czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 10 komentarzy
  • 14507 wyświetleń

Pył PM10 atakuje !

Zmęczeni po całym dniu pracy wychodzimy na ulicę. Na powietrzu bierzemy głęboki oddech: wdech, wydech co pomaga się odprężyć, wyciszyć, zrelaksować. Ale uwaga, badania naukowe dowodzą, że oddychanie powietrzem może być przyczyną wielu groźnych chorób. Wszystko przez zanieczyszczenia.

Podlaski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska  - delegatura w Łomży podał wielkości zanieczyszczenia powietrza przez: dwutlenek azotu, dwutlenek siarki, pył zawieszony PM10. Z informacji uzyskanych wynika, że wielkości nie są przekraczane, a określone wartości nie przekraczają 40% dopuszczalnej normy. Jedynie pył zawieszony osiąga 75% dopuszczalnego poziomu.

- Emisja zanieczyszczeń powietrza w  procesie produkcji zakładu Pfleiderer nie przekracza wartości dopuszczalnej. Dbamy o środowisko naturalne. Celem obniżenia emisji pyłu zaprzestano użytkowania starego ciągu do produkcji płyt, instalowane są najnowocześniejsze urządzenia odpylania oraz filtry workowe - poinformowała Anna Dulka z wydziału Ochrony Środowiska w zakładzie Pfleiderer.

Co to jest pył zawieszony PM10?

Pył zawieszony w powietrzu może być zbudowany w zależności od warunków powstawania z cząstek dymu, sadzy, popiołu, związków nieorganicznych np. azbestu a także metali. Drobne cząstki pyłu o rozmiarach poniżej 10 m powstają przede wszystkim w procesach spalania. Duże ilości pyłu powstają w procesach przemysłowych np. topienie metali, produkcja stali, elektrownie węglowe, elektrociepłownie, koksownie.

Działanie pyłu na człowieka

Cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (PM10) mogą wnikać do płuc, co może potencjalnie spowodować poważne problemy zdrowotne. Najbardziej wrażliwe na wysokie stężenia są osoby z chorobami serca lub płuc, osoby starsze oraz dzieci. Osoby z chorobami serca mogą odczuwać ból w klatce piersiowej, palpitacje serca, skrócenie oddechu, nadmierne zmęczenie. Wysokie stężenie PM10 może się także przyczyniać do zwiększonej liczby przypadków arytmii i zawałów. Osoby z chorobami dróg oddechowych mogą mieć trudności z oddychaniem oraz  ataki kaszlu. Ludzie zdrowi także mogą odczuwać podobne objawy, ale o mniejszym natężeniu.

e-Grajewo.pl


Komentarze (10)

Zanieczyszczenia zwiększają się w obrebia miasta Grajewo, ponieważ miasto to leży w niecce otoczonej lasami. Więc ilosci pyłu napewno sa wieksze niz poza Grajewem!!!

Super wogóle nie trują - to zobaczcie jak wygladaja lasy wokoło Pfleiderera.

nasze grajewo.czarna owca w woj. podlaskim.najbardziej zadymione miasto.i jak tu żyć.to nie nowość że są pyly u nas.ludzie zacznijcie wreszcie dbać o przyrode.

Kurna ciągle wam żle jak by nie było w mieście tych większych przedsiębiorstw to w grajewie by ludzie się nie opsiedlali i niebyło bny roboty. więc to albo to

Ad grajewiak
Taki stan lasów w okolicach Pfleiderera, który dobrze że zwrócił Twoją uwagę, nie jest bezpośrednim oddziaływaniem imisji z ww zakładu. Obserwujesz tam poprostu ogromną "stołówkę" różnego rodzaju owadów, z których najbardziej widowiskowe szkody w postaci charakterystycznego przystrzygania koron powodują : Tomicus piniperda L. , Tomicus minor Htg.. Ogromne ilości zwożonego z Polski drewna powodują koncentrację szkodliwych owadów, które przecież muszą coś jeść i choć w naturze są to owady, które atakują drzewa osłabione i szkody przez rozproszenie nie są tak widoczne, a tutaj ich zasięg lotu jest ograniczony więc zjadają to co mają najbliżej.

taa... polecam wycieczkę na południe polski, Katowice itp... przecież my jesteśmy najczystszym rejonem!

Panie Andrzeju dziękuję za odpowiedż.

Ludzie weście odwalcie się od Pfleiderera popatrzcie lepiej ile śmieci leży w okolicznych lasach . Budujecie domy a nie stać Was na wywoż śmieci ,tu jest patologia . A na chwilę obecną to cieszcie się że te płyty są w Grajewie .

JA MYSLIE TAK NAJPIERW WY ZAS.... EKOLODZY ZROBCIE COS ZE SMIECIAMI W LESIE I WOKOŁO NICH? KTO JE WYWALA?JAK NIE MACIE CO ROBIĆ?A MOZE BY TAK BYSCIE ZORGANIZOWALI JAKIES SPRZATANIE? A NIE TYKLO GADAC I PROTESTOWAĆ?I WYDZIWAĆ???

hehe juz jak mowiles o owadach to mow jak czlowiek a nie zgrywasz naukowca wystarczy napisac cetyniec a nie odrazu lacina ;)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.