Okres jesienno - zimowy to pora roku, w której niepokojąco wzrasta ilość pożarów. W związku z rozpoczętym okresem grzewczym grajewscy strażacy przypominają m.in. o obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych.
Jedną z głównych przyczyn powstania pożarów sadzy w przewodach kominowych jest zwykłe zaniedbanie właścicieli lub użytkowników budynków mieszkalnych. Brak kontroli drożności przewodów kominowych i wentylacyjnych może spowodować, że bezbarwny i bezwonny tlenek węgla (czad), powstający na skutek niepełnego spalania węgla, czy drewna przy niedostatecznym dopływie tlenu, staje się przyczyną śmierci. Jedną z przyczyn powstania pożarów w budynkach są również nieszczelności przewodów kominowych oraz pożary nagromadzonej sadzy w kominie.
Pożary kominowe mogą spowodować pęknięcie komina i przeniesienie się ognia do wnętrza pomieszczenia. Wylatujące w czasie takiego pożaru iskry i płaty palącej się sadzy mogą spowodować też pożar sąsiednich budynków i materiałów. Właściciele budynków mieszkalnych powinni zadbać we własnym zakresie lub wynajmując firmy zajmujące się tego typu usługami o systematyczne czyszczenie przewodów dymowych, aby zapobiec wymienionym wyżej zdarzeniom.
W razie wystąpienia pożaru przewodu kominowego należy wygasić palenisko (piec, kominek), poprzez ostrożne wybranie materiału palnego, szczelne zamknięcie pieca, zabezpieczyć wylot komina sitem oraz obserwować niższe części komina, czy nie powstają pęknięcia, którymi może wydostać się płomień. Sito można zastąpić mokrą płachtą, którą w czasie pożaru nakrywa się wylot przewodu kominowego. Płachtę należy zlewać wodą, aż do czasu wypalenia się sadzy, po czym pożar sam wygaśnie. Na palącą sadzę można wsypywać sól kuchenną.
Pożarów kominowych nie należy gasić wodą, gdyż gwałtowne oziębienie komina i parowania wody może spowodować pęknięcia komina i rozprzestrzenienie się pożaru. Zabronione jest też obudowanie przewodu materiałami palnymi.
poniedziałek, 25 listopada 2024
poniedziałek, 25 listopada 2024
© Copyright 2024, Wszelkie prawa zastrzezone
Komentarze (0)