UWAGA

środa, 17 sierpnia 2022

Wiadomości

  • 18 komentarzy
  • 14362 wyświetleń

Przychodnia przy ul. Krzywej

Notka historyczna

    Przychodnia Rejonowa w Szczuczynie mieści się przy ul. Krzywej 2. Należy do Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Grajewie. ZPOZ powstał w 1998 roku po dokonanym podziale Zespołu Opieki Zdrowotnej.  
    Parterowy budynek pochodzi z przełomu lat dwudziestych XX wieku. W okresie międzywojennym, był prywatną własnością rolnika narodowości żydowskiej o nazwisku Debel, do którego też należały grunta orne o pow. ok. 4, 88 ha położone przy ul. Granicznej. Dziś, połowa z nich, to powierzchnia częściowo zabudowana i sprywatyzowana po byłej Spółdzielni Usługowo Wytwórczej, przekształconej w ZURiB, potem w RZBW o pow. 2, 38 ha (dyr. Tadeusz Rostek). Druga część gruntów o pow. 2, 5 ha położona jest za zakładem w kierunku północnym i stanowi teren Ogrodów Działkowych Polskiego Związku Działkowców, założonych, jako POD  11.02.1982 roku. 
W budynku przy ul. Krzywej 2, przed 1939 r., mieściła się Policja, a po latach II w. św. (1939-1945), były w nim biura Urzędu Gminy, który w latach 50-tych XX w. został przeniesiony do wsi Bęćkowo.

Remonty przychodni

    W późniejszym okresie, po gruntownej przebudowie i nadbudowie, na parterze umieszczono Ośrodek Zdrowia, a na piętrze usytuowano mieszkania dla lekarzy.
   W roku 2007, od strony wschodniej budynku, zaczynając od fundamentu, dobudowano nowe skrzydło, z pomieszczeniami dla potrzeb przychodni. Koszta budowy w 90 % pokrył Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Grajewie. W kosztach wyposażenia partycypował Urząd Miejski w Szczuczynie, reprezentowany przez burmistrza Waldemara Szczesnego.
    W roku 2011 budynek ZOPZ przy ul. Krzywej 2, podczas kierowania przychodni ą przez R. Trzcińskiego, przeszedł kolejny, poważny remont.  Wewnątrz pomieszczenia odnowiono. Po stronie zewnętrznej, budynek otrzymał docieplenie i dość przyjemną fasadę. Po zdjęciu eternitu, zastosowano estetyczną blachodachówkę i kominy z cegły klinkierytowej. W elewację frontonu wkomponowano dwie kolumny, które wnoszą w budowlane dzieło efekt plastycznego ładu.
    Architektura obiektu po remoncie, w porównaniu z jej bryłą wcześniejszą, zdecydowanie przemawia na korzyść aktualnego wyglądu.

Bliskość parkingu, to nakaz czasu

 Ze względu na to, że pojazdów wciąż przybywa, a chorzy, szczególnie ludzie starsi, chcieliby mieć jak najbliżej do przychodni od zaparkowanego pojazdu, przydałby się nowy parking.  Wykonanie bezpiecznego parkingu dla pracowników służby zdrowia, pacjentów przychodni oraz dla pracowników i nauczycieli, obok leżącego, Państwowego Gimnazjum, można usytuować poza budynkami gospodarczymi przychodni. Jest to teren od wielu lat niezagospodarowany, położony od strony ul. Nadstawnej i rzeczki Księżanki (dopływ Wissy). Rosną na nim bujne chwasty z przewagą pokrzyw i łopianu.  Dominują nad estetyką miasta i społeczną potrzebą wygody. Przy okazji budowy parkingu, który jednocześnie zwiększyłby ilość miejsc postojowych przy sąsiedniej hali sportowej, zlikwidowanoby głębokie doły na jezdni przed wjazdem na ul. Nadstawną, na teren obiektu sportowego i szkoły.
Tekst i foto: Stanisław Orłowski

Komentarze (18)

Rzeczywiście,przychodnia po remoncie wygląda lepiej i poprawia estetyke centrum miasta.A gdyby parking byl wybudowany jeszcze za ośrodkiem to byloby super.

Notatkę historyczną, trzeba uzupełnić istotnym szczegółem, który przywróci wiarygodność i zaufanie praworządności Państwa Polskiego!!! Wówczas możemy uzyskać przywilej który potwierdzi, iż znów jesteśmy i stanowimy Państwem Prawa Demokracji, na podstawie którego dany wierzyciel może przed innymi wierzycielami żądać zaspokojenia swoich wierzytelności z przedmiotów majątkowych itd. Stanowczo doradzam, oby się wstrzymać z pojęciem tej błędnej bliskości? co do parkingu, gdyż czas, może okazać się, nie korzystny dla inwestycji ludowych? Oby uaktywniać historię trzeba przywrócić praworządność dla ludzi!!! Patrząc na zdjęcie dawnych Policjantów a przede wszystkim ich postawy, aż chce się wykrzyknąć... "gdzie są Ci Ludzie z tych dawnych lat"? Inne obiekty w Szczuczynie proszą się o natychmiastową investycję do kapitalnego remontu i przebudowy infrastruktury Miasta!

A dach to został tak solidnie zrobiony że nowa część przychodni podczas ulewnego deszczu zostzła zalana.

