsce nieudany zamach na życie Hitlera. Oznaki niemieckiej klęski były widoczne również w samej Warszawie. W związku z nadciąganiem Armii Czerwonej wśród Niemców w mieście szerzyła się panika, która osiągnęła punkt kulminacyjny w dniach 23-24 lipca i trwała do 27 lipca. Ulicami stolicy wycofywały się na zachód resztki niemieckich oddziałów rozbitych na Białorusi. Z miasta masowo uciekali cywilni Niemcy; ewakuowano zakłady przemysłowe, urzędy i więzienia; przestała się ukazywać prasa gadzinowa. Miasto przejściowo opuściły także cywilne władze okupacyjne (gubernator Fischer, starosta Leist) oraz niektóre jednostki policji. W tej sytuacji wielu oficerów KG AK było zdania, że powstanie łatwo mogłoby doprowadzić do wyparcia okupantów Warszawy.
   
21 lipca 1944 powstał w Moskwie tzw. Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego – organ wykonawczy KRN, który rościł sobie prawo do sprawowania władzy wykonawczej na terenach centralnej Polski wyzwolonych przez Armię Czerwoną. Organ ten, teoretycznie wielopartyjny, pozostawał zdominowany przez komunistów oraz całkowicie podporządkowany Stalinowi. Zarówno Rząd RP na uchodźctwie, jak i przywódcy Polskiego Państwa Podziemnego uznali powstanie PKWN za wstęp do narzucenia Polsce komunistycznego rządu marionetkowego.
   
26 lipca premier Stanisław Mikołajczyk udał się w podróż do Moskwy (dotarł tam 30 lipca), gdzie miał spotkać się ze Stalinem i podjąć ostatnią próbę znalezienia modus vivendi pomiędzy Polską a ZSRR. Wyzwolenie Warszawy przez oddziały AK mogło stać się kluczowym elementem przetargowym, wzmacniającym pozycję Mikołajczyka w negocjacjach z radzieckim dyktatorem.
   
27 lipca w Warszawie ogłoszono przez uliczne megafony („szczekaczki”) zarządzenie gubernatora dystryktu warszawskiego, Ludwiga Fischera. Rozkazywał on, aby następnego dnia 100 tysięcy polskich mężczyzn i kobiet w wieku od 17 do 65 lat stawiło się do pracy przy budowie umocnień nad Wisłą (do obrony przed zbliżającą się Armią Czerwoną). Dowództwo AK obawiało się, że będzie to swoista „Branka” (na wzór tej ze stycznia 1863), mająca na celu wyeliminowanie najbardziej dynamicznego elementu spośród ludności Warszawy. Jeszcze tego samego dnia pułkownik „Monter”, ogłosił alarm dla oddziałów AK w stolicy (według niektórych źródeł uczynił to samowolnie, według innych – w porozumieniu z generałem „Borem”). 29 lipca na polecenie komendanta głównego AK alarm został odwołany, a żołnierze bez większych incydentów rozeszli się do domów. Tymczasem zarządzenie Fischera zostało całkowicie zbojkotowane przez Warszawiaków, co nie spowodowało jednak represji okupanta.
   
29 lipca (w godzinach wieczornych) Radio Moskwa nadało w języku polskim wezwanie do ludności Warszawy. Głosiło ono, że dla polskiej stolicy „godzina czynu wybiła” oraz zapowiadało, że „czynną walkę na ulicach Warszawy (…) nie tylko przyspieszymy chwilę ostatecznego wyzwolenia, lecz ocalimy również majątek narodowy i życie waszych braci”. Tego samego dnia na murach Warszawy pojawiła się odezwa podpisana przez samozwańczego generała Juliana Skokowskiego – przywódcę lewicowej Polskiej Armii Ludowej – w której informowano fałszywie, że generał „Bór” wraz z KG AK uciekli z Warszawy, a Skokowski obejmuje dowództwo nad wszystkimi organizacjami podziemnymi w mieście i zarządza mobilizację do walki z Niemcami. Z kolei 30 lipca należąca do komunistycznego ZPP „Radiostacja Kościuszko” kilkukrotnie powtórzyła wezwanie, w którym znalazły się słowa: „Ludu Warszawy! Do broni! Niech ludność całą stanie murem wokół Krajowej Rady Narodowej, wokół warszawskiej Armii Podziemnej. Uderzcie na Niemców, Udaremnijcie ich plany zburzenia budowli publicznych. Pomóżcie Armii Czerwonej w przeprawie przez Wisłę (…) Milion mieszkańców Warszawy niechaj się stanie milionem żołnierzy, którzy wypędzą niemieckich najeźdźców i zdobędą wolność”. Sowieckie lotnictwo zrzuciło także nad miastem ulotki propagandowe o podobnej treści. W tej sytuacji dowództwo AK miało realne powody do obaw, że w momencie wkraczania Armii Czerwonej komuniści sprowokują wystąpienia zbrojne, w które masowo zaangażuje się ludność Warszawy wyczekująca od lat możliwości odwetu na okupantach. W ten sposób komuniści odebraliby dowództwu AK ostatni atut oraz potwierdziliby tezy sowieckiej propagandy, jakoby Polskie Państwo Podziemne nie prowadziło walki z Niemcami. (wikipedia.org)


fot. grajewo.pl


piątek, 19 kwietnia 2024

Głos na TAK - Dariusz Latarowski

piątek, 19 kwietnia 2024

S61 Guty-Szczuczyn zderzenie 2 tirów

Komentarze (16)

To znaczy , że nie będzie mszy ?.....trudno uwierzyć

wieeeelkie dzięki za przybycie wszystkim.garstka ludzi i brak Pana burmistrza.Wstyd!

do narodowiec: nie tylko burmistrza! a poza tym co sie tak przyczepiles?

ale strzelcow nie zabrakło. brawo młodzi:)

do NARODOWIEC: kim ty jest srelu ze oceniasz innych? zajmji się pracą, stwórz miejsce pracy dla siebie i dal innych - to dziś jest prawdziwy partyiotyzm i dbanie o swój kraj. Jak słyszę "narodowiec" od razu myślę "faszysta" ! - ty jesteś wstydem dla Grajewa!

