Podłoga winylowa to jeden z hitów ostatnich kilkunastu miesięcy. Cały czas rośnie jej popularność wśród specjalistów od wykończenia wnętrz. Jest ona bowiem jednym z bardziej trwałych, odpornych na działanie wilgoci materiałów podłogowych. To rodzaj specjalnego linoleum, które układa się jednak nie z rolki, lecz w formie płytek lub paneli.
Podłoga winylowa to odmiana popularnego niegdyś linoleum, które obecnie wykorzystuje się właściwie głównie w biurowcach lub budynkach użyteczności publicznej. Podłoga winylowa to jednak specjalna odmiana linoleum bazującego na polichlorku winylu (PVC), syntetycznym polimerze, który dostępny jest jednak nie w rolce, jak miało to miejsce w przypadku tradycyjnego linoleum, a w formie płytek lub paneli.
Podłoga winylowa w formie paneli jest montowana za pomocą systemu zatrzaskowego, zdarzają się także rozwiązania montowane na klej oraz samoprzylepne. Niezależnie od formy, układanie takiej podłogi jest wyjątkowo proste i szybkie. Płytki winylowe są nieco trudniejsze z montażu, natomiast idealnie sprawdzają się w łazience lub kuchni. Jeśli chcesz dowiedzieć się o niej więcej, sprawdź tutaj.
Do podstawowych zalet podłogi winylowej należy przede wszystkim ogromne bogactwo wzorów, kolorów, motywów, które pozwala na dopasowanie tego rozwiązania właściwie do każdej aranżacji. Można wybierać spośród dekorów drewnianych, ceramicznych, kamiennych. Coraz modniejsze stają się także panele 3D, dające niepowtarzalny efekt.
Ogromnym plusem podłogi winylowej jest wyjątkowa jej trwałość. Nie chłonie wilgoci, nie odkształca się, jest odporna na zabrudzenia. Bardzo łatwo utrzymać ją w czystości, przy czym jednocześnie zapewnia ona komfort (jest antypoślizgowa) i ciepło. Można ją montować na instalacji ogrzewania podłogowego. Przy tym wszystkim koszt jej montażu jest dość atrakcyjny, ponieważ wynosi około 100 zł za metr kwadratowy w przypadku podstawowych rozwiązań.
Oczywiście nie jest tak, że rozwiązanie to jest pozbawione wad. Za naprawdę wysokiej klasy panele i płytki winylowe trzeba zapłacić znacznie więcej, około 150-200 zł, a czasem nawet więcej. Jest to więc niewiele mniej niż w przypadku podłogi z naturalnego drewna, a tutaj mamy jednak do czynienia ze sztucznym materiałem. Minusem jest także możliwość pojawienia się nierówności przy niedokładnym montażu, a także problem z dopasowaniem podłogi winylowej do wysokości materiałów wykończeniowych w innych pomieszczeniach (paneli czy drewna).
Podłogę winylową można położyć właściwie w każdym pomieszczeniu, także w tak wymagających przestrzeniach jak kuchnia i łazienka. Z pewnością jest to rozwiązanie idealne w przypadku właśnie tych pomieszczeń. Pozwala ono nie rezygnować z wyjątkowego charakteru podłogi, a jednocześnie eliminuje ryzyko odkształceń w wyniku zachlapania, dużej wilgotności w pomieszczeniu, jak również pojawienia się trudnych do usunięcia zabrudzeń np. z tłuszczu. Winylowa podłoga wodoodporna i jednocześnie łatwa do utrzymania w czystości to w łazience i kuchni ogromna zaleta. Zdecydowanie wygrywa ona z tradycyjnymi płytkami, które powszechnie montuje się na podłodze w kuchni i łazience.
Warto jednak przy okazji nadmienić, że podłoga winylowa świetnie tłumi hałas, co czyni z niej także interesujące rozwiązanie do położenia w sypialni lub gabinecie. Taki materiał gwarantuje funkcjonalność z wysoką estetyką i umożliwia rezygnację z dylematu, co w tym duecie jest ważniejsze.
poniedziałek, 25 listopada 2024
poniedziałek, 25 listopada 2024
Komentarze (0)