„Escapetruck” działa na zasadzie escape roomu.
Polska Policja wspólnie z Ambasadą Królestwa Niderlandów w Polsce, Uniwersytetem Wrocławskim, policją holenderską oraz Strażą Graniczną organizuje w dniach od 7 do 18 października 2024 r. na terenie 10. miast w Polsce ogólnopolskie wydarzenie o tematyce przeciwdziałania handlowi ludźmi z wykorzystaniem „Escapetrucka”, tzw. pojazdu ewakuacyjnego, z którego, aby się wydostać, należy rozwiązać zagadkę wymagającą współpracy i logicznego myślenia.
Projekt Escapetruck jest częścią kampanii edukacyjnej służącej podnoszeniu świadomości na temat ryzyka i niebezpieczeństw związanych z handlem ludźmi. Pomimo że jest to forma zabawy, na jej uczestników czekają skłaniające do głębokiej refleksji doświadczenia ofiar tego strasznego procederu.
Wszyscy chętni, biorący udział w projekcie poznają prawdziwe historie osób, które stały się ofiarą handlu ludźmi i którym udało się uwolnić z rąk oprawców dzięki skoordynowanej akcji i pomocy służb. Podczas gry uczestnicy – w kilkuosobowych grupach muszą wydostać się z ciężarówki, rozwiązując interaktywne zadania i łamiąc szyfry. Kluczowym zadaniem graczy będzie pomoc wirtualnej ofierze w wyjściu z niezmiernie trudnej sytuacji, w jakiej się znalazła. Pomieszczenia w pojeździe zostały przygotowane tak, aby odzwierciedlały warunki życia ofiar handlu ludźmi, uświadamiając ich cierpienie i traumy. Można spodziewać się nieprzyjemnych dźwięków oraz zapachów i poczuć się jak w potrzasku. Warto zdobyć się na odwagę i podjąć wyzwanie, które pomoże nam zrozumieć, z jakim dramatem mierzą się osoby, które padły ofiarą handlu ludźmi.
Podczas październikowej edycji „Escapetruck” odwiedzi następujące miejsca:
Grajewo – Grajewskie Centrum Edukacji Obronnej - 8 października br.,
Olsztyn – Plac Solidarności - października br.,
Elbląg – Ratusz Staromiejski - 10 października br.,
Poprzez aktywne uczestnictwo w tej grze dydaktycznej, odwiedzający dowiedzą się o potencjalnych zagrożeniach, sposobach działania przestępców oraz jak zachować czujność, aby nie paść ofiarą handlu ludźmi.
Obecni na miejscu eventu funkcjonariusze Policji oraz Straży Granicznej udzielać będą informacji na temat zagrożeń, sposobów i mechanizmów działania przestępców oraz praw ofiar handlu ludźmi. Udział w projekcie jest bezpłatny i możliwy dla osób, które ukończyły 16 lat.
Niestety Polska jest nie tylko krajem pochodzenia współczesnych niewolników czy krajem, przez który przebiega szlak tranzytowy, ale również krajem docelowym dla ofiar handlu ludźmi. Pokrzywdzonych tym procederem jest dziś na świecie więcej niż kiedykolwiek w historii, a handel ludźmi jest jednym z najbardziej dochodowych nielegalnych biznesów. To problem globalny, który wymaga naszej wspólnej uwagi i świadomego działania!
(Biuro Prewencji KGP)
piątek, 22 listopada 2024
czwartek, 21 listopada 2024
Czy to ma miejsce w powiecie i Grajewie?
Grajewo ? Grajewskie Centrum Edukacji Obronnej - 8 października br.,
Olsztyn ? Plac Solidarności - 9 października br.,
Elbląg ? Ratusz Staromiejski - 10 października , godzina 10:00
Gdańsk - Forum Gdańsk parking - 11 października br.,
Szczecin ? Parking przy Jasnych Błoniach - 15 października br.,
Oborniki ? Plaża Miejska Rogoźno - 16 października br.,
Słupcę ? Targowisko Miejskie - 17 października br.,