Zarówno kawa, jak i herbata to napoje, które odpowiednio przyrządzone mogą mieć dużo właściwości zdrowotnych. Przykładowo zielona herbata działa oczyszczająco, uwalniając z organizmu toksyny i dostarczając do niego witaminy A, B1, B2, B3, C i E. Z kolei kawa obniża stres i zmęczenie, zmniejsza ryzyko cukrzycy, poprawia krążenie krwi i przyspiesza spalanie tłuszczu.
Ale czy chciałbyś sięgać po nie, gdyby nie wyróżniały się wyjątkowym aromatem i smakiem, którego długo nie da się zapomnieć? No właśnie. Dlatego przy wyborze liści herbaty czy ziaren kawy powinieneś się kierować ich jakością. Na smak i aromat kawy wpływa przede wszystkim proces palenia ziaren, a herbaty proces jej suszenia oraz dojrzałość listków.
Herbata ma wiele rodzajów. W naszym kraju najpopularniejsze są: biała, zielona, czarna, czerwona i pu erh. Polacy rzadziej sięgają po herbaty żółte czy niebiesko-zielone – często określane też jako turkusowe. Te ostatnie poddawane są fermentacji w znacznie mniejszym stopniu - 15-70%. Mają kwiatowy lub owocowy aromat i smak zbliżony do herbaty zielonej. Parzy się je tradycyjnie w wodzie o temperaturze około 80-90°C przez 2 minuty.
Liście herbaty białej można parzyć nawet do 4 minut w temperaturze 75-95°C. Wówczas wydobywa się z niej delikatny, łąkowy aromat. Biała herbata ma bardzo delikatny smak, w przeciwieństwie do czarnej. Ta powinna być mocna, kojarząca się z przyprawami korzennymi i ciepłym, wręcz upalnym dniem. Czarną herbatę zaparzaj w świeżo przygotowanej wodzie i w temperaturze 95-96°C. Wysoką temperaturę parzenia lubi też czerwona herbata (90°C) o intensywnym, ziemistym, nieco słodkim smaku. A kiedy woda nieco ostygnie (do 80°C), zalej nią listki zielonej herbaty. Wówczas wydobędziesz z niej najwięcej antyoksydantów.
Podobnie kawa to nie tylko jeden rodzaj ziaren. Wyróżnia się dwie zasadnicze rodzaje - arabikę oraz robustę. Pierwsza z nich ma bardzo subtelny aromat, druga zaś charakteryzuje się wyższą zawartością kofeiny. Większość dostępnych na rynku mielonych kaw zawiera mieszankę obu rodzajów ziaren. Ale dopiero kiedy zdecydujesz się na wypicie napoju ze świeżo zmielonych ziaren arabiki czy robusty przekonasz się, czym jest prawdziwa kawa.
Musisz też wiedzieć, że każdy z tych rodzajów ma inne odmiany. Arabica ma ich aż 120, a każda z nich pochodzi z różnych zakątków świata. Na początek jednak wystarczy, jeśli spróbujesz najpopularniejszych szczepów - Bourbona czy Typci. Burbon pochodzi z Brazylii i ma też kilka pododmian, np. czerwoną czy żółtą. Ma łagodny, dobrze zbalansowany smak z wyczuwalną nutą słodyczy. Z kolei Typica to najstarsza odmiana kawy z niską zawartością kofeiny. Cechuje się delikatną kwasowością przeplataną z przyjemnym słodkim smakiem.
Drugi gatunek kawy - robusta - ma zdecydowanie mniej odmian niż arabika. Najwięcej ziaren pochodzi z Ugandy i Zairu. Napar z nich przyrządzony jest bardzo intensywny i ma mocny smak. Musisz jednak wiedzieć, że 100% robusta to kawa dla smakoszy. Jeśli więc jesteś początkującym kawoszem, lepiej wybierz jedną z delikatniejszych odmian arabiki.
piątek, 6 grudnia 2024
piątek, 6 grudnia 2024
Komentarze (0)