Pracownik jeśli dla Ciebie narodowiec to faszysta to gratulacje ,powiedz to milionom osób w Polsce których dziadkowie ojcowie mężowie zginęli podczas II wojny światowej należąc do stronnictwa narodowego. Pracownik TVN czy wybiórczej?? Wstydź się człowieku.
A na drzewach zamiast liści... pfffuuu

Jesteś małym faszystą/nacjonalistą (do narodowca) i stadionowym kibolem - i nic tego nie zmieni! Twoi koledzy dali popis chamstwa - na gównych uroczystosciach w Warszawie! JESTESCIE beznadziejni i niezaradni zyciowo - brak jest dla was miejsca w normalnym spoleczenstwie - - taka jest prawda. Przez takich jak ty - wybuchają konflikty zbrojne - bo zawasze się znajdzie małych hitlerek - który zaciagnie was na barykady! - zreszę, bo co macie do stracenia - jak wy nic nie macie! Wasz idol z LPR (Młodziez wszechpolska itd - został "zmieciony" ze sceny politycznej (mowa o Giertychu) zresztą cała LPR jest w niebycie - jestescie marginesem społecznym - nie potraficie nic w zyciu pozytecznego zrobić - który z was jest prawdziwym fachowcem w swojej dziedzinie/zawodzie? - jak na was patrze to mi jest poprostu was zal!

Panie Prawomocnik, zacznij pan myslec glowa, a nie stereotypami. Narodowiec - faszysta, kibol, zwolennik LPR. Niedawno mowiono, ze kibice to zwolennicy PiSu. Widac trendy sie zmieniaja. Prawomocnik - lewak, gej, dziadek z wermachtu, babka z SLD. Jak wszyscy to wszyscy. Tez sobie pozwole na takie myslenie.

dobra nie polemizowac z lewakami

do Pracownik - tylko że to właśnie My Kibole (bandyci , sutenerzy , dilerzy , gwałciciele,mordercy itp za kogo Nas macie) staneli byśmy w pierwszej linii w razie działań zbrojnych! Stworzyć miejsce pracy ?? macie od tego swojego miłościwie panującego donalda, na którego tak głosowaliście.

do Pracownik - tylko że to właśnie My Kibole (bandyci , sutenerzy , dilerzy , gwałciciele,mordercy itp za kogo Nas macie) staneli byśmy w pierwszej linii w razie działań zbrojnych! Stworzyć miejsce pracy ?? macie od tego swojego miłościwie panującego donalda, na którego tak głosowaliście.

Pracownik - tobie nie do Hitlera , ale do Stanina bliżej. Hitler gnębił i niszczył obce narody w imię wywyższania swojego. Stalin nie oszczędzał nikogo dla dobra samego siebie. To do obecnie rządzących powinieneś apelować o miejsca pracy, o zaprzestanie wyprzedaży majątku narodowego o nie likwidowanie miejsc pracy , zakładów , hut , fabryk, stoczni, kopalni.Jak czytam takie wypociny to nie wiem czy jesteś taki głupi ? Czy prymitywny- może jedno i drugie ? Sam się najpierw przedstaw i opowiedz o swoich osiągnięciach, bo po twoich "wypocinach" poza tym, że bredzisz nic dobrego pomyśleć nie można - nie da się ! I taki z ciebie pracownik jak z Koziej D... trąba!!!

do My Kibole - wy staniecie pierwsi? chyba w PUP po zasiłek. Wojsko i strzelanie to znacie tylko z gier komputerowych - prosze was nie róbcie jaj z historii i z siebie.. :)

rozumiem że tam Ciebie spotkam?? no cóż , wszystko jest dla ludzi ;] jaja to Ty z siebie robisz.Zakompleksiony internetowy lewaku! bez odbioru.

"Zakompleksiony internetowy lewaku!" - to mnie rozbawiłeś :) . Dziś oglądałem film o ruskich narodowcach/faszystach - coś niebywałego - są podobni do gestapowców za czasów hitlera! was trzeba izolować lub leczyć - jesteście wirusem w zdrowym kraju! Poza tym to w d.. byliście i gówno widzieliście! który z was spędzał wakacje za granicą? pochwalcie się co w zyciu osiągneliście'? jakie studia, zawody, mieszkanie, dom... co umiecie dobrze robić! gówniarstwo w kapturach - i nic więcej!

to wybierz sie na parade rownosci. Tam sa prawdziwi polacy i zdrowy kraj:D Wakacje za granica;D Cudze chwalicie swego nie znacie. A ty studia skonczyles i pewnie podcierasz zadki niemcom za euro. SZCZYT MARZEN:D CHWALA WIELKIEJ POLSCE

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.