wtorek, 28 maja 2024

Warto przeczytać

Poznaj zalety kredytu walutowego

Chcesz zaciągnąć kredyt i zastanawiasz się nad formą finansowania jaką jest kredyt walutowy? Dowiedz się jakie warunki należy spełnić, aby móc go otrzymać. Interesując się tym tematem z pewnością wiesz, że obecnie nie każdy może otrzymać kredyt walutowy. Dodatkowo poznaj wady i zalety tego rozwiązania. 


Czym jest kredyt?

Aby zrozumieć czym jest kredyt walutowy, najpierw należy zapoznać się z definicją kredytu. Znaleźć możemy ją w prawie bankowym, a mówi ona o tym, że jest to zobowiązanie, które bank zgadza się przekazać kredytobiorcy na określony czas, w określonej kwocie oraz na określonych w umowie kredytowej warunkach. 


Kredytobiorca, czyli osoba, która pożycza od banku pieniądze, zobowiązuje się do regularnej spłaty swojego zobowiązania, wydatkowania pieniędzy zgodnie z założonym w umowie kredytowej celem oraz przestrzegania warunków umowy kredytowej. 


Czym jest kredyt walutowy?

Kredyt walutowy to kredyt, który udzielany jest w walucie innej niż ta, która obowiązuje w danym kraju. W przypadku Polski kredyt udzielony jest w walucie innej niż Polska złotówka. W Polsce możesz ubiegać się o kredyt walutowy w walutach takich jak:

- Frank szwajcarski,
- Funt brytyjski,
- Dolar amerykański,
- Euro.

Jakie zalety posiada kredyt walutowy?

Kredyt walutowy to rozwiązanie, które posiada zarówno wady jak i zalety. Do głównych zalet tego rozwiązania zaliczyć możemy z reguły niższe oprocentowanie tego kredytu niż oprocentowanie kredytu złotowego. 


Kolejną zaletą dla osób, które zarabiają w walucie kredytu jest brak ryzyka walutowego. Dodatkowo osoby, które dokonują spłaty w walucie kredytu likwiduję koszt spreadu  walutowego. 

 

Jakie są wady kredytu walutowego?

Chcąc starać się o kredyt walutowy warto jest również zapoznać się z wadami tego rozwiązania. Przede wszystkim należy pamiętać, że bank oferuje bardzo małą liczbę tego rodzaju kredytu. Dodatkowo musisz wiedzieć o tym, że aby otrzymać kredyt walutowy należy posiadać o wiele wyższy wkład własny, a także o wiele wyższą zdolność kredytową niż w przypadku kredytu złotowego. 


Dodatkowo w banku należy złożyć dokumenty, które zostały spisane w języku polskim. Jeżeli posiadasz dokumenty, które zostały spisane w innym języku zaleca się abyś skorzystał z usług tłumacza przysięgłego, który dokona ich profesjonalnego tłumaczenia. Warto jest wiedzieć o tym wcześniej gdyż będzie to dla ciebie dodatkowy koszt, a także wydłuży czas starania się o kredyt. 


Jak obecnie wygląda sytuacja Frankowiczów?

Musisz wiedzieć, że obecnie coraz więcej osób decyduje się na wstąpienie na drogę sądową i próbę odzyskania swoich pieniędzy. Osoby te najczęściej korzystają z pomocy doświadczonych kancelarii, które specjalizują się w sprawach frankowych.


Jedną z najlepszych kancelarii, która zajmuje się tego typu sprawami jest Kancelaria Frankowa Białystok. Zatrudnieni tam specjaliści dokładnie przeanalizują Twoją umowę kredytową a po szczegółowej analizie opowiedzą jakie kroki prawne można podjąć w twojej sytuacji. 


Kto obecnie może otrzymać kredyt walutowy?

Musisz wiedzieć, że nie każda osoba otrzyma kredyt walutowy. Obecnie po zmianach, które wprowadziła komisja nadzoru finansowego o kredyt walutowy mogą ubiegać się jedynie osoby, które posiadają trwały dochód w walucie kredytu. 


Nowelizacja przepisów była wprowadzona po to, aby zabezpieczyć trwałą i regularną spłatę jak i obsługę kredytu, a także po to, aby zapobiec ponownemu wystąpienia sytuacji, która już miała miejsce w naszym kraju, kiedy to masowo udzielono kredytów we frankach szwajcarskich.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.