Odnawialne źródła energii są ważnym zagadnieniem z punktu widzenia Unii Europejskiej, która zabiega o niezawodny i wystarczający dopływ energii elektrycznej, dbając jednocześnie o jak najmniejszą ingerencję w środowisko naturalne. Kraje członkowskie Wspólnoty mają za zadanie ograniczyć do 2020 roku emisję gazów cieplarnianych o 20%.
Odnawialne źródła energii dostarczają ją w 8,5% dla całej ludzkości, a w 6,5% zaspakajają potrzeby egzystencji przez hydroenergetykę. Wojciech Dzierzgowski Wicewojewoda Podlaski, który uczestniczył w Polskim Kongresie Energii Odnawialnej 2013 „Energia jutra”, jaki odbył się w Białymstoku, podkreślił, że potrzebne są inicjatywy, które nawiązują dialog między ekspertami, przedsiębiorcami i politykami, podnosząc świadomość władz lokalnych i mieszkańców w tworzeniu uwarunkowań dla rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz promując dobre doświadczenia w tej dziedzinie.
Organizowana konferencja, która odbywa się też w dziesięciu innych miastach Polski, głównie stolicach województw, dotyczyła regulacji prawnych, finansowych, systemów wsparcia czy procesów inwestycyjnych „dobrej energii. Organizatorem spotkania była firma Zielona Strona Mocy Sp. z o.o. oraz Rzeczpospolita. W konferencji wziął udział Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Waldemar Pawlak. Podczas spotkania uczestnicy podzielili się swoimi uwagami i opiniami na tematy: wpływu systemu edukacyjnego na rozwój poszczególnych technologii OZE; biomasy i biogazu, jako istotnych odnawialnych źródeł energii w województwie podlaskim; perspektyw i potencjału rozwoju fotowoltaiki w Polsce; szans i zagrożeń rozwoju energii wiatrowej. Zabierając głos wicewojewoda podlaski podkreślił jak ważny jest rozwój odnawialnych źródeł energii.
- Cieszę się, że tego typu spotkanie odbywa się również na terenie województwa podlaskiego. Jest to ważna i potrzebna konferencja, szczególnie dla nas, ponieważ nasz region posiada duży potencjał w tej dziedzinie. Dlatego warto podejmować działania zmierzające do zrealizowania inwestycji w zakresie „zielonej energii”. Jestem zwolennikiem OZE, widzę i zabiegam o nowe szanse rozwoju dla województwa podlaskiego – powiedział wicewojewoda podlaski podczas konferencji.
Zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w naszej gospodarce wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne, obniża szkodliwą emisyjność gospodarki oraz tworzy miejsca pracy. Odnawialne źródła energii to przede wszystkim wykorzystanie dostępnych zasobów lokalnych, takich jak surowce i odpady, które stymulują rozwój gospodarczy.
- Obecnie zabezpieczeniem energetycznym kraju jest węgiel, tak w kolejnych latach przewiduje się, że podstawą bezpieczeństwa energetycznego kraju będą inne zasoby, w tym OZE – biogaz, biomasa, energia słoneczna i wiatrowa na lądzie i morzu. Energetyka to branża, która z ogromną siłą oddziałuje na bezpieczeństwo oraz komfort życia mieszkańców. Zmiany w tym zakresie wprowadza się bardzo powoli i ten proces wymaga dobrej strategii politycznej, gospodarczej, prawnej i finansowej – zaznaczył wicewojewoda podlaski.
Zgodnie z informacją Ministerstwa Gospodarki obecnie konsultowany jest najnowszy projekt ustawy dotyczący odnawialnych źródeł energii, które będą stanowić bazę prawną do realizacji polityki energetycznej w tym zakresie. Projekt ten zawiera rozwiązania zmierzające do zrównoważonego rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce. Zgodnie z jego przepisami najpierw wsparcie będzie dotyczyło opanowanych i sprawdzonych technologii, nastawionych na stabilność i najniższy koszt produkcji energii elektrycznej.
- To ważne aby promować odnawialne źródła energii, ich oddziaływanie na środowisko naturalne oraz korzyści płynące z „dobrej energii”. Jestem przekonany, że dzisiejsza konferencja pomoże przełamywać stereotypy związane z powstawaniem tego typu inwestycji.
Udział energii pochodzących z odnawialnych źródeł systematycznie wzrasta. W 2011 roku w sektorze transportu „zielona energia” została wykorzystana w 6,17%, w sektorze elektroenergetyki 8,18%, w sektorze ciepłownictwa i chłodnictwa w 11,3%, a w końcowym zużyciu energii brutto w 10,80%. W 2020 roku planuje się, że odnawialne źródła energii będą stanowić w sektorze transportu 11,36%, w sektorze elektroenergetyki 19,13%, w sektorze ciepłownictwa i chłodnictwa w 17,05% zaś w sektorze końcowym zużyciu energii brutto 15,85%.
W województwie podlaskim w budowie są trzy biogazowanie rolnicze: Firma Biogaz Adler Tomasz Sikorski w Rybołach k/Białegostoku, Firma CHP Energia Andrzej Wyszyński w Wojnach Wawrzyńcach, Eko-Farmenergia sp. z o.o. w Sokółce Alfred Głuszyński. W podlaskim funkcjonują również małe Elektrownie Wodne MEW Ciechanowiec – 60 KW, Kuczyn – 40 KW, Kostry Podsentkowięta – 40 KW.
W okolicy Suwałk jest 65 elektrowni wiatrowych 1 do 2 MW, w tym 4 farmy wiatrowe w okolicy miejscowości: Potoszna, Piecki, Łanowice, Filipów. W okolicy Szepietowa są 3 siłownie wiatrowe, niedaleko Łomży 1, a w powiecie sokólskim są 2.
W Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego i programie Polska Wschodnia do roku 2020 zakłada się, że produkcja energii ze źródeł odnawialnych będzie jednym z priorytetów wsparcia finansowego a tym samym i jedną z dróg ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Województwo podlaskie posiada potencjał w zakresie: produkcji energii z biogazu, przede wszystkim przy zagospodarowaniu odpadów z produkcji przemysłowej i zwierzęcej (głównie mleczarskiej), energetyki wiatrowej (w północnej części regionu), wykorzystania energii słonecznej. To od naszego społeczeństwa będzie zależało w jakim stopniu podejmiemy działania wpływające na poprawę stanu środowiska naturalnego.
Beata Borowska
AKS. Kop, kop może się dokopiesz do ciepłej wody. Rób a nie gadaj. W całej zachodniej Europie też są debile??? wójtowie. Tam stoją te "złomy" bo nie ma takich nawiedzonych jak ty
Artykuł dobrze się czyta. Treść artykułu ciekawa. Uważam, że należy wesprzeć inwestycje w naszym województwie, które wiążą się z odnawialnymi źródłami energii.
Nierzetelny artykuł. Czy ma na celu promowanie wiatraków? Czy autorka wie o niezwykle bogatych złożach geotermalnych na 3/4 terytorium Polski? Czy tylko złom wiatrakowy (stara technologia)i solary to nasza przyszłość? Ale ja wiem po co takie artykuły, one mają nas przyzwyczaić do tego złomu, bo już nikt mądry tego nie kupuje, oprócz ogłupionych wