Kultura i rozrywka

  • 1 komentarzy
  • 12420 wyświetleń

Pisarka w bibliotece

11 maja br. w Bibliotece dla Dzieci (Os. Broniewskiego 3) w Grajewie panie W. Lendo i W. Fabiszewska zorganizowały spotkanie autorskie z pisarką dr Zofią Olek-Redlarską. Zaroszono uczniów wszystkich szkół podstawowych wraz z opiekunami.

Pani Olek-Redlarska posiada niezwykłą zdolność nawiązywania kontaktu z dziećmi, potrafi do nich dotrzeć i nakłonić do opowiadania o sobie. Na co dzień zajmuje się pracą ze studentami na Uniwersytecie w Białymstoku. Swój twórczy debiut miała w wieku 22 lat.

Spotkanie rozpoczęło się recytacją wierszy i promocją najnowszego tomiku poezji pt. „Portrety imion dziecięcych”. Utwory zaprezentowało Koło Teatralne „Arlekinek” SP 4 G-wo, Koło Miłośników Książki, Koło Przyjaciół Biblioteki oraz uczniowie klas III SP 4.

Autorka bardzo szybko nawiązała kontakt z onieśmielonymi uczniami, którzy w trakcie spotkania zadawali pytania dotyczące twórczości i samej poezji.

Jeden z wierszy dedykowany jest Karolowi Wojtyle. Powstał w roku 1979, jednak ówczesna władza nie pozwoliła na publikację.

Mimo, iż spotkanie skierowane było do bardzo młodych czytelników, pani Zofia dzieliła się wiedzą z zakresu poezji i jej istoty. Przywołała wiele znanych nazwisk, jak Jan Twardowski czy Maria Konopnicka. Przypomniała również, że artyści postrzegają świat inaczej.

Często wiersze muszą czekać, żeby „ujrzeć światło dzienne" - mówiła pani Zofia. Opowiadała jak powstaje jej poezja, o swoim życiu, recytowała wiersze nie ukrywając wzruszenia.

Na zakończenie autorka podpisywała swoje tomiki miłośnikom poezji.
- Jestem bardzo szczęśliwa, że mogłam spotkać się ze wspaniałą gromadką dzieci. Myślę także, że udało mi się z nimi porozumieć i w wartościowy sposób spędziliśmy ze sobą czas.

Na pytanie o odbiór twórczości przez studentów pani Zofia odpowiedziała:
- Młodzi ludzie są bardzo skryci i jeżeli o czymś myslą to w większości zachowują sobie. Mam jednak zaprzyjaźnione studentki, które czytają moje tomiki. Nie jest to duża grupa osób, ale zawsze, kiedy mam zajęcia czuję bratnie dusze o dużej wrażliwości. Poezja bardzo łączy, tworzy pewnego rodzaju pomost między ludźmi, uwrażliwia, uczy dojrzewania do refleksji. Właśnie najbardziej na tym mi zależy, gdyż w dzisiejszych czasach, kiedy za wszystkim gonimy jest to bardzo potrzebne. Należy zatrzymać się przy pięknie tego świata, a poezja to umożliwia. Dzisiejsze spotkanie miało na celu wzbudzenie tej wrażliwości wśród dzieci i umiejętności zatrzymania się, o którym powiedziałam wcześniej.


- Jestem zachwycona dzisiejszym spotkaniem, myślę, że dzieci również. W najbliższym czasie jest przewidziane podobne spotkanie, ale nazwisko naszego Gościa niech będzie niespodzianką – A. Kryspin, dyr. Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Magda Kosobudzka
e-Grajewo.pl

wtorek, 22 października 2024

Niećkowo. Warsztaty Ziołowe

poniedziałek, 21 października 2024

Obchody 100. rocznicy przybycia 9. PSK do Grajewa

Komentarze (1)

pia pia to jest poznan piatkowom ja

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.