piątek, 21 czerwca 2024

Kultura i rozrywka

Pamiętamy o zapomnianych


        Rada  Młodzieży Środowiskowego Hufca Pracy w  Grajewie, w której aktywnie pracują uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Wojewodzinie, ponad rok temu nawiązała współpracę ze Społecznym Komitetem Ratowania Grajewskiego Cmentarza Parafialnego działającego przy Towarzystwie Przyjaciół 9 Pułku Strzelców Konnych w Grajewie.

     Celem działalności Komitetu jest uświadomienie szerokiemu ogółowi społeczeństwa potrzeby i znaczenia społecznej ochrony zabytkowych nagrobków cmentarza rzymsko-katolickiego w Grajewie, jak również podejmowanie wszelkimi dostępnymi środkami działań zmierzających do ich ratowania i ochrony. Grajewo przez wieki było miastem wielokulturowym, o czym świadczyły m.in. sąsiadujące ze sobą cmentarze: katolicki, ewangelicki, prawosławny i żydowski. Do dnia dzisiejszego zachował się jedynie katolicki cmentarz parafialny, na którym znajduje się dużo opuszczonych  grobów. Niestety, coraz częściej popadają one  w ruinę i są usuwane.

     Po raz kolejny z inicjatywy  Środowiskowego Hufca Pracy w Grajewie w dniu 15.05.2013r. uczniowie  porządkowali   przydzielone przez Komitet do opieki całorocznej groby. Aktywna młodzież pracowała na grajewskim cmentarzu, usuwając zarośla z zabytkowych mogił i czyszcząc pomniki porośnięte  mchem, który często zasłania tablice z nazwiskami osób zmarłych. Prace odbywały się pod czujnym okiem wychowawców ŚHP w Grajewie.  Środowiskowy Hufiec Pracy w Grajewie na stałe włączył się w działalność Społecznego Komitetu Ratowania Grajewskiego Cmentarza Parafialnego i systematycznie dba o przydzielone im pod opiekę groby, nie tylko okazjonalnie przed Świętem Zmarłych. Włączenie młodzieży do  działań Społecznego Komitetu uczy młodych ludzi szacunku dla historii naszej  małej ojczyzny i dla  przodków, którzy  tę historię rodzin i narodu tworzyli.


info, foto: Izabela Katarzyna Randzio – st. wychowawca ŚHP Grajewo

foto 1,2 – uczestnicy ŚHP w Grajewie podczas porządkowania zabytkowych grobów na grajewskim cmentarzu w dniu 15.05.2013 r.

środa, 19 czerwca 2024

Pikniki integracyjne w SP2

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.