Występowanie wielu schorzeń determinują nie tylko czynniki takie jak wiek, płeć czy geny - lecz również to, jak żyjemy. Szeroko zrozumiany styl życia, a przy tym również sposób odżywiania, przekłada się na nasze zdrowie i samopoczucie, mając wpływ na to, jak funkcjonujemy na co dzień. Jedzenie niewłaściwie zbilansowanych posiłków znacznie zwiększa ryzyko rozwoju schorzeń dietozależnych, czyli spowodowanych nieprawidłowym odżywianiem się. Należą do nich między innymi choroby układu krążenia, próchnica, przypadłości dermatologiczne, a także cukrzyca typu 2. Odpowiednio dobrana dieta stanowi czynnik, który ma olbrzymie znaczenie zarówno w profilaktyce schorzeń, jak i ich leczeniu; wiele chorób wymaga bowiem zmodyfikowania dotychczas stosowanego przez pacjenta sposobu żywienia, nierzadko na stałe. Stąd tak ważna jest świadomość wpływu odżywiania na zdrowie. Już dziś dowiedz się więcej na temat dietoterapii i sprawdź, jak zmiana nawyków żywieniowych może pomóc w walce o zdrowie.
Wiesz już, że nieprawidłowy sposób żywienia może być jedną z przyczyn występowania schorzeń. Jednocześnie z pomocą odpowiednio dobranej i sumiennie kontynuowanej diety można znacznie wspomóc swój organizm w walce o zdrowie. Zdrowy i zindywidualizowany jadłospis może spowolnić tempo rozwoju choroby, złagodzić jej przebieg czy nawet zapobiegać jej nawrotom. Dieta pozwala również przyspieszyć rekonwalescencję! Co ważne, powinna być ona sporządzona przez wykwalifikowanego dietetyka. To właśnie on będzie w stanie zaproponować przykładowy jadłospis, uwzględniając w nim zarówno schorzenia i choroby pacjenta, jego styl życia, a także preferencje żywieniowe. Doświadczony dietetyk nie zajmuje się wyłącznie odchudzaniem; przede wszystkim jest on specjalistą od nauki prawidłowego żywienia. Jak przebiega pierwsza wizyta w gabinecie? Zainteresowani mogą dowiedzieć się o tym na stronie HERBASOL - herbasol.pl/dietetyk-wroclaw/ i przygotować się na spotkanie z dietetykiem najlepiej jak tylko potrafią; gromadząc najpotrzebniejsze dokumenty oraz informacje o sobie, swoim stanie zdrowia oraz relacji z jedzeniem. Między innymi na podstawie tych danych, specjalista będzie w stanie opracować indywidualny plan żywienia w chorobie.
Chociaż wielu osobom wciąż wydaje się, że dietą leczy się wyłącznie osoby otyłe, mające do zrzucenia kilka, a nawet kilkanaście kilogramów, specjaliści sumiennie dbają o to, by pozbyć się tego mitu. Owszem, osoby zmagające się z otyłością korzystają z leczenia dietą, jednak nie są jedyną grupą pacjentów. Jednym ze wskazań do podjęcia się współpracy z dietetykiem może być również insulinooporność, alergie i nietolerancje pokarmowe czy choroby autoimmunologiczne, takie jak Hashimoto. Zmiana trybu życia oraz nawyków żywieniowych nie jest prosta; mimo to coraz więcej osób decyduje się na to, aby skorzystać z dietoterapii. Ważne, by była ona podjęta we współpracy z doświadczonym dietetykiem, który będzie w stanie opracować skuteczną strategię działania, opartą na dostarczaniu organizmowi zdrowych, wspierających go składników.
wtorek, 21 stycznia 2025
wtorek, 21 stycznia 2025
Komentarze (0)