W pierwszej kolejności oceńmy, jak duży jest ekran, bo decyduje to o wielkości laptopa. Równie ważna jest tu rozdzielczość matrycy. Dość uśrednionym, uniwersalnym, pasującym do większości zastosowań, rozmiarem jest ekran o przekątnej 15,6 cali. Jeśli często podróżujemy lepiej postawić na mniejszy model - 13,3 lub 14 cali. Jeśli zaś mobilność nie jest istotną kwestią, a ważniejsze jest to, aby ekran był duży i czytelny, zdecydujmy się na laptopa o większej, 17,3-calowej konstrukcji.
Standardową rozdzielczością jest ekran Full HD (1920x1080 px). Zapewnia optymalną jakość wyświetlanego obrazu. Słabiej na tym tle wypadają matryce HD (1366x768 px), z tym jednak, że takie komputery są o wiele tańsze. W najdroższych modelach spotkamy wyświetlacze o jakości 4K (3840x2160 px). To oczywiście rozwiązania dla profesjonalistów - grafików, twórców gier, animacji.
Oprócz przekątnej i rozdzielczości powinniśmy ocenić typ zastosowanej matrycy - błyszcząca, matowa i z powłoką antyrefleksyjną. Chociaż pierwsza z wymienionych zapewnia wysoką jakość obrazu, a także głębokie nasycenie barw, to pamiętajmy, że łatwo odbija obraz otoczenia, zwłaszcza w pełnym słońcu. Tego problemu nie ma w przypadku matrycy matowej. Nie przeszkadza tu ostre światło, lecz mankamentem są trochę gorzej (niż w przypadku matrycy błyszczącej) odwzorowane kolory. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się tu matryca z powłoką antyrefleksyjną, która łączy cechy obu wcześniejszych rozwiązań.
Jednym z najistotniejszych parametrów też jest to, jaki procesor zastosowano w komputerze. To on w wielkim stopniu decyduje o jego wydajności. W tej kategorii zwracajmy szczególnie uwagę na liczbę rdzeni i taktowanie.
Konsumenckie i biznesowe laptopy przeważnie są wyposażone w energooszczędne, 2- lub 4-rdzeniowe układy z serii Intel Core (i3, i5 lub i7). Podobną wartość mają procesory konkurencyjnej firmy - AMD (Ryzen 3, Ryzen 5, Athlon). Zapewniają optymalną wydajność. Tańsze, ale i jednocześnie słabsze są procesory z serii Intel Celeron i Pentium. W laptopach do grania, które z reguły cechują się dużą mocą, procesor musi być rzeczywiście porządny - Intel Core czy AMD Ryzen z dopiskiem H lub HK. Profesjonalne stacje robocze wymagają jeszcze lepszych osiągów, dlatego też stosuje się w nich Intel Xeon. Dysponują one 4,6 lub nawet 8 rdzeniami, a dodatkowo pracują z wyższym taktowaniem, dzięki czemu osiągają maksymalnie wysokie osiągi.
W ogromnym stopniu na wydajność laptopa wpływa też karta graficzna. Do większości modeli wystarczy zintegrowany układ graficzny. Pozwala na wykonywanie większości podstawowych zadań, jak przeglądanie internetu, odtwarzanie filmów czy korzystanie z programów do pracy biurowej. Dla procesorów Intela stosuje się tu najczęściej grafikę UHD Graphics, w przypadku AMD - kartę graficzną marki Radeon.
Kiedy przydaje się samodzielna karta graficzna? Zdecydowanie powinny o niej pomyśleć osoby poszukujące laptopa do grania. Taki układ zapewnia zdecydowanie lepszą wydajność niż karta graficzna zintegrowana. Najlepiej sprawdza się tutaj Nvidia, zwłaszcza GeForce GTX i RTX. Marka ta ma też profesjonalne karty Quadro - idealne do zaawansowanych działań związanych z edycją zdjęć, filmów, modelowaniem i projektowaniem.
Bardzo duże znaczenie ma również pamięć RAM, gdyż większa pojemność zapewnia komfort użytkowania laptopa, między innymi szybsze uruchamianie aplikacji, lepsze działanie różnych programów (nawet otwartych jednocześnie) itd. Absolutne minimum to 4 GB pamięci, lecz lepiej zdecydować się na poziom wyżej, inwestując w model z pamięcią 8 GB. Laptop do profesjonalnych zastosowań musi mieć pod tym względem o wiele lepszą specyfikację - minimum 16 GB, optymalnie 32 GB, a najlepiej 64 GB.
Laptopy mogą wykorzystywać dwa typy dysków: HDD - standardowe dyski twarde i SSD - nośniki półprzewodnikowe. Pierwsze z wymienionych kosztują mniej, a jednocześnie oferują większą pojemność. Trzeba jednak mieć na uwadze, że pracują wolniej, są dość głośne i bardziej podatne na uszkodzenia. Dyski SSD to nowsza generacja, co zapewnia większą wydajność.
Wymienione powyżej parametry są najważniejsze, ale poza nimi warto też zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału wykonano obudowę, jakie zastosowano chłodzenie i jak wytrzymała jest bateria zastosowana w laptopie. Profesjonalny sklep z elektroniką ma w swojej ofercie każdy rodzaj laptopa - modele konsumenckie, biznesowe, gamingowe i profesjonalne dla grafików oraz osób zajmujących się edycją filmów.
wtorek, 26 listopada 2024
poniedziałek, 25 listopada 2024
Komentarze (0)