Panie Orłowski proszę o więcej starych fotek Szczuczyna.

Oprócz parkingu przydała by się droga łączaca Nadstawną z Łąkową.

Na zdjęciu przychodnia wygląda bajecznie. W Szczuczynie powinien być szpital, tak jak dawniej. Pozdrawiam Panią dr Wróblewską.

V for Vendetta - Andrzejku, Ty znowu tutaj? I znów jątrzysz? Stajesz się nieznośny... jesteś jak... Krzyżówka łosia z bobrem, a w sumie to jak krzyżówka łosia i trzech bobrów (taka mi maleńka fraszka wyszła)

Trzciński to rzeczywiście kierownik Przychodni, ale od remontów i od tego jak wygląda teraz przychodnia jest dyrektor ZPOZ w Grajewie, B.Chorosz.


aa (?), zdjęcia starsze i te z bardzo odległych okresów naszej historii (często po raz pierwszy publikowane) dołączam do artykułów tylko w przypadku, kiedy z tekstu wynika merytoryczne uzasadnienie ich zastosowania. ( Tekstów, słów, zdjęć i dokumentów starych mam wystarczającą ilość do porównania zmian i zauważenia upływu czasu. Są to dane bardzo cenne dla Szczuczyna, choć nie wszyscy chcą to zauważyć, jak Pan/Pani). Tymczasem, proszę zajrzeć do moich artykułów z przed lat na e-Grajewo oraz gazet i innych mediów lub stron. Tam, spotkać można dużo moich historycznych fotek i opisów. Pozdrawiam bardzo serdecznie.

Więdz po co zaprzątasz swoją pustą głowę maleńką fraszką? Jak byś wierzył we własny umysł? którego nie wątpliwie brakuje, wówczas nie zajmował byś się jątrzeniem? od ..V for Vendetta. Widocznie nie lubisz racjonalnych jątrzeń. No i oczywiście zapytam, gdzie...- głąbie...- doszukałeś słowo "Mick" które nie ma żadnego znaczenia!!! Co chodzi o "Nick" uważam że dobitnie się okresliłeś!! O ile Ty wogóle rozumiesz jakie ma ono znaczenie? Ja zasugeruję właściwa ksywę o Tobie jak " nie gojący się bul komorowskieg"

Panie Pracownik ZPOZ, B. Chorosz tak, ale za czasu kiedy kieruje przychodnią Pan Trzciński.

Mistrz fraszki Sztaudynger pisał:
"I po co rzucać perły przed wieprze,
Pomyje dla nich o wiele lepsze"
Hej... Mr. Vendetta - marsz do szkoły nauczyć się języka polskiego skoro chcesz zabierać głos na forum. Bełkoczesz tu jakimś dziwnym slangiem, próbując wpleść brudną amerykańską składnię w nasz język ojczysty (celowo napisałem "NASZ" bo już nie twój - ty wyjechałeś stąd ponad 20 lat temu)
Już Tobie ćwoku kiedyś napisałem żebyś żył sobie spokojne w tej swojej Ameryce a sprawy Szczuczyna zostawił jego mieszkańcom...
Forum "vcity" już ci się znudziło? Za mało osób to czyta? Czy stwierdziłeś że na pożałowania godnym forum które stworzyłeś pojawiają się ze swoimi wpisami tylko podobni tobie wykolejeńcy i oszołomy? Mało ci szkalowania osób których twarze znasz wyłącznie z fotografii (bo wątpię byś pamiętał ich z czasów gdy mieszkałeś jeszcze w Szczuczynie przy Pl. 100-lecia)
Idź się leczyć, bierz pół dawki albo zmień dealer'a PAJACU.
Twoje nazwisko łatwo odgadnąć - Panie skrzyżowanie "Ł"osia i trzech b"OBRÓW"

tekst został skasowany, proszę nauczyć się pisać w sposób bezkonfliktowy, nie obrażać innych...
cenzura

jeśli nie dr Trzciński to dlaczego do tej pory nikt inny nie zrobił? tylko dzięki jego staraniom. a sprawa druga to na litość już tylko boską niech te panie pielęgniarki, a szczególnie ta co handluje w godzinach kurzymi jajkami niech myją ręce i niech się trochę uśmiechają a nie mają miny jakby za karę

POPIERAM WYPOWIEDZ jaa. Między innymi dlatego zmieniłam przychodnie. Teraz jezdzę z dziećmi do Ełku.

Wszystko pieknie ,ale personel osrodka moim zdaniem jest takze do odswiezenia ,przynajmniej czesc, panie pielegniarki sa niemile i pracuja tam chyba za kare,wiecej usmiechu dla pacjetow i zaangazowania .To one sa dla ludzi ,a nie odwrotnie.

Żadnego udziału w remoncie i budowie przychodni nie ma Pan doktor Trzciński.Kieruje nią wyłącznie od stony medycznej.I to tyle.

pracownik ZPOZ, po co się wtrącasz i przypominasz o sobie? Chcesz żeby ci Szczuczyn order pracy wystawił. Pracuj i basta, aż zauważą cię historycy. Kierownikiem przychodni była lek. medycyny I. Wróblewska. Teraz jest Pan Trzciński. A ty robisz remonty i tak niech pozostanie.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.