Warto przeczytać

Pramolan - Jak działa? Kiedy się go stosuje

W przypadku osób borykających się z uczuciem niepokoju, odczuwających stany lękowe stosuje się leki o działaniu uspokajającym. Przykładem jest Pramolan, czyli środek wpływający pozytywnie na nastrój, przeciwdepresyjny. Lek zawsze powinien być stosowany pod nadzorem lekarza, który ustala odpowiednią dawkę, w zależności od jednostki chorobowej, zgłaszanych objawów i stanu zdrowia pacjenta. Najpierw trzeba wykluczyć przeciwwskazania do przyjmowania Pramolanu. Należy być również świadomym możliwych skutków ubocznych zażywania preparatu.


Jak działa Pramolan i w jakim celu się go przyjmuje?


Pramolan jest lekiem przeciwlękowym i przeciwdepresyjnym. Działanie to przypisuje się substancji aktywnej w postaci dichlorowodorku opipramolu. Pomaga się uspokoić i zasnąć, przeciwdziała przygnębieniu, poprawia nastrój. Jest to lek wydawany z przepisu lekarza, w tabletce znajduje się 50 mg opipramolu dichlorowodorku. Blokuje on receptory histaminowe, wchłania się szybko i całkowicie. Ma duże powinowactwo do receptorów sigma, nie przyczynia się do hamowania wychwytu zwrotnego serotoniny ani noradrenaliny. Może być stosowany bez martwienia się o uzależnienie. Okres półtrwania leku wynosi jedenaście godzin, jest metabolizowany w wątrobie, wydalany głównie przez nerki, w mniejszej ilości z kałem. Może być przyjmowany zarówno przez dorosłych, jaki dzieci. Lek należy przechowywać podczas posiłku lub bezpośrednio po jego spożyciu, popijając wodą. Na efekty leczenia trzeba poczekać co najmniej pół miesiąca, dlatego konieczna jest systematyczność w przyjmowaniu.


W przypadku leku Pramolan ważne jest stosowanie go przez kilka tygodni, aby zaobserwować pozytywne zmiany. Leczenie trwa zwykle dwa miesiące. Dorośli przyjmują po jednej tabletce rano i dwie wieczorem, maksymalną dawką jest do 100 mg trzy razy na dobę. W przypadku dzieci nie należy przekraczać ilości 100 mg na dzień. Wskazaniami do stosowania Pramolanu są zaburzenia lękowe i somatyczne. Leku nie należy zażywać przy nadwrażliwości na trójpierścieniowe środki przeciwdepresyjne, zatruciu etanolem, ostrym zatrzymaniu mikcji, delirium, nieleczonej jaskrze. Do przeciwwskazań do stosowania Pramolanu zalicza się także: przyjmowanie inhibitorów MAO, niedrożność jelit, rozrost gruczołu krokowego na skutek zatrzymania moczu, ostre zatrucie lekami (przeciwbólowymi, nasennymi, psychotropowymi). Częstymi działaniami niepożądanymi po zastosowaniu Pramolanu są: zmęczenie, suchość w ustach, uczucie zatkanego nosa, niedociśnienie. U niektórych osób występują zawroty głowy, nadmierna senność, zaburzenia akomodacyjne i oddawania moczu, drżenie ciała, przyspieszony puls, zaburzenia erekcji, skórne reakcje alergiczne.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.