wtorek, 28 czerwca 2022

Wiadomości

  • 9 komentarzy
  • 9734 wyświetleń

Pieniądze na kulturę

Zarząd Województwa pod przewodnictwem marszałka Jarosława Dworzańskiego podjął we wtorek 10 lutego decyzję o skierowaniu do realizacji pięciu projektów, zgłoszonych do konkursu w ramach RPO Działanie 6.3 czyli Rozwój infrastruktury z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa historycznego i kulturowego.


A oto zwycięzcy:


* Archidiecezja Białostocka – budowa Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku – ogólna wartość projektu wynosi ponad 9 milionów złotych, dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego to przeszło 6,8 mln zł;


* Muzeum Okręgowe w Suwałkach – remont i modernizacja budynku muzeum przy ul. Kościuszki 81 wraz z przyległym terenem – wartość projektu to 10,350 mln zł, dofinansowanie 7,431 mln zł;


* Miasto Grajewo
– przebudowa zabytkowego budynku po straży pożarnej na cele kulturalno – społeczne – wartość 1,164 mln zł, dofinansowanie z RPO 756 tysięcy zł;


* Parafia Rzymskokatolicka w Niedźwiadnej
– restauracja XVI-wiecznego kościoła – wartość 2,156 mln zł, dofinansowanie 1,603 mln zł;


* Miasto Łomża – modernizacja i adaptacja zabytkowego budynku Muzeum Północno – Mazowieckiego – wartość projektu 5,183 mln zł, dofinansowanie z RPO 3,887 mln zł.


 

 

"Z wielką radością odebraliśmy dzisiejszą decyzję Zarządu Województwa o dofinansowaniu złożonego przez nas projektu. To wyróżnienie
rozpatrywałbym w dwóch aspektach: naszej parafii i wspólnot podobnych do nas.

W czasach, gdy nadzieja ma tak wielką wartość, bo wielu ją straciło - to szczególnie cenne doświadczenie. Wysiłek, starania i podejmowanie nowych wyzwań, zgodnie z duchem czasu - przynosi pozytywne efekty, nawet gdybyśmy żyli na głębokiej prowincji. Chciałbym zachęcić wiele Wspólnot - małych tak jak nasza; także działających lokalnie organizacji - nie traćcie nadziei! To, że żyje się gdzieś z dala od wielkiego świata, nie posiada odpowiedniego potencjału, który przekonałby decydentów -- nas nie przekreśla. Nie po raz pierwszy w historii Dawid pokonał Goliata. W tym konkursie wygraliśmy z podmiotami zdecydowanie potężniejszymi od nas.

Innym aspektem jest rozpatrywanie tego sukcesu w kontekście naszej parafialnej rodziny. Bardzo chciałbym, aby nasza radość trwała do
szczęśliwego wykonania i rozliczenia całego projektu. Rozpoczynam na dobre poszukiwania środków na zabezpieczenie tzw. wkładu własnego, wynoszącego 25% inwestycji. Nie obędzie się tutaj bez pomocy, w postaci bankowego kredytu. Dla naszych skromnych finansowych możliwości to poważne wyzwanie, ale wierzę, że z Bożą pomocą i ciągle wielka ilością żyjących wśród nas dobrocią ludzi dobrej woli -- podołamy wyzwaniu!

Pragnę podziękować całemu Zarządowi Województwa: Panu Marszałkowi Jarosławowi Dworzańskiemu, Wicemarszałkom Jackowi Piorunkowi i Mieczysławowi Baszko, pracownikom Departamentu Zarządzania RPO oraz Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego - za życzliwą pomoc i cenne rady na etapie przygotowania konkursowej dokumentacji.


Proszę wszystkich moich i naszych przyjaciół z "e-Grajewo.pl" o wsparcie modlitwą podjętych zamierzeń, by nasze szczęście i wyróżnienie - budowało w ludzkich sercach nadzieję; której Wam życzę!" - Ks. Jarosław Stefaniak proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Niedźwiadnej

 


Komentarze (9)

Brawo moje miasto Grajewo! I cp niedowiarki i krytykanci.

heh dziwne, że pod wiadomością o tym, że Grajewo nie uzyskało pieniędzy od razu pojawiły się komentarze : niedobry urząd, źli urzędnicy. A jakoś nie widzę żadnych komentarzy pod tą wiadomością. Cynizm. Jednostronność.
Brawo grajewscy urzędnicy! Tak trzymać!

z pieniędzy publicznych wspierane są obiekty należące do jednej z wielu religii wyznawanej na naszych terenach. Dla równowagi oraz uniknięcia oskarżeń o dyskryminację innych wyznań powinniśmy wesprzeć z pieniędzy publicznych inne wyznania: mojżeszowe, prawosławne, ewangelickie, islamskie.

Biko! Masz rację. Mam nadzieję, że zachowałbyś przy rozdzielaniu odpowiednie proporcje! Poza tym zauważ, że głównym właścicielem dóbr kultury narodowej jest nie jakaś parafia X, tylko Polska, a o tym namiętnie, nawet specjalnie się zapomina. Czytaj także wszelkie oficjalne informacje zamieszczane np. na stronach Ministerstwa Kultury i zobaczysz, że państwo Polskie sporo daje tym, o których się tak troszczysz. Zobacz np. http://fzp.net.pl/inter26.html albo http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20081219/REGION08/893373568 http://polskalokalna.pl/wiadomosci/mazowieckie/warszawa/news/chanukowe-swiatlo-przed-warszawska-synagoga,1233596 i wiele, wiele innych. Wystarczy poszukać, a tak widać tylko złośliwość i niedoinformowanie (jest inne słowo na to określenie:) )

Szkoda, że nie wiecie kto silnie lobbował na rzecz tych projektów. Zapewniam, że nie były to żadne władze miejskie.

No , wielki sukces odniosło miasto Grajewo.Więcej otrzymała parafia w Niedżwaidnej niż nasze miasto.Może trzeba było starać się o pieniądze na remont koscioła pod Wezwaniem Swiętej Trójcy to może więcej byłoby kasy.I z czego tu radość.Otrzymaliśmy najmniej kasy w całym regionie. Po prostu dali na otarcie łez. Szkoda że remont kina został zakończony bo można by było złożyć wniosek o odbudowę zabytkowej synagogi tak dla równowagi.

Starania władz Grajewa??????? Żart!!!!!!!! Przecież władze chciały remontować ten budynek z własnych środków co jasno wynika z budżetu miasta. To dzięki staraniom ... łaskawie zgodziły się na złożenie projektu i przyjęcie pieniędzy.

Brawo księże Jarosławie.Tak trzymać!Pamiętam wystrój kościoła,plebanii czy cmentarza za poprzedniego ks.proboszcza.Ale aż trudno porównywać...Warto wspierać takich przedsiębiorczych kapłanów nie tylko modlitwą,ale i wdowim groszem -z Bogiem

Cieszę się, że dzięki staraniom naszego księdza proboszcza otrzymaliśmy dofinansowanie na remont naszego kościoła. Jaki to zaszczyt, że z tej wielkiej ilości wniosków wybrano nas. To wielki sukces!!!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.