24 lipca jest dniem, w którym Policjanci obchodzą swoje Święto. Ten szczególny dzień jest dla wszystkich funkcjonariuszy uhonorowaniem pełnej poświęceń pracy, w której na co dzień pilnują porządku i dbają o bezpieczeństwo mieszkańców swojego regionu. 91 Obchody Święta Policji w Grajewie rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, która odbyła się 18.07.2010 roku. Główne uroczystości Święta Policji odbyły się w miniony piątek. Na jubileuszu pojawili się przedstawiciele władz wojewódzkich, władz samorządowych miasta i gminy, przedstawiciele prokuratury, innych służb mundurowych oraz Przyjaciele Policji. Tegoroczne Święto Policji obchodziliśmy w sposób szczególny. Gościliśmy u nas rodziny policjantów pomordowanych w Twerze w okresie II wojny światowej. Przed budynkiem komendy zostały posadzone trzy Katyńskie Dęby Pamięci. W ten sposób chcieliśmy uczcić pamięć wszystkich funkcjonariuszy z terenu naszego powiatu poległych w czasie konfliktu zbrojnego, a w szczególności trzech funkcjonariuszy Przedwojennej Policji Państwowej zamordowanych w Twerze, a urodzonych w naszym mieście, w Grajewie: - st. post. Jan Borkowski - st. post. Czesław Przybyszewski - post. Piotr Gutowski Druga cześć uroczystości odbyła się w sali konferencyjnej w budynku komendy, gdzie nominacje na wyższe stopnie policyjne odebrało 43 grajewskich funkcjonariuszy. Na zakończenie uroczystości przedstawiciele zaproszonych gości przekazali na ręce Komendanta gratulacje i podziękowania dla wszystkich policjantów za służbę i pomoc niesioną mieszkańcom Powiatu grajewskiego. Uroczystości towarzyszyło również otwarcie wystawy przygotowanej przez Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku – „Policja Państwowa na północno-wschodnich Kresach Rzeczypospolitej". Na początku sierpnia ekspozycja trafi do Grajewskiej Izby Historycznej.
FOT.e-Grajewo.pl
Program: „Katyń – ocalić od zapomnienia…”
W bieżącym roku przypada 70. rocznica Zbrodni Katyńskiej, rocznica wymordowania przez NKWD na rozkaz Stalina ponad 21.000 oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej. Społeczny Program upamiętnienia Ofiar tej Zbrodni pn. „KATYŃ... OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”, trwa od 2008 r. Celem Programu jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21.857 DĘBÓW PAMIĘCI na 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie.
Mottem programu są słowa Jana Pawła II: Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zgubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie.”
Przyłączając się do programy „Katyń - ocalić od zapomnienia” pragniemy posadzić 3 symboliczne Dęby Pamięci przy Komendzie Powiatowej Policji w Grajewie, aby uczcić pamięć o ofiarach - bohaterach urodzonych w Grajewie policjantach, zamordowanych strzałem w tył głowy w IV 1940 r. w Twerze. Są nimi: st. post. Jan Borkowski, post. Piotr Gutowski, st. post. Czesław Przybyszewski.
Wystawa: „Policja Państwowa na północno-wschodnich Kresach II Rzeczypospolitej 1919-1939”
Jest to wystawa panelowa przygotowana przez Muzeum Wojska w Białymstoku. W sposób zwarty na 25 planszach przedstawia ona genezę powstania, organizację i najważniejsze formy działania Policji Państwowej II RP, ze szczególnym uwzględnieniem ówczesnych województw kresowych północno-wschodniej Polski. Wystawa obejmuje również udział funkcjonariuszy PP w wydarzeniach kampanii wrześniowej 1939 r. i późniejszych ich losów m.in. w niewoli sowieckiej, zakończonej mordem katyńskim wiosną 1940 r.
czwartek, 2 stycznia 2025
czwartek, 2 stycznia 2025
cześć ich pamięci.
Że taka zapytam na 11 zdjęciu kim oni są ?? Bo dziwne mundury mają
Na zdjęciu 11 jest Grupa Rekonstrukcji Historycznej z Warszawy w mundurach przedwojennych policjantów.
Sięgnij do historii to będziesz wiedział, co to za dziwne mundury.
Policjanci z Klubu Kolekcjonerów Policyjnych w mundurach historycznych Policji Państwowej
/./. - grupa rekonstrukcyjna z Warszawy ;)
ladny gest
Fajnie ,jak zwykle.Dodaje się komentarze wyśmiewające,a mojego milutkiego NIE MA !!!!!!! :( - nie ładnie.
bo Lejba Kohne (lech wałęsa) był jednym z nich????,Zawsze i wszędzie wyróżnienia i nagrody dosają oblubieńcy a nie ludzie którzy żle sprawowanej władzy patrzą na ręce i nie kryją swoich poglądów
Cóż za Policja. Leci Hymn Narodowy Rzeczypospolitej Polskiej, a,, oni'' zamiast śpiewać to patrzą w niebo, drzewa, i na siebie. Panowie jesteście polakami czy nie???Czy to wstyd śpiewać hymn???