Warto przeczytać

Rachunek firmowy - jak wybrać najlepszy dla swojego biznesu?

Planujesz rejestrację działalności gospodarczej? Ważną kwestią jest nie tylko wysoka jakość świadczonych usług czy szczegółowa analiza rynku pod kątem oferowanych produktów, ale także kontrola nad finansami. Oddzielne konto firmowe nada się do tego celu idealnie. Poznaj funkcjonalności, które powinien zapewniać taki rachunek. Dowiedz się, jakie dokumenty musisz przygotować i oszacuj miesięczne koszty jego prowadzenia. Przeczytaj i wybierz już teraz najlepsze konto bankowe dla firm.


Rozpoczynasz prowadzenie działalności? Oddziel finanse firmowe od prywatnych!

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, osoby rejestrujące jednoosobową działalność gospodarczą nie muszą posiadać oddzielnego konta firmowego. Do rozliczeń mogą wykorzystać rachunek osobisty i podać jego numer go we wniosku w CEIDG. Wtedy zostanie on jednak potraktowany jako rachunek firmowy, na który trafi m.in. zwrot nadpłaty podatku.

W praktyce takie konto może oczywiście zostać skontrolowane przez urząd skarbowy. Inspektorzy dokładnie przeanalizują wpływy oraz wydatki. Wówczas mogą uznać niektóre prywatne przelewy przychodzące za dochody przedsiębiorstwa (np. ze sprzedaży niepotrzebnych przedmiotów). Sama kontrola znacznie się wydłuży, a Ty będziesz musiał tłumaczyć się ze swoich domowych zakupów. Oddzielne firmowe konto bankowe pozwoli Ci rozdzielić środki biznesowe od prywatnych, co zwyczajnie się opłaca.

Czego można oczekiwać od konta firmowego?

Oddzielne konto firmowe pozwoli Ci nie tylko zapanować nad finansami Twojej działalności i zyskać kontrolę nad przepływem środków. Konieczne będzie także wtedy, gdy chcesz zostać czynnym płatnikiem VAT. Regulacje nakładają na banki obowiązek prowadzenia subkont dla podatku VAT na wszystkich rachunkach firmowych (tzw. split payment).

Dzięki firmowemu rachunkowi dane Twojego przedsiębiorstwa mają szansę trafić na białą listę podatników VAT. Wiele firm to właśnie na niej sprawdza wypłacalność potencjalnych kontrahentów.

Podczas doboru konta dla firmy, weź pod uwagę dostępne funkcjonalności i związane z nimi opłaty.

Chodzi m.in. o:

  • stałą opłatę za prowadzenie konta,
  • koszt przelewów do ZUS-u i US (najczęściej są one darmowe),
  • koszt przelewów standardowych,
  • dostęp do przejrzystej bankowości elektronicznej oraz aplikacji mobilnej,
  • możliwość otwarcia rachunków pomocniczych (w tym rachunków walutowych),
  • dostęp do wpłatomatów i koszt wpłat gotówki (np. z utargów),
  • możliwość korzystania z karty debetowej i koszty wypłat gotówki w bankomatach,
  • ofertę kredytową dla posiadaczy rachunków firmowych (karty kredytowe, limity na koncie, kredyty gotówkowe).

Jakie dokumenty trzeba przygotować?

Chcesz założyć konto dla firmy. W takim razie przygotuj:

  • dla jednoosobowej działalności gospodarczej – dowód osobisty (gdy firma znajduje się w CEIDG i posiada NIP oraz REGON),
  • dla innego typu działalności – dowód osobisty, dokument potwierdzający formę prowadzonej działalności (umowę spółki, statut stowarzyszenia itp.), wpis w CEIDG lub KRS.

Miesięczne koszty konta firmowego

Często usługi bankowe promowane są jako darmowe. Nie zawsze oznacza to jednak całkowity brak kosztów, dlatego dokładnie przeanalizuj tabelę opłat i prowizji. Często banki oferują brak stałych opłat za prowadzenie rachunku, ale przy spełnieniu konkretnych wymogów (np. wykonywania danej liczby przelewów).

Sprawdź też, ile możesz wykonać bezpłatnych przelewów standardowych, ponieważ często odnosi się to do kilku, maksymalnie kilkunastu sztuk. Podobna zasada może dotyczyć opłat za korzystanie z karty Visa czy Mastercard – po wykonaniu transakcji bezgotówkowych na określoną kwotę możesz nie ponieść opłat. Miesięczne koszty rachunku firmowego są na ogół bardzo niskie lub wręcz zerowe. Warunkiem jest to, że dopasujesz ofertę do potrzeb swojego biznesu i nie przekroczysz limitów przewidywanych przez bank.

Rachunek firmowy - dodatkowe korzyści

Często dodatkową korzyścią dla posiadaczy rachunków firmowych jest dostęp do atrakcyjnej oferty kredytowej oraz leasingowej. Bank może zaoferować możliwość korzystania z kantoru online czy wirtualnej księgowości w atrakcyjnej cenie. Za pomocą bankowości elektronicznej dopełnisz też wiele formalności. Jedną z nich jest stworzenie Profilu zaufanego, który później umożliwia zakładanie firmy przez internet bez konieczności wizyty w urzędzie.

Wybierz dobrze i korzystaj przez lata!

Dobry rachunek firmowy powinien być dopasowany do potrzeb konkretnego biznesu. Ważna jest charakter prowadzonej działalności, skala przychodów, rodzaj przepływu środków. Nie wszyscy przedsiębiorcy będą regularnie wpłacać utargi w gotówce czy korzystać z karty debetowej bądź kredytowej. Przeanalizuj swoje potrzeby i postaw na dobre konto firmowe, z którego będziesz korzystać przez lata!

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.