poniedziałek, 17 czerwca 2024

Wiadomości

  • 6 komentarzy
  • 4370 wyświetleń

Rail Baltica w Ełku: otworzyli wiadukt na ul. Suwalskiej

Ul. Suwalska, jedno z najważniejszych skrzyżowań dróg z torami w Ełku, jest już przejezdna. Nowy wiadukt kolejowy i znajdujący się pod nim tunel drogowy oraz zmodernizowane skrzyżowanie z ul. Słoneczną umożliwiają bezpieczną komunikację z centrum miasta do os. Zatorze. Inwestycja w Ełku jest współfinansowana ze środków unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Możemy już bezpiecznie i wygodnie przejechać pod torami stacji Ełk – przebudowany ciąg ul. Suwalskiej – Dąbrowskiego jest dostępny dla samochodów. Kierowcy korzystają z jezdni po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Nowością jest dodatkowy lewoskręt w ul. Słoneczną, który usprawnia komunikację. Łącznie przebudowaliśmy 234 m ulic w jednym z najważniejszych punktów w mieście. Prace na miejscu są kontynuowane – wykonawca buduje chodnik i ciąg pieszo-rowerowy.

Inwestycja ma też istotne znaczenie dla ruchu pociągów. Dawny wiadukt kolejowy nad ul. Suwalską zastąpiła nowoczesna żelbetowa konstrukcja. Nowy obiekt ma 21,5 m długości i przebiega po nim 6 torów – takie rozwiązanie na lata zapewni sprawne podróże oraz bezpieczny przejazd ciężkich składów towarowych. Techniczną ciekawostką, zlokalizowaną w pobliżu wiaduktu, są betonowe schody przygotowane w technologii druku 3D. Eksperymentalna konstrukcja posłuży jako dojście techniczne dla pracowników kolei.

Bezpieczniej w Ełku
Wiadukt nad ul. Suwalską to drugie z dwupoziomowych skrzyżowań w mieście, które oddaliśmy do użytku w maju tego roku. Od dwóch tygodni kierowcy bezpiecznie przejeżdżają pod torami na ul. Kolejowej. Postępują także roboty na budowie równoległych wiaduktów kolejowego i drogowego nad ul. Towarową – trwa budowa układu drogowego, w tym ronda. Jest już konstrukcja mostu kolejowego nad rzeką Ełk, gdzie wykonawca ułożył tory i prowadzi ich regulację. Na stacji Ełk toczą się prace wykończeniowe na dwóch nowych peronach oraz w tunelu pod torami.

 

Otwarcie wiaduktu nad ul. Suwalską pozwoli na dokończenie prac w innej lokalizacji – przy ul. Sikorskiego. W terminie od 3 do 24 czerwca finalizowana będzie budowa nowego ronda i modernizacja przejazdu kolejowo-drogowego. W związku z tym niezbędne będzie zamknięcie części ulicy, w tym przejazdu kolejowo-drogowego, a ruch lokalny zostanie przekierowany na ul. Suwalską.

 

 

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. o wartości 613 mln zł realizowana jest w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E 75 na odcinku Białystok – Suwałki – Trakiszki (granica państwa), etap I odcinek Białystok – Ełk”. Roboty zaplanowano do końca lata 2024 r. Inwestycja jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej z instrumentu Connecting Europe Facility (CEF) – „Łącząc Europę”. Więcej informacji na www.rail-baltica.pl

Tomasz Łotowski
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

niedziela, 16 czerwca 2024

Seniorzy nadal celem oszustów!

Komentarze (6)

Ełk Ełkiem, a co się tak naprawdę dzieje w sprawie torów w Grajewie?

Dlaczego Portal e-Grajewo zaimuje sie Elkiem a nie GRAJEWEM. Jak mamy jezdzic w Grajewie bez wiaduktow, drug, obwodnicy. My mieszkamy w Grajewie a nie w Elku i innych miastach. Jak mamy jezdzic u siebie w Grajewie. Kiedy e-Grajewo zajmie sie naszym miastem i mieszkancami.

W Grajewie co się teraz nie stanie to wina poprzedniego burmistrza będzie

Grajewo nas interesuje

Ełk to inny świat zupełnie

Położenie Ełku to powód inwestycji.Nikt tu personalnie na nic nie zaasłuzył.Gdyby Elk leżał w miejscu Gołdapi to byłaby klapa inwestycyjna.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.