Wiadomości

Ponad 20 godzin w korku

Ponad 20 godzin trwała podróż pasażerów autobusu z Warszawy do Gołdapi. Ze stolicy, autobus PKS wyjechał w poniedziałek o godz. 14.37, a we wtorek o 10.00 był dopiero w Grajewie.

Białostocka policja poinformowała, że droga z Łomży do Grajewa była zablokowana przez 7 ciężarówek z Ukrainy, które nie mogły podjechać pod górkę. Za nimi ustawił się ponad dwukilometrowy korek. 

 

Zimowe porady dla kierowców

Wygląda na to, że zima zawitała na dobre. Oprócz zmiany opon i przygotowania auta do tej pory roku, należy również zmienić technikę i sposób jazdy. Na drogach jest ślisko, wcześniej zapada zmrok, pada śnieg. Podlascy policjanci radzą jak radzić sobie w takich warunkach.

Kierowanie pojazdem w okresie zimowym wymaga właściwej techniki jazdy, skoncentrowania oraz zachowania szczególnej ostrożności. Bardzo ważna jest jazda z prędkością bezpieczną dostosowaną do aktualnie istniejących warunków i sytuacji na drodze.Przyczyną wielu zdarzeń, do których dochodzi w tym okresie jest również najechanie na inny pojazd. Najczęściej dochodzi do tego podczas hamowania w rejonie skrzyżowań. Aby uniknąć tego typu kolizji należy zachowywać bezpieczną odległość od poprzedzającego nas auta, czyli taką, która pozwoli na swobodne zatrzymanie.

Osoby piesze stanowią w tym okresie szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze oraz często nieprawidłowe przechodzenie przez jednię sprawia, że dochodzi do wielu potrąceń osób. Pieszy powinien zdawać sobie sprawę, że wkraczając na jezdnię w takich warunkach tuż przed jadący pojazd, ten nie będzie w stanie nagle się zatrzymać.

Podczas opadów, oprócz świateł mijania, należy używać również świateł przeciwmgłowych przednich; jeżeli zaś zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów – należy również włączyć tylne światła przeciwmgłowe. Istotne jest także w czystości szyb, lusterek oraz kloszy świateł naszego pojazdu, a także o oczyszczenie całego auta ze śniegu i lodu. Pamiętać trzeba o uzupełnieniu zbiorniczka płynu do spryskiwaczy, najlepiej takim płynem, który nie zamarza.

Jest to również pora na zmianę opon z letnich na zimowe, które mają niewątpliwie lepsze, bardziej dostosowane do tej pory roku parametry techniczne. Chociaż nie ma obowiązku jazdy w okresie jesienno – zimowym na oponach zimowych, to warto je zmienić, inwestując w ten sposób w bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych.

źródło: KWP Białystok

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.