Warto przeczytać

Powiew świeżości

Nie ulega wątpliwości, że najbardziej potrzebujemy do życia powietrza. Im jest ono lepszej jakości, tym lepiej dla nas. O ten komfort powinniśmy zadbać również w mieszkaniach. Czasem bagatelizujemy rolę wentylacji i na przykład w przypadku zmiany okien okazuje się, że zaczynają parować szyby, w pomieszczeniach panuje zaduch, a z czasem może się pojawić grzyb na ścianach. 

Jak zaplanować dobrą wentylację w domu?

Już na etapie projektowania bardzo chcemy zadbać o jakość powietrza w pokojach. Ma być ciepło, przytulnie, ale również przyjemnie. Specjaliści gthpolska.pl już na tym etapie dokładnie zaplanować najlepszą i najbardziej skuteczną instalację. Sam proces polega na wymianie powietrza w pomieszczeniach. To zużyte zostaje wyprowadzone na zewnątrz, a do środka napływa świeże. Jest to bardzo istotne, gdyż w powietrzu, którym oddychamy, gromadzą się zanieczyszczenia, kurz, roztocza, pyły i oczywiście dwutlenek węgla. Poza tym oczywiście dochodzą szkodliwe substancje na przykład dymu papierosowego. W pomieszczeniach źle wentylowanych zaczynamy się źle czuć, a nadmiar wilgotności powoduje powstawanie pleśni, które są częstą przyczyną alergii. Oprócz senności czy bólów głowy zła wentylacja może ściągnąć na nas poważne problemy zdrowotne. 

Jak zadbać, by wentylacja działała?

Wentylacja oprócz tego, że ma usuwać zanieczyszczenia powietrza, to również musi zapewnić bezpieczne używanie urządzeń gazowych i kominka.  Teoretycznie w ciągu godziny należy wymienić tyle powietrza, ile wynosi kubatura mieszkania lub 30 m³ na każdą osobę mieszkającą. Zawsze wybierajmy wyższą wartość. Jednak zawsze należy wziąć pod uwagę ilość zanieczyszczeń, jakie „produkujemy”. Jeśli w domu się pali papierosy, lub często przebywa w nim większa ilość ludzi, a wilgotność powietrza zwiększa stałe gotowanie lub suszące się pranie to ilość powietrza, z którym wentylacja musi sobie poradzić, będzie większa niż oficjalne zalecenia. Specjalne parametry będą w kuchni i w łazience, a salon z kominkiem będzie potrzebował indywidualnego zaplanowania wentylacji. 

Systemy wentylacji

Co najważniejsze, nigdy nie opłaca się na wentylacji oszczędzać, ponieważ i komfort mieszkania i nasze zdrowie są wartością bezcenną. Różne systemy mają odmienne koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne. Najprostszym rozwiązaniem jest wentylacja grawitacyjna, w której powietrze wpływa przez nawiewniki, a usuwane jest przez kanały wywiewne. To tanie rozwiązanie w wykonaniu, ale ogrzanie powietrza zimą może być dość kosztowne, ponieważ nie jesteśmy w stanie kontrolować ilości zimnego powietrza, jak wpływa do mieszkania. W rozwiązaniu mechanicznym przepływ powietrza wymuszony jest przez wentylator, a instalacja może być wywiewna lub nawiewno-wywiewna. Kontrolujemy ilość powietrza, jak napływa do domu, ale w dalszym ciągu koszty podniesienia temperatury są bardzo wysokie. Z typ problemem możemy poradzić sobie poprzez wstępne ogrzanie powietrza poprzez ciepło kumulowane przez to, które właśnie usuwamy. Rekuperator pomoże obniżyć koszty ogrzewania. 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.