wtorek, 28 września 2021

Kraj

Pożyczki dla szpitali

Pożyczki dla szpitali
Cztery zakłady opieki zdrowotnej podległe Samorządowi Województwa Podlaskiego otrzymają pożyczki z budżetu państwa.

Zgodnie z uchwaloną w kwietniu 2005 roku ustawą o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej, zakłady, które na koniec 2004 roku były zadłużone, mogły się ubiegać o pożyczkę z budżetu państwa na spłatę długów. Z tej możliwości skorzystały 4 placówki podległe Samorządowi Województwa Podlaskiego, wnioskując o następujące kwoty pożyczek:

SP ZOZ Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego w Białymstoku – 12 mln 108 tys. 876 zł.,
Szpital Wojewódzki w Łomży – 7 mln 548 tys. 283 zł.,
SP Psychiatryczny ZOZ w Choroszczy – 6 mln 680 tys. 342 zł.,
SP Szpital Wojewódzki w Suwałkach – 5 mln 693 tys. 578 zł.

Szpitale z Białegostoku, Łomży i Suwałk już podpisały stosowną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego realizującym procedurę przekazania pożyczki, a szpital w Choroszczy uczyni to w najbliższych dniach.

Pożyczka jest udzielona na 10 lat, a jej oprocentowanie wynosi 3 %. Cała kwota pożyczki jest przekazywana w 3 ratach - najpierw 50%, a następnie po 25 %. Pierwsza rata została już przelana na konto 2 szpitali, tj.: SP ZOZ Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Śniadeckiego w Białymstoku i SP Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach,
a w przypadku Szpitala Wojewódzkiego w Łomży nastąpi to w tym tygodniu.

Pożyczone pieniądze szpitale muszą zwrócić ze środków własnych. Istnieje przy tym możliwość umorzenia po 5 latach 50 % pożyczki, jeśli szpitale zakończą w tym okresie proces restrukturyzacji i spłacą połowę pożyczki.

Otrzymaną pożyczkę szpitale mogą przeznaczyć na:
- uregulowanie zobowiązań wobec pracowników z tytułu tzw. „ustawy 203”,
- uregulowanie części zobowiązań wobec ZUS-u,
- uregulowanie zobowiązań cywilno-prawnych, np. wobec dostawców materiałów i usług (opłaty za energię elektryczną, wodę, leki itp.).
wrotapodlasia.pl

środa, 28 grudnia 2016

Przekręt internetowy

poniedziałek, 26 września 2016

Rosną mury nienawiści

Komentarze (0)

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.