Długie spacery po parkach krajobrazowych, wędrówki górskimi szlakami czy zwykłe przechadzki po nadmorskich okolicach — to najprostszy sposób na ruch na świeżym powietrzu. Taka aktywność jest dostępna niemal dla każdego i niedroga — nie musimy mieć żadnego specjalistycznego sprzętu! Z tej formy spędzania wolnego czasu chętnie korzystają zarówno seniorzy, jak i rodziny z małymi dziećmi. Przebywanie na łonie natury redukuje poziom stresu i umożliwia cieszenie się bliskością przyrody, a piesza wędrówka dodatkowo pozwala zadbać o stawy i układ krążenia. Aby wycieczka była udana, warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach.
To podstawa. Najlepiej spakować potrzebne przedmioty do plecaka. Zabierzmy butelkę z wodą, małą apteczkę, krem z filtrem, naładowany telefon wraz z power bankiem, mapę, środki przeciw owadom i kleszczom (warto wypróbować naturalne — np. olejek lawendowy lub czystek). Zabieramy także drobne pieniądze, chusteczki higieniczne, przekąski dla wszystkich uczestników wyprawy i okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV (np. okulary Solano dostępne m.in. w na stronie iokulary.pl). Warto przygotować plecak z potrzebnym zaopatrzeniem dzień wcześniej, by w pośpiechu nie pominąć żadnej istotnej rzeczy.
Choć perspektywa wycieczki potrafi rozbudzić entuzjazm nawet w największym domatorze, powinniśmy mierzyć siły na zamiary — zwłaszcza, jeśli będą nam towarzyszyć dzieci. Dokładnie sprawdźmy prognozę pogody na ten dzień oraz przeanalizujmy trasę, szacując, ile czasu zajmie nam jej pokonanie. Najlepszym pomysłem jest wybranie któregoś ze szlaków turystycznych — oznaczenia ułatwią nam utrzymanie właściwego kierunku, a przy okazji z pewnością zobaczymy ciekawe punkty danego regionu.
Latem obowiązkowo powinniśmy mieć nakrycie głowy, warto także zaopatrzyć się we wspomniane wcześniej okulary Solano lub innej marki, które ochronią wzrok przed szkodliwym promieniowaniem UV i pozwolą uniknąć rażącego słońca. Konieczne są także wygodne, pełne buty — chyba każdy z nas słyszał o turystach przemierzających górskie szlaki w klapkach lub butach na obcasie. Nawet jeśli prognoza pogody przewiduje piękną aurę, zabierzmy coś do ochrony przed deszczem i wiatrem na wszelki wypadek. Praktycznym dodatkiem jest chusta kominowa, którą można założyć na kilka sposobów. Pamiętajmy, by ubiór nie krępował naszych ruchów — najlepszym wyborem będzie odzież sportowa, termoaktywna.
Banał? Na szlaku z pewnością zobaczysz, że ten punkt nie dla wszystkich jest oczywisty. Puste butelki, papierki po przekąskach i woreczki foliowe pakujemy do plecaka — nigdy nie porzucamy ich w krzakach lub na skraju szlaku! Nie wahajmy się także zwrócić uwagi osobom, które śmiecą. Coraz częściej miłośnicy przyrody na terenowe wycieczki zabierają pusty worek, by po drodze zebrać choć część odpadów porzuconych przez innych turystów. Zachęcamy, by pójść w ich ślady! Odpady stanowią zagrożenie dla dzikich zwierząt, zanieczyszczają środowisko i wody gruntowe, a szklane butelki mogą stwarzać ryzyko pożaru.
Pamiętajmy, że w lesie, w górach lub nad morzem jesteśmy gośćmi. Podczas wędrówki nie zakłócamy ciszy, nie niszczymy roślin (nie zrywamy kwiatów, które mogą być pod ochroną!). W razie spotkania z dzikim zwierzęciem powoli wycofujemy się na bezpieczną odległość — wbrew pełnym sensacji artykułom, nawet wilki i niedźwiedzie boją się ludzi i nie stanowią zagrożenia dla osób, które zachowują spokój i nie prowokują ich ani nie straszą. Trzymajmy się zasady, by ze szlaku zabrać ze sobą tylko zdjęcia, a zostawić — najwyżej odciski stóp. W ten sposób zachowujemy dziką naturę dla przyszłych pokoleń, a także dla nas samych.
poniedziałek, 25 listopada 2024
sobota, 23 listopada 2024
Komentarze (0)