piątek, 26 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 6 komentarzy
  • 5099 wyświetleń

OX2 oficjalnie otwiera Farmę Wiatrową Grajewo

12 turbin wiatrowych o łącznej mocy 40 MW zasilać będzie rocznie około 40 tys. gospodarstw domowych. 25 maja odbyło się oficjalne otwarcie Farmy Wiatrowej Grajewo na Podlasiu. To druga w Polsce farma wiatrowa zrealizowana przez OX2, czołowego dewelopera OZE oraz lidera pod względem przeprowadzonych inwestycji wiatrowych w Europie. To kolejny krok firmy na drodze do budowania zrównoważonej przyszłości poprzez zwiększanie dostępu do energii odnawialnej.


Zlokalizowane w gminie Grajewo wiatraki będą wytwarzać czystą energię z wiatru, a ich szacowana roczna produkcja wynosić będzie ok. 130,6 GWh. Przy założeniu średniego rocznego zużycia energii przez gospodarstwo domowe na poziomie około 3500 kWh – cała farma będzie mogła zasilić rocznie nawet do 40 tys. gospodarstw.


– W OX2 wiemy, że inwestując w rozwój odnawialnych źródeł energii, przyczyniamy się do tworzenia lepszej przyszłości ludzi i zdrowej planety. W Polsce jesteśmy obecni od 2019 r. Nasz portfel projektów wiatrowych liczy blisko 1000 MW mocy, z czego ponad 300 MW stanowią projekty zrealizowane, w trakcie budowy oraz przewidziane do budowy jeszcze w bieżącym roku. Farma Wiatrowa Grajewo to ważny, kolejny krok OX2 w kierunku wsparcia transformacji energetycznej w Polsce oraz ograniczenia emisji CO2 – mówi Katarzyna Suchcicka, dyrektor generalny OX2 w Polsce.

W regionach, w których firma OX2 rozwija inwestycje, angażuje się także we wsparcie lokalnej społeczności i rozwój infrastruktury. W Grajewie wybudowała 4,5 km dróg dojazdowych do turbin wiatrowych, wyremontowała 3,8 km istniejących dróg gminnych oraz wykonała wzmocnienie drogi powiatowej prowadzącej do miejscowości Boczki-Świdrowo o łącznej długości odcinków blisko 1,4 km. Dodatkowo, w związku z przyłączeniem realizowanej przez OX2 Farmy Wiatrowej Grajewo do operatora sieci PGE Dystrybucja Oddział Białystok, zmodernizowano stację GPZ Grajewo-Popowo. Dzięki temu Grajewo może pochwalić się jedną z największych i najnowocześniejszych inwestycji energetycznych na terenie północno-wschodniej Polski. Nowa stacja GPZ 110/15 kV GIS Grajewo 2 będzie służyła przez kolejne lata społeczności oraz podmiotom gospodarczym całego regionu, co przyczyni się do jego dalszego rozwoju.

 

– Farma Wiatrowa Grajewo dostarczać będzie ok. 130,6 GWh zielonej energii rocznie z wiatru. W OX2 dbamy o zrównoważoną przyszłość oraz jesteśmy zaufanym partnerem i dobrym sąsiadem. Dlatego tak istotne było dla nas wsparcie lokalnej społeczności poprzez budowę i remont dróg oraz działania na rzecz kultury i edukacji. Sfinansowaliśmy modernizację sali komputerowej w Zespole Szkół Nr 2 w Grajewie oraz uczestniczyliśmy w wielu lokalnych imprezach kulturalnych i innych ważnych wydarzeniach w gminie. Wszelkie działania realizowaliśmy w ścisłej współpracy z mieszkańcami oraz władzami gminy i powiatu – dodaje Patryk Jarzębski, construction project manager w OX2.

 

Oficjalne otwarcie Farmy Wiatrowej Grajewo odbyło się 25 maja 2023 r. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele firmy, w tym dyrektor generalny OX2 w Polsce – Katarzyna Suchcicka oraz Patryk Jarzębski, construction project manager w OX2, a także przedstawiciele lokalnych władz: Stanisław Szleter – wójt gminy Grajewo, Tomasz Cebeliński – wicestarosta grajewski oraz Dariusz Latarowski – burmistrz miasta Grajewo.

 

Komentarze (6)

I co my Grajewianie będziemy mieli z tego?

Firma zapłaci w gminie podatki, które np. pójdą na finansowanie dróg.

Kiedy będziemy mieli już wyłącznie zieloną energię to czy zostanie coś jeszcze zielonego? Nawet rolnik ma problem żeby wybudować coś na własnej ziemi rolnej natomiast te firmy nie mają żadnych ograniczeń.

Nie jestem przeciw, ale jest to ALE. Rolnicy dzierżawią działki /wydzielone z pól uprawnych/, podatki od działek i dróg dojazdowych płacą komercyjny Np. Pole 6 klasa podatek gruntowy 0 zł. Wiatrak plus droga dojazdowa 1000zł. Gmina ma dochód od rolnika. Firma placi podatek od konstrukcji, turbina jest wyłączona z podatku. Co ważne te firmy stają się stroną w postępowaniach administracyjnych.

Dobrze,że powstają wiatraki tylko czy sieć energetyczna to wytrzyma. Już fotowoltaika się ciągle wyłącza. Może lokalni politycy by o modernizację sieci też zabiegali.

Krajobraz tylko zepsuty przez te wiatraki.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.