sobota, 25 czerwca 2022

Kultura i rozrywka

  • 3 komentarzy
  • 5313 wyświetleń

"Pamiętamy o Powstaniu"

W poniedziałek 1 sierpnia 2016r., w ramach obchodów 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, na terenach przyległych do Klubu „Hades” w Grajewie odbył się bieg „Pamiętamy o Powstaniu” na dystansie 1944 m. Pomimo zmiennej pogody spotkał się on z dużym zainteresowaniem mieszkańców Grajewa i gości – przybyło około 100 osób, z czego w części sportowej wzięła udział połowa. Bieg miał charakter koleżeński i ważne było uczestnictwo, a nie wynik sportowy.

Organizatorzy: Grajewskie Centrum Kultury (w tym Grajewska Izba Historyczna), Klub Sportowy „Maratonka” (szczególne podziękowania dla Pana doktora Waldemara Szycika), Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, ZS „Strzelec” OSW JS 1011 Grajewo, wsparci przez partnerów: Urząd Miasta Grajewo, Grupę Rekonstrukcji Historycznej 9 PSK oraz strażaków i firmę „Jarex”, która przekazała nieodpłatnie znicze wyznaczające trasę biegu, działając pod honorowym patronatem Burmistrza Grajewa, podjęli próbę powiązania popularyzacji historii Powstania Warszawskiego z upowszechnianiem zdrowego stylu życia.

Była to dobra okazja do pogłębienia wiedzy na temat uczestników Powstania, w różny sposób związanych z Grajewem. Przypomniano postacie: Wacławy Potemkowskiej, Rajmunda Kaczyńskiego, Leona Gajdowskiego, Kazimierza Sawy-Sawickiego, Franciszka Juliana Dembowskiego i Ryszarda Sawko (tej tematyce będzie poświęcone jedna z najbliższych edycji Grajewskich spotkań z historią).

Po biegu wszyscy uczestnicy mogli posilić się wojskową grochówką. W dalszej części poczucie wspólnoty budowało śpiewanie pieśni patriotycznych, które prowadził, akompaniując równocześnie na gitarze Pan Lech Żabiński. W przerwach chętni mogli wykazać się wiedzą historyczną na temat Powstania Warszawskiego podczas przygotowanego przez GIH quizu i wzbogacić o symboliczne nagrody, których część została przekazana przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dziękujemy wszystkim Państwu, którzy swoją obecnością nadali naszym działaniom sens i jesteśmy pewni, że bieg ten stanie się imprezą cykliczną.

(Zaznaczyć należy osobisty udział w wydarzeniu przedstawicieli władz miasta: Pana burmistrza Dariusza Latarowskiego, Pani przewodniczącej Rady Miasta Grajewo Haliny Muryjas-Rząsy, Pana zastępcy burmistrza Macieja Bednarko oraz licznej reprezentacji radnych miejskich i powiatowych).

 

Marcin Jarosiński
Referent ds. promocji
Grajewskie Centrum Kultury

piątek, 24 czerwca 2022

Wieści z Wojewodzina

czwartek, 23 czerwca 2022

Wakacje z Biebrzańskim Parkiem Narodowym

Komentarze (3)

Bieg spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców ...... no faktycznie , przybyło około 100 osób . To organizatorów było więcej .

ana zorganizuj coś sama - zobaczymy ile osób przyjdzie - jak na Grajewo i pogodę to osób było dużo

Bardzo słuszna inicjatywa. Z roku na rok będzie coraz więcej osób. Może uda się też rozbudować imprezę? Pozdrawiam organizatorów i szacun dla Was.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.