wtorek, 28 marca 2023

Wiadomości

  • 11 komentarzy
  • 8274 wyświetleń

Powstaną kolejne odcinki S61

31 października 2017 r. w obecności ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka, wiceministra Marka Chodkiewicza, wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego oraz Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztofa Kondraciuka zostały podpisane umowy na projekt i budowę odcinków S61 w. Kolno - Stawiski oraz Stawiski – Szczuczyn. W ramach inwestycji za przeszło 630 milionów zł powstanie 34,4 km drogi ekspresowej. 

 - Przyszła trasa poprawi komfort i bezpieczeństwo podróży, m.in. wyprowadzając ruch ciężki z miejscowości oraz wpłynie na skrócenie czasu przejazdu. Co ważne, przyczyni się do uaktywnienia całego, północno-wschodniego regionu kraju. Patrząc szerzej pozwoli także na realizację korytarzy komunikacyjnych w układach południkowym i równoleżnikowym zarazem, łącząc granicę Polski z Litwą z autostradami A2 i A4 po zachodniej stronie kraju – podsumował Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztof Kondraciuk.

 

Inwestycje będą prowadzone w formule „Projektuj i buduj”. Wykonawcy zadeklarowali ukończenie zadań w okresie 31 miesięcy od podpisania umowy. Na projekt i uzyskanie decyzji ZRID przewidziano 15 miesięcy, natomiast na roboty drogowe, wraz z uzyskaniem decyzji na użytkowanie, przewidziano  16 miesięcy (nie wliczając okresów zimowych).

 

Obydwa odcinki drogi ekspresowej będą miały dwie jezdnie po dwa pasy ruchu i nawierzchnię z betonu cementowego, przystosowaną do przenoszenia obciążeń  115 kN/oś. Ich oddanie do ruchu jest planowane w IV kwartale 2020 roku.

 

Kolno – Stawiski

W ramach odcinka drogi ekspresowej o długości 16,4 km powstanie węzeł drogowy „Kolno”. Zadanie obejmuje także wykonanie części drugiej nitki obwodnicy Stawisk oraz przebudowanie fragmentu istniejącej jezdni obwodnicy. W ramach inwestycji powstanie m.in.:

- 16 obiektów inżynierskich,

- 33 przepusty (w tym zespolone z przejściami dla zwierząt),

- infrastruktura ochrony środowiska (w tym ekrany akustyczne), zbiorniki retencyjne,

- ogrodzenie drogi ekspresowej.

Wartość kontraktu budowlanego to 288,3 mln. zł.

 

Stawiski – Szczuczyn

W ramach odcinka drogi ekspresowej S61 o długości 18 km powstanie  węzeł drogowy „Grabowo”. Zadanie obejmuje także wykonanie części drugiej nitki obwodnicy Stawisk oraz przebudowanie fragmentu istniejącej jezdni obwodnicy. Realizacja zadania obejmuje budowę:

- 21 obiektów  inżynierskich,

- 59 przepustów (w tym zespolonych z przejściami dla zwierząt),

- elementów infrastruktury ochrony środowiska (w tym ekranów akustycznych, zbiorników retencyjnych),

- ogrodzenia drogi ekspresowej,

Wartość kontraktu budowlanego to 342,1 mln zł

 

S61 w województwie podlaskim

Dzięki dzisiejszym umowom w województwie podlaskim realizowanych jest 5 odcinków S61 o długości 78 km i wartości przeszło 1,6 mld zł:

- Kolno – Stawiski o długości 16,4 km, oddanie do ruchu planowane w IV kwartale 2020 r.,

- Stawiski – Szczuczyn o długości 18 km, oddanie do ruchu planowane w IV kwartale 2020 r.,

- obwodnica Szczuczyna (II nitka) o długości 6,5 km, koniec prac planowany na I kw. 2020 r.,

- obwodnica Suwałk o długości 13 km, zakończenie budowy planowane w II kw. 2019 r.,

- obwodnica Suwałk - Budzisko (granica państwa) o długości 24 km, zakończenie prac planowane w III kw. 2020 r.

 

Przetargi w toku

Jednocześnie w procedurze przetargowej są pozostałe fragmenty podlaskiej S61. Na odcinku Łomża Południe – Łomża Zachód została wybrana najkorzystniejsza oferta, podpisanie umowy planowane jest na styczeń 2018 r. Podpisanie umów na pozostałe odcinki S61 od obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej do Łomży (Podborze – Śniadowo, Śniadowo – Łomża Południe, Łomża Zachód – Kolno) jest planowane w I kwartale 2018 r. – informuje GDDKiA.

 

Komentarze (11)

A Grajewo dalej w czarnej d...ie.

lucek niech zbudują od łomży do granicy będziemy mieli święty spokój

Na dołączonej mapce ładnie widać, jak wszystko omija Grajewo szerokim łukiem...

A w Grajewie dalej jak w lesie

Kolno - Stawiski? OMG

Też nie do końca rozumiem: odcinek Kolno - Stawiski?

Węzeł Kolno - Stawiski

Zdecydujcie się. Nie chcecie tirów w Grajewie strajki protesty na przejściach, a tu jeszcze nie zdążyli obwodnicy zrobić i już płaczecie ze wam tiry zabiorą. Mamy przemysł a 15 km do ekspresówki to odległość idealna żeby dalej sie rozwijać po co wam ta via baltica pod samym Grajewem.

Pan Gwiazdowski niedawno się chwalił, że łącznik pomiędzy viaBalticą a viaCarpatią będzie przebiegał przez Grajewo!? Na załączonym zdjęciu widzimy, że łącznik do Ełku biegnie zupełnie inną trasą!!! Czyżby znowu władze grajewskie nie potrafiły zadbać o swój interes?

Mowa jest o odcinku węzeł Kolno - Stawiski. Węzeł Kolno jest w okolicach Kisielnicy , będzie to skrzyżowanie z drogą krajową nr 63, która biegnie przez Kolno do Piszu i dalej na Mazury

Kampanie wyborcze się rozkwiecają

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.