poniedziałek, 25 listopada 2024

Kultura i rozrywka

  • 3 komentarzy
  • 4334 wyświetleń

Otwarcie wystawy "Tkanina ludowa z naszych domów"

W sobotę 18 lutego w Muzeum Historycznym w Grajewie (Grajewska Izba Historyczna) odbyło się otwarcie wystawy „Tkanina ludowa z naszych domów”. Po oficjalnym powitaniu przez dyrektora Grajewskiego Centrum Kultury Tomasza Dudzińskiego głos zabrała Krystyna Kunicka z Podlaskiego Instytutu Kultury, która wprowadziła zebranych w tematykę tkanin ludowych występujących na Podlasiu. Po niej głos zabrała Pani Lucyna Kędzierska - tkaczka z Wasilkowa, która opowiedziała o swojej przygodzie z tkactwem, a następnie w praktyce zaprezentowała proces tkania. W otwarciu wystawy uczestniczyła też Grupa Ambasadorów Kultury z Łotwy, których w imieniu władz samorządowych przywitała Przewodnicząca Rady Miasta Grajewo – Halina Muryjas-Rząsa, wręczając na pamiątkę pobytu w naszym mieście na ręce Laumy Celmy ze Stowarzyszenia Platforma Współpracy z Rygi symboliczne pakiet grajewskich gadżetów. 

 

Wystawa została przygotowana przy współpracy z Podlaskim Instytutem Kultury, a prezentowane są na niej tkaniny użyczone na czas wystawy przez mieszkańców Grajewa i okolic. Na wystawie można zobaczyć przede wszystkim tkaniny dwuosnowowe i pasiaki, ale są też pojedyncze egzemplarze tkanin podbieranych (tzw. perebory), tkanin przetykanych (tzw. radziuszki) i kilimów. Część tkanin opatrzona jest wytkanymi datami i nazwiskami. Na szczególną uwagę zasługuje też oryginalne krosno wraz z utkanymi na nich tkaninami, należące do Anny Wiśniewskiej ze Słucza. 

 

Serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji wystawy Podlaskiemu Instytutowi Kultury oraz osobom, które udostępniły tkaniny na wystawę: Andrzejowi Aleksandrowiczowi, Marii Chrostowskiej, Wioletcie Annie Czaplickiej, Tomaszowi Dudzińskiemu, Joannie Gwaj, Lucynie Karwowskiej, Grażynie Kiedzie, Dorocie Kuczyńskiej, Markowi Maciorowskiemu, Tadeuszowi Mioduszewskiemu, Andrzejowi Mydlińskiemu, Joannie Ostrowskiej, Jadwidze Szmerdzie, Wojciechowi Śmiarowskiemu, Joannie Wysockiej-Wdowiak.

 

Wystawę można będzie oglądać w godzinach otwarcia GIH do 7 kwietnia. 

Zapraszamy.

GIH

 

poniedziałek, 25 listopada 2024

Spotkanie w DPS w Mścichach

poniedziałek, 25 listopada 2024

Dyskusyjny Klub Filmowy w Grajewskim Centrum Kultury

Komentarze (3)

Od kiedy Grajewo leży na Podlasiu ??

Nasze Grajewo akurat od zawsze :)

"od zawsze" to właśnie na Mazowszu leży ;)-a kto mówi inaczej ten chyba naukę historii zakończył na pierwszej klasie podstawówki :)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.