czwartek, 18 sierpnia 2022

Kraj

  • 2 komentarzy
  • 2842 wyświetleń

Policjanci uratowali pijanego


Monieccy policjanci uratowali pijanego mężczyznę, który  na środku ruchliwej ulicy swoim zachowaniem stwarzał poważne zagrożenie zarówno dla siebie jak i osób kierujących pojazdami. Teraz 61-latek za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem.

Wczoraj, około godziny 14.00 policjanci ruchu drogowego patrolując ulice Goniądza zauważyli przewracającego się na ulicy mężczyznę. Jego zachowanie wskazywało na upojenie alkoholowe. Mężczyzna wstawał po czym padał na jezdnię stwarzając swoim zachowaniem poważne zagrożenie zarówno dla siebie jak i kierujących pojazdami. Samochody jadące ulicą zmuszone były do gwałtownego hamowania i omijania pieszego, który dodatkowo zagrożony był także wyziębieniem. Na szczęście nie doszło do tragedii. Policjanci pomogli 61-latkowi bezpiecznie dotrzeć do miejsca zamieszkania. Za stwarzanie zagrożenia w ruchu drogowym mężczyzna odpowie jednak przed sądem.   – oficer prasowy KPP w Mońkach

 

Czy musiało do tego dojść?

87-letnia kobieta przechodząc w miejscu niedozwolonym została potrącona przez samochód, zginęła na miejscu.

33-latek zmarł przed przybyciem karetki po tym jak potrąciła go osobówka. Mężczyzna szedł środkiem jezdni.

56-letni mężczyzna zginął potrącony przez samochód. Niewidoczny na drodze, zbyt późno został zauważony przez kierowcę.

To tylko kilka opisów tragicznych wydarzeń jakie miały miejsce w ostatnim czasie na drogach województwa podlaskiego. Analizując przyczyny tych wypadków zadajemy sobie pytanie - czy musiało do tego dojść…

Statystyki podlaskiej Policji wskazują, że okres jesienno–zimowy z uwagi na pogorszenie warunków pogodowych zwiększa zagrożenia na drogach i że to właśnie piesi stanowią w tym czasie grupę szczególnego ryzyka. Nieostrożne wejście na jezdnię, często wprost pod nadjeżdżający pojazd, przechodzenie w miejscu niedozwolonym, wejście na jezdnię przy czerwonym świetle, chodzenie nie prawidłową stroną drogi czy w końcu niedostateczna widoczność pieszego na drodze to główne przyczyny wypadków z udziałem tej grupy. Dlatego zwracamy się do pieszych z apelem o przestrzeganie kilku podstawowych zasad:

  • by widzieć nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd poza terenem zabudowanym chodzimy tylko lewą stroną drogi,
  • przechodzimy w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje, szczególnie poza miastem zachowujemy szczególną ostrożność, nigdy też nie wbiegamy raptownie na jezdnię,
  • warto zaopatrzyć się w elementy odblaskowe lub latarkę, szczególnie po zmierzchu, kiedy widoczność jest gorsza, a ciemne kolory ubrania powodują, że pieszy zaważany jest przez kierowcę dopiero w ostatnim momencie. Osoba piesza wyposażona w element odblaskowy dla kierowcy pojazdu widoczna jest ze znacznie większej odległości co pozwala na wcześniejszą reakcję.

Lecz nie tylko piesi powinni przestrzegać drogowych norm. To samo dotyczy kierowców, którzy w tym trudnym okresie winni zachować maksimum ostrożności:

  • zwalniać i zatrzymywać się przed przejściem dla pieszych, w momencie kiedy pieszy sygnalizuje zamiar przejścia,
  • nie wyprzedzać innych pojazdów na przejściach, gdzie może łatwo dojść do potrącenia,
  • nie zjeżdżać nagle na pobocze, szczególnie w porze wieczornej,
  • jeździć bez brawury z dozwoloną prędkością, by móc w sytuacji kryzysowej odpowiednio wcześnie zareagować.

Podlaska Policja zwraca się z apelem do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do obowiązujących przepisów, bo kiedy zaczyna brakować nam wyobraźni i zdrowego rozsądku dochodzi do przykrych, a niejednokrotnie tragicznych w skutkach zdarzeń, w których poszkodowani tracą nie tylko zdrowie, ale też i bezcenne życie.

 – www.podlaska.policja.gov.pl

Komentarze (2)

uratowali hahaha i teraz do sądu bezsens polskiego prawa !!!!!! No a policjanci sobie punktów nabili na lepszą premię :(

powinni go odwiesc na pogotowie a nie do domu

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.