piątek, 3 maja 2024

Warto przeczytać

Oświetlenie dla ciągnika rolniczego - jakie elementy są obowiązkowe?

Ciągniki rolnicze to pełnoprawne pojazdy, które bardzo często można spotkać na ulicach wsi i mniejszych miast. Aby jednak ciągnik mógł legalnie poruszać się po drogach publicznych, musi być wyposażony w pewne obowiązkowe elementy.


Obowiązkowe elementy oświetlenia ciągnika rolniczego


Ciągniki rolnicze to pełnoprawne pojazdy, które bardzo często można spotkać na ulicach wsi i mniejszych miast. Aby jednak ciągnik mógł legalnie poruszać się po drogach publicznych, musi być wyposażony w pewne obowiązkowe elementy. Najważniejszą kwestią będzie tutaj pełne oświetlenie. Polskie prawo dokładnie określa zasady i zakres zastosowania poszczególnych rodzajów świateł oraz to, które z nich są niezbędne w przypadku ciągnika rolniczego. W jakie lampy musi być więc wyposażony każdy ciągnik rolniczy? Jakie dodatkowe elementy oświetlenia warto w nim zamontować?


Oświetlenie to jeden z głównych elementów każdego pojazdu, który ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo poruszania się po drogach. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdu oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia określa dokładnie, jakie elementy oświetlenia są wymagane w przypadku tego typu maszyn rolniczych. Całkowicie niezbędne będą tutaj światła mijania zamontowane z przodu pojazdu oraz kierunkowskazy i światła hamowania STOP. Te elementy oświetlenia nie będą wymagane jedynie w przypadku ciągników rolniczych, których prędkość maksymalna nie przekracza 10 km/h. Obowiązkowe oświetlenie dla ciągnika obejmuje również światła pozycyjne przednie i tylne oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej i światła odblaskowe z tyłu pojazdu. Każdy ciągnik rolniczy musi ponadto posiadać światła awaryjne.


Oświetlenie dla ciągnika rolniczego - o czym warto pamiętać?


W przypadku elementów oświetlenia ciągnika rolniczego ważny jest nie tylko model lampy, ale również kilka dodatkowych kwestii. Przede wszystkim te akcesoria do ciągnika muszą być zamontowane w taki sposób, by nie oślepiały kierowców jadących z naprzeciwka. Istotne jest także, by lampy tego samego rodzaju świeciły z taką samą mocą. Ponadto, należy pamiętać o prawidłowym rozmieszczeniu lamp przednich i tylnych, by czerwone światła tylne nie były widoczne z przodu pojazdu, a białe lampy przednie z tyłu.


Warto przy tym zaznaczyć, że w ciągniku można zamontować pewne dodatkowe elementy oświetlenia, które mają za zadanie ułatwić pracę i poprawić komfort oraz bezpieczeństwo kierującego pojazdem. Tego typu oświetlenie jest bardzo szeroko dostępne – w swojej ofercie posiada je między innymi sklep myKamar. W ciągnikach dopuszcza się także montaż świateł przeciwmgłowych tylnych oraz świateł cofania. W tym przypadku trzeba jednak kontrolować ich sprawne działanie, ponieważ brak działających świateł lub przepalona żarówka wiążą się z karą mandatu na zasadach ogólnych.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.