Warto przeczytać

Oświadczenie o kolizji a policja - wszystko, co musisz wiedzieć

Choć absolutnie Ci tego nie życzymy, kolizja może przydarzyć się każdemu. Warto więc w schowku samochodu mieć wydrukowane oświadczenie o zdarzeniu drogowym, które w formacie DOC lub PDF możesz pobrać z naszej strony internetowej. Jest to ważne szczególnie z punktu widzenia osoby poszkodowanej, ponieważ opis kolizji ma bardzo istotne znaczenia dla ustalania wysokości odszkodowania. Są również sytuacje, w których niezbędne jest wezwanie policji na miejsce zdarzenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

   

Wypadek a kolizja

Choć wiele osób używa słów “kolizja” i “wypadek” zamiennie, trzeba jasno podkreślić, że to dwie różne sytuacje, które mają zupełnie inne konsekwencje. Kolizja to zdarzenie drogowe, w którym ucierpiały jedynie uczestniczące w nich pojazdy. Natomiast o wypadku mówimy wtedy, gdy co najmniej jeden z uczestników poniósł śmierć lub doznał uszczerbku na zdrowiu, którego leczenie trwa dłużej niż 7 dni. Nie jest to regułą, niemniej najczęściej, kiedy zdarzy się wypadek, szkoda na pojeździe jest większa niż w wyniku kolizji, którą można porównać do stłuczki. Oczywiście są wyjątki. Różnica polega również na tym, że jeśli zdarzy się wypadek koniecznie należy wezwać policję, a jeśli kolizja - tylko w określonych sytuacjach - o czym więcej będzie w dalszej części artykułu. 

Kiedy należy wezwać policję?

Gdy zdarzy się wypadek, czyli wystąpi szkoda osobowa, bezwzględnie należy wezwać policję. W przypadku kolizji, jeśli obie strony są zgodne, co do przebiegu zdarzenia i tego, kto jest sprawcą, telefon pod 997 nie jest konieczny. Wystarczy wówczas spisać wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Jednak w sytuacji, gdy są jakiekolwiek wątpliwości lub problemy z ustaleniem, kto jest sprawcą, należy bezzwłocznie wezwać policję. Inne, oprócz wyżej wymienionych, sytuacje to:

  • zachodzi podejrzenie, że sprawca jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających;
  • sprawca uciekł z miejsca zdarzenia;
  • sprawca nie posiada prawa jazdy lub ubezpieczenia OC;
  • zostały wezwane inne służby ratunkowe – na przykład karetka pogotowia lub straż pożarna;
  • w wyniku kolizji doszło do utrudnienia lub zatamowania ruchu drogowego.

Jak wygląda oświadczenie o kolizji?

Zastanawiasz się, jak napisać oświadczenie o kolizji? Jak wiesz, gotowy wzór znajdziesz na naszej stronie, jednak możesz napisać go również samodzielnie. Przede wszystkim musisz zawrzeć niezbędne do zidentyfikowania sprawcy i poszkodowanego informacje, czyli:

  • dane osobowe sprawcy i poszkodowanego,
  • dane dotyczące pojazdów: marka, model, rodzaj numer rejestracyjny, numer VIN,
  • numer polisy sprawcy wypadku oraz nazwę jego zakładu ubezpieczeń,
  • wskazanie świadków zdarzenia (opcjonalnie),
  • przyznanie się sprawcy do winy oraz podpis jego i osoby poszkodowanej,
  • szczegółowe informacje dotyczące zdarzenia – data, miejsce, opis sytuacji, informacje o uszkodzeniach pojazdu.

Oprócz tego należy opisać:

  • okoliczności zdarzenia - należy pokazać, jak doszło do zdarzenia; warto wskazać, z jakich kierunków nadjeżdżały poszczególne pojazdy, z jaką prędkością się poruszały i jakie na danym terenie było ograniczenie; dobrze jest załączyć szkic całego zdarzenia – pokazać ustawienie pojazdów, kierunek ich przemieszczania się, nazwy ulic, znaki drogowe i dokładne miejsce, w którym doszło do zdarzenia - generalnie wszystko, co pozwoli jak najdokładniej nakreślić okoliczności zdarzenia;

  • informacje o panujących warunkach (pogodowych i terenowych), w których doszło do powstania szkody; chodzi przede wszystkim oto, jaka była widoczność – czy padał deszcz, była mgła albo świeciło ostre słońce; istotne są również takie aspekty, jak ograniczona widoczność z powodu przeszkody, ostrego zakrętu lub wielkiego drzewa; należy także wskazać, czy zdarzenie miało miejsce na parkingu, terenie zabudowanym czy na jeszcze innymi; warto nawet wspomnieć na jakim rodzaju nawierzchni doszło do kolizji; jeśli droga była oblodzona lub uszkodzona, również trzeba o tym napisać.

Tak wygląda oświadczenie o kolizji bez policji. W przypadku telefonu pod 997 to funkcjonariusze zajmą się niezbędnymi formalnościami.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.