Wielu kierowców tuż przed sezonem letnim zastanawia się nad wyborem odpowiedniego kompletu ogumienia. Nic dziwnego, że coraz większe grono osób spogląda w kierunku opon całorocznych, których dostępność w naszym kraju wzrasta z roku na rok. Warto zastanowić się jednak, czy tego typu ogumienie jest dobrą alternatywą dla opon, produkowanych z myślą o sezonie letnim?
Jeszcze do niedawna niewielu kierowców brało pod uwagę opony całoroczne jako alternatywę dla ogumienia letniego. Sytuacja ta zmienia się wraz z rozwojem oferty opon całorocznych, który jest wyraźnie widoczny w asortymencie sklepów internetowych. Mimo wszystko rosnąca dostępność opon całorocznych wcale nie musi oznaczać, że warto stosować je zamiast opon sezonowych, czyli zimowych i letnich.
Opony wielosezonowe posiadają cechy opon letnich i zimowych, przy czym bazę do produkcji większości dostępnych modeli stanowią opony zimowe. Różnicą w stosunku do opon letnich jest także skład mieszanki gumowej, która musi być dostosowana do pracy w niskich temperaturach. Jest zatem bardziej miękka niż ta stosowana w oponach letnich, co oznacza szybsze zużywanie się opon całorocznych w wysokich temperaturach. Bieżnik opon wielosezonowych posiada zarówno cechy opon letnich, jak i zimowych, co oznacza, że musi posiadać np. lamele, poprawiające przyczepność na śniegu. Jak widać, mamy tu zatem do czynienia z produktem którego twórcy musieli pójść na wiele kompromisów.
Większość opon całorocznych, dostępnych na polskim rynku sprawuje się dobrze lub bardzo dobrze w typowych warunkach letnich. Chodzi tu zarówno o długość drogi hamowania na nawierzchni suchej i mokrej, jak i o efektywność energetyczną (wpływ opon na poziom spalania paliwa i emisji szkodliwych substancji). Należy jednak pamiętać, że ze względu na techniczną specyfikę opon całorocznych, w szczególnie wysokich temperaturach może dochodzić do przyspieszonego zużycia ich bieżnika. Opony całoroczne nie oferują także wysokich parametrów w szczególnie wymagającym trybie eksploatacji, takim jak dynamiczna jazda w zakrętach, częste hamowanie czy wysokie prędkości autostradowe.
Powyższe cechy sprawiają, że opony wielosezonowe stają się optymalnym wyborem dla osób pokonujących niewysokie przebiegi roczne, użytkujących swoje samochody w umiarkowany sposób. Są częstą rekomendacją dla osób posiadających pojazdy typowo miejskie. Dla osób jeżdżących dużo i dynamicznie zakup takiego ogumienia może okazać się tylko pozorną oszczędnością ze względu na szybkie zużycie i rychłą konieczność zakupu kolejnego kompletu opon.
Nie da się uciec od podstawowej dla większości kierowców wybierających opony całoroczne motywacji, którą jest chęć zaoszczędzenia pieniędzy na sezonowej wymianie opon. Tego typu opony są częstym wyborem dla osób, które wyeksploatowały w swoim pojeździe zarówno opony letnie, jak i zimowe. Stając przed zakupem dwóch nowych zestawów, szukają alternatywy finansowej, którą mogą być właśnie opony całoroczne. Jest to jak najbardziej zrozumiałe zachowanie, z pewnością także zdecydowanie lepsze z punktu widzenia bezpiecznej jazdy niż np. zaniechanie wymiany i dalsza eksploatacja zużytych już opon. Użytkując opony całoroczne, warto jednak mieć świadomość ich ograniczeń i dostosować tryb eksploatacji do tego, jaki rekomendują producenci ogumienia.
sobota, 23 listopada 2024
piątek, 22 listopada 2024
Komentarze (0)