niedziela, 25 września 2022

Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 10117 wyświetleń

Pożyczki dla bezrobotnych

Już 33 osoby skorzystały w tym roku z jednorazowej, bezpłatnej pożyczki, jaką na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej oferuje Powiatowy Urząd Pracy w Grajewie. Młodzi przedsiębiorcy na zrealizowanie swoich planów mogą otrzymać nawet 12.600 zł. Aby nie zwracać pożyczonych pieniędzy, należy minimum przez rok prowadzić działalność gospodarczą.

- Naprawdę warto starać się o dofinansowanie, te pieniądze to znaczna pomoc dla początkujących przedsiębiorców – mówi Beata Cywko, która m.in. za pieniędze z PUP otworzyła w Grajewie salon solarium.

Bezrobotne osoby do 25 roku życia (z wykształceniem wyższym do 27 roku życia) mogą ubiegać się w swoim urzędzie pracy o bezzwrotne dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, w ramach rządowego programu pod nazwą "Pierwsza praca".

Aby otrzymać środki przyznawane z Funduszu Pracy trzeba spełnić kilka warunków. Osoba ubiegająca się o przyznanie pieniędzy nie może być np. karana w okresie 2 lat przed złożeniem wniosku, nie korzystała w ostatnich 5 latach ze środków FP lub innych funduszy, nie prowadziła przez ostatni rok działalności gospodarczej, musi być zarejestrowana w PUP w Grajewie, nie mogła również w ostatnich 12 miesiącach odmówić przyjęcia pracy, szkolenia, przygotowania zawodowego.

Wysokość przyznawanych środków z Funduszu Pracy wynosi 500 proc. przeciętnego wynagrodzenia ( na dzień 1.06.2006 r. max. – 12.600 zł ). Przyznane środki nie mogą być przeznaczone na działalność typu: handel obnośny, obwoźny, usługi transportowe oraz zakup samochodu osobowego.

W 2005 r. z takiej formy pożyczki w Grajewie skorzystały 44 osoby, w tym roku już 33. Jeśli będzie taka potrzeba dyrektor wystąpi do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o kolejną dotację na udzielanie pożyczek.

- Przy wysokim bezrobociu i małej liczbie ofert pracy podjęcie własnej działalności gospodarczej jest szansą dla osób przedsiębiorczych i aktywnych. Nawet pomoc w takim zakresie, jaką można uzyskać ze środków Funduszu Pracy jest cenna dla bezrobotnych. Szczególnie cieszy każdy zakład, który funkcjonuje ponad wymagane 12 miesięcy – mówi Bożenna Zakrzewska, dyrektor PUP w Grajewie. e-Grajewo.plniedziela, 25 września 2022

BMW wypełnione papierosową kontrabandą

niedziela, 25 września 2022

Rosjanie uciekają przed poborem do wojska

Komentarze (1)

To chyba najlepszy pomysł byłego ministra pracy J.Hausnera. Co prawda to tylko dofinansowanie, ale za 12 tys. to np. można zadaptować lokal, czy zakupić maszyny stolarskie. Tu w Grajewie wszyscy tylko narzekają,że ZUZ drogi, że kradną, że lokal kosztuje, wystarczy się dobrze zakręcić, po pytać, po szukać i ZUS może wynieść 270 zł, lokal za 300 zł, procowników brać po szkole lub na staż. Pozdrowienia dla p.Beaty Cywko.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.