Określenie zdolność kredytowa oznacza stopień prawdopodobieństwa, że osoba zaciągająca pożyczkę będzie w stanie spłacić ją w wyznaczonym terminie. Jej oceny dokonuje się na podstawie sprawdzenia jej obecnej sytuacji finansowej (np. poprzez zestawienie wpływów na konto bankowe i wydatków) w połączeniu z ewentualnymi zobowiązaniami, takimi jak raty, należności z tytułu spłaty karty kredytowej itp.
Uzyskanie pożyczki bez zdolności kredytowej jest trudne, ale warto w tym miejscu podkreślić, że każda z firm pozabankowych podchodzi do tej kwestii indywidualnie. To, że nie udało Ci się dostać wnioskowanej kwoty w jednej z nich, wcale nie musi oznaczać, że w innej będzie podobnie.
Podstawową zasadą działania firm z sektora pozabankowego jest maksymalne uproszczenie samego procesu wnioskowania o pożyczki oraz warunków, jakie muszą spełnić klienci, aby je otrzymać. Oprócz tego zobowiązania w tych instytucjach są udzielane na oświadczenie - zdecydowana większość z nich nie wymaga od osoby składającej wniosek dołączania do niego zaświadczeń o zarobkach czy poręczeń (chociaż oczywiście zastrzega sobie prawo do sprawdzenia tych informacji, jeśli na etapie weryfikacji nabiera podejrzeń, że trochę podkolorowała ona rzeczywistość i swoją sytuację finansową).
Określenie takie jak pożyczka bez zdolności kredytowej - poza tym, że jest oczywiście świetnym hasłem reklamowym dla firm pozabankowych - oznacza tak naprawdę "bez zdolności kredytowej (według konkretnej firmy)". Jeśli dany pożyczkodawca zdecydował się podpisać z nami umowę i przelać na nasze konto kwotę, o którą wnioskowaliśmy, musiał uznać, że jesteśmy w stanie spłacić zadłużenie zgodnie z ustalonymi warunkami.
Firmy pozabankowe nie stosują ujednoliconej oceny historii finansowej. Nie patrzą też w taki sam sposób na wpisy na jego temat w krajowych bazach dłużników. Wreszcie, nie znają pełnej sytuacji klienta – opierają się wyłącznie na informacjach, które otrzymają od niego we wniosku oraz tych, jakie same są w stanie uzyskać (np. potwierdzając jego tożsamość po otrzymaniu przelewu weryfikacyjnego). Dlatego może zdarzyć się, że zdecydują się na przyznanie pożyczki komuś, kogo sytuacja finansowa jest - krótko mówiąc - nie do po zazdroszczenia, chociaż „na papierze” być może nie wygląda najgorzej.
Wnioskowanie o pożyczki bez zdolności kredytowej zawsze jest decyzją klienta. Jeśli po otrzymaniu z firmy pozabankowej potrzebnej kwoty okaże się, że nie może jej spłacić, to on poniesie jej konsekwencje. Pożyczkodawca z pewnością zrobi wszystko, by odzyskać swoje pieniądze wraz z odsetkami za nieterminową spłatę. Ma do tego wiele narzędzi: pisma przypominające, skierowanie sprawy do windykacji, a wreszcie do komornika.
sobota, 23 listopada 2024
piątek, 22 listopada 2024
Komentarze (0)