czwartek, 28 września 2023

Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 10526 wyświetleń

Pożyczki dla bezrobotnych

Już 33 osoby skorzystały w tym roku z jednorazowej, bezpłatnej pożyczki, jaką na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej oferuje Powiatowy Urząd Pracy w Grajewie. Młodzi przedsiębiorcy na zrealizowanie swoich planów mogą otrzymać nawet 12.600 zł. Aby nie zwracać pożyczonych pieniędzy, należy minimum przez rok prowadzić działalność gospodarczą.

- Naprawdę warto starać się o dofinansowanie, te pieniądze to znaczna pomoc dla początkujących przedsiębiorców – mówi Beata Cywko, która m.in. za pieniędze z PUP otworzyła w Grajewie salon solarium.

Bezrobotne osoby do 25 roku życia (z wykształceniem wyższym do 27 roku życia) mogą ubiegać się w swoim urzędzie pracy o bezzwrotne dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, w ramach rządowego programu pod nazwą "Pierwsza praca".

Aby otrzymać środki przyznawane z Funduszu Pracy trzeba spełnić kilka warunków. Osoba ubiegająca się o przyznanie pieniędzy nie może być np. karana w okresie 2 lat przed złożeniem wniosku, nie korzystała w ostatnich 5 latach ze środków FP lub innych funduszy, nie prowadziła przez ostatni rok działalności gospodarczej, musi być zarejestrowana w PUP w Grajewie, nie mogła również w ostatnich 12 miesiącach odmówić przyjęcia pracy, szkolenia, przygotowania zawodowego.

Wysokość przyznawanych środków z Funduszu Pracy wynosi 500 proc. przeciętnego wynagrodzenia ( na dzień 1.06.2006 r. max. – 12.600 zł ). Przyznane środki nie mogą być przeznaczone na działalność typu: handel obnośny, obwoźny, usługi transportowe oraz zakup samochodu osobowego.

W 2005 r. z takiej formy pożyczki w Grajewie skorzystały 44 osoby, w tym roku już 33. Jeśli będzie taka potrzeba dyrektor wystąpi do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o kolejną dotację na udzielanie pożyczek.

- Przy wysokim bezrobociu i małej liczbie ofert pracy podjęcie własnej działalności gospodarczej jest szansą dla osób przedsiębiorczych i aktywnych. Nawet pomoc w takim zakresie, jaką można uzyskać ze środków Funduszu Pracy jest cenna dla bezrobotnych. Szczególnie cieszy każdy zakład, który funkcjonuje ponad wymagane 12 miesięcy – mówi Bożenna Zakrzewska, dyrektor PUP w Grajewie. e-Grajewo.plczwartek, 28 września 2023

Grajewo Kino. "Zielona granica" (21-22.10)

Komentarze (1)

To chyba najlepszy pomysł byłego ministra pracy J.Hausnera. Co prawda to tylko dofinansowanie, ale za 12 tys. to np. można zadaptować lokal, czy zakupić maszyny stolarskie. Tu w Grajewie wszyscy tylko narzekają,że ZUZ drogi, że kradną, że lokal kosztuje, wystarczy się dobrze zakręcić, po pytać, po szukać i ZUS może wynieść 270 zł, lokal za 300 zł, procowników brać po szkole lub na staż. Pozdrowienia dla p.Beaty Cywko.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.