piątek, 19 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 5 komentarzy
  • 11343 wyświetleń

Rady na owady

Pewnych wakacyjnych nieprzyjemności nie sposób uniknąć. Większość ugryzień i ukąszeń przez owady nie jest groźna dla zdrowia. Warto jednak wiedzieć, co zrobić z obolałym miejscem na skórze po niespodziewanym ataku osy lub kleszcza.

Kiedy użądli pszczoła.
Użądlenia przez pszczoły, osy i szerszenie, które wpuszczają do organizmu człowieka jad, mogą być groźne. Pszczoła dodatkowo pozostawia żądło w ciele człowieka, więc należy je usunąć. Najlepiej podważyć je delikatnie sparzoną igiełką i wydłubać - Miejsce ukąszenia przez te owady smarujemy żelem odczulającym i nakładamy okład np. z lodu. Dla odczulenia podajemy też wapno w dowolnej postaci, takie, jakie lubimy - tabletki lub napój musujący – powiedział nam jeden z lekarzy w grajewskiej Przychodni "Medicus".

Zostałeś ugryziony przez muchę lub komara?

Ukłucie tych pospolitych owadów zwykle powoduje zaczerwienienie skóry, miejscowe swędzenie i obrzęk. Aby zmniejszyć dolegliwości należy zdezynfekować bolące miejsce myjąc je wodą z mydłem. Następnie zastosować żel odczulający. Aby zmniejszyć stan zapalny można zwilżyć skórę wodą i pocierać ją delikatnie tabletką aspiryny. W razie dużego obrzęku warto zrobić kompres z wody, lodu i sody oczyszczonej (łyżeczka na szklankę wody), a także zażyć tabletkę wapnia – radzi lekarz.

Jak poradzić sobie z kleszczem?
Najważniejsze, aby usunąć go z naszej skóry. Najlepiej zrobić to wykręcając go powoli pęsetą. Jeżeli się to nie udaje, można położyć w miejsce ukąszenia ciepły kompres (ok. 10 minut). Miejsce po usunięciu kleszcza należy umyć i zdezynfekować. Nie powinniśmy bagatelizować przypadków utrzymywania się zaczerwienienia, należy wtedy odwiedzić lekarza.

e-Grajewo.pl

Komentarze (5)

na ukaszenia ós najlepszy jest ocet ;]

To muchy gryzą??

W przypadku zauważenia kleszcza w ciele człowieka należy go jak najszybciej usunąć. Jeśli reakcja nastąpi w ciągu 24 godzin, ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi przez te pasożyty zostanie zminimalizowane.

Bardzo ważny jest sposób wyjęcia kleszcza. Lekarze podkreślają, że aby wyjąć kleszcza należy uchwycić go delikatnie pęsetą przy samej skórze i wyciągnąć zdecydowanym ruchem obrotowym. Przy takim ruchu zęby hypostomu stawiają mniejszy opór. Tym samym kleszcz nie zostaje uszkodzony i nie ma niebezpieczeństwa wylania się na skórę zawartości jego ciała, w której mogą znajdować się bakterie. Po wyjęciu kleszcza miejsce ukłucia należy starannie zdezynfekować. Nie wolno smarować kleszcza tłuszczem, ponieważ wówczas dusi się on i zwiększa wydzielanie śliny, w której mogą występować zarazki.

podajemy wapno?^^ ...no to smacznego :D

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.