piątek, 8 grudnia 2023

Kraj

Pożyczki dla szpitali

Cztery zakłady opieki zdrowotnej podległe Samorządowi Województwa Podlaskiego otrzymają pożyczki z budżetu państwa.

Zgodnie z uchwaloną w kwietniu 2005 roku ustawą o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej, zakłady, które na koniec 2004 roku były zadłużone, mogły się ubiegać o pożyczkę z budżetu państwa na spłatę długów. Z tej możliwości skorzystały 4 placówki podległe Samorządowi Województwa Podlaskiego, wnioskując o następujące kwoty pożyczek:

SP ZOZ Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego w Białymstoku – 12 mln 108 tys. 876 zł.,
Szpital Wojewódzki w Łomży – 7 mln 548 tys. 283 zł.,
SP Psychiatryczny ZOZ w Choroszczy – 6 mln 680 tys. 342 zł.,
SP Szpital Wojewódzki w Suwałkach – 5 mln 693 tys. 578 zł.

Szpitale z Białegostoku, Łomży i Suwałk już podpisały stosowną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego realizującym procedurę przekazania pożyczki, a szpital w Choroszczy uczyni to w najbliższych dniach.

Pożyczka jest udzielona na 10 lat, a jej oprocentowanie wynosi 3 %. Cała kwota pożyczki jest przekazywana w 3 ratach - najpierw 50%, a następnie po 25 %. Pierwsza rata została już przelana na konto 2 szpitali, tj.: SP ZOZ Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Śniadeckiego w Białymstoku i SP Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach,
a w przypadku Szpitala Wojewódzkiego w Łomży nastąpi to w tym tygodniu.

Pożyczone pieniądze szpitale muszą zwrócić ze środków własnych. Istnieje przy tym możliwość umorzenia po 5 latach 50 % pożyczki, jeśli szpitale zakończą w tym okresie proces restrukturyzacji i spłacą połowę pożyczki.

Otrzymaną pożyczkę szpitale mogą przeznaczyć na:
- uregulowanie zobowiązań wobec pracowników z tytułu tzw. „ustawy 203”,
- uregulowanie części zobowiązań wobec ZUS-u,
- uregulowanie zobowiązań cywilno-prawnych, np. wobec dostawców materiałów i usług (opłaty za energię elektryczną, wodę, leki itp.).
wrotapodlasia.pl

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.