Wiadomości

Przyszłość jeziora Toczyłowo

Przyszłość jeziora Toczyłowo

Każdego, kto poznał uroki tego 132-hektarowego jeziora w okolicach Grajewa, stanowiącego obwód rybacki wraz z rzekami Ełk i Jegrznia, ucieszyła wiadomość o przedłużeniu dzierżawy przez Okręg Mazowiecki PZW na kolejne 15 lat. Ofiarna praca miejscowego Koła PZW nr 83 w Grajewie oraz zdecydowana postawa społecznych strażników rybackich zapewnia bowiem, że prowadzone przez okręg intensywne zarybienia nie marnują się, gwarantując dobre wyniki każdej wędkarskiej wyprawy.

 

Informacje
Jezioro Toczyłowo jest udostępnione do wędkowania na podstawie macierzystej składki okręgowej. Dane morfometryczne jeziora: powierzchnia lustra wody wynosi 132 ha, powierzchnia dopływów i odpływu – 6,41 ha, łącznie powierzchnia – 138,41 ha. Długość maksymalna – 1650 m, szerokość – 900 m, długość linii brzegowej – 4700 m, głębokość maks. – 9,5 m, głębokość średnia – 4,7 m. Rybacki typ jeziora: leszczowo-sandaczowe.
Kształt jeziora wydłużony z północy na południe, z zaokrągloną zatoką w części północno-wschodniej nazywaną przez rybaków "Biała Glina" oraz bardziej rozległą zatoką "Bielik" w części południowej. Od strony południowo-zachodniej akwen połączony jest kanałem z rzeką Ełk, na którym znajduje się jaz wyposażony w przepławkę dla ryb. Od strony wschodniej wpada do jeziora mały ciek odwadniający pobliskie Jezioro Krzywe. Od strony północno-zachodniej przylegają do jeziora kępy lasu, pozostałe obrzeża pokrywają łąki i pola uprawne. Przy południowo-wschodnim brzegu rozpoczynają się zabudowania wsi Toczyłowo.
Dojazd do jeziora: drogą nr 61 do Grajewa w stronę Augustowa i po przekroczeniu mostu na rzece Ełk skręcamy w lewo w drogę lokalną wiodącą w kierunku m. Toczyłowo. Przed tą miejscowością rozchodzą się drogi otaczające jezioro. Więcej na stronie: pzwgrajewo.com.pl.

"Wiadomości Wędkarskich"

Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb (*.pdf)

Komentarze (0)

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.