niedziela, 16 stycznia 2022

Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 14145 wyświetleń

Prace interwencyjne

Co warto wiedzieć o pracach interwencyjnych?

Prace interwencyjne to zatrudnienie bezrobotnego przez pracodawcę, które nastąpiło w wyniku umowy zawartej ze starostą i ma na celu wsparcie osób będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy, tj. osób określonych w art. 49 ustawy: osób bezrobotnych do 25 roku życia; bezrobotnych długotrwale lub kobiet, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka;  bezrobotnych powyżej 50 roku życia; bezrobotnych bez kwalifikacji zawodowych, bez doświadczenia zawodowego lub bez wykształcenia średniego; bezrobotnych samotnie wychowujących co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia; bezrobotnych, którzy po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęli zatrudnienia; bezrobotnych niepełnosprawnych.

- "Jeżeli co najmniej jeden warunek z tego artykułu będzie spełniony wówczas zainteresowana osoba może zostać skierowana na prace interwencyjne. Takie prace mogą trwać 6,12 lub 24 miesiące w zależności od tego, który warunek spełnia zainteresowany" – powiedziała nam Anna Mikulska, Inspektor Powiatowy z PUP w Grajewie.

Powiatowy Urząd Pracy w Grajewie od 1 stycznia do 31 lipca 2008 roku na prace interwencyjne skierował 167 osób. Zarejestrowani bezrobotni mogą być zatrudnieni w państwowych jednostkach budżetowych np. urzędach, szkołach, domach pomocy oraz u prywatnych przedsiębiorców.

Różnice między przedsiębiorcą prywatnym, a jednostką budżetową.
Jednostki budżetowe mogą zatrudnić bezrobotnego tylko na okres refundacji. Natomiast prywatny przedsiębiorca podczas podpisywania umowy zobowiązuje się do utrzymania stworzonego zatrudnienia przez okres 24 miesięcy.

Co z refundacją?
-"Powiatowy Urząd Pracy w Grajewie refunduje 500 zł na koszty poniesione na wynagrodzenia oraz ZUS w granicach 70-80 zł, czyli miesięcznie zwracamy ok. 580 zł. Pracodawca musi ponieść dalsze koszty wynagrodzenia oraz koszty ZUSu. Wszystko zależy od tego jakie zarobki zaoferuje pracodawca, im wyższe, tym wyższe koszty. Nie możemy jednak zrefundować więcej niż 100 % zasiłku dla bezrobotnych brutto" – dodaje Inspektor Powiatowy z PUP w Grajewie.

e-Grajewo.pl

Komentarze (4)

Tak niezłe zatrudnienie-na ulice ,sprzątać osiedla itd.Mimo wyższego wykształcenia nic lepszego nigdy nie zostaje zaoferowane.Może ktoś z urzędasów chciałby zamienić się? Gdzie nie zajdziesz tam RODZINNY KLAN.I bądz tu mądry człowieku i dostań normalna pracę w Grajewie,a potem dziwią się ,że młodzież ucieka za granice czy do innych miast.

A w telewizji dalej słychać propagandę, że brakuje rąk do pracy.

gdzie jest mój post?

Mogę i sprzątać ulicę,nie wiem jak wy,ale mi na prawdę zależy na pracy,jestem matką trojga dzieci w separacji,zrozpaczoną i zdeterminowaną,co mi z liceum i studium,mogę je schować dla wnuków.JA CHCĘ PRACOWAĆ I TYLE!Niestety nikt mi takiej nie zaproponował,a szkoda,bo bym wzięła z uśmiechem.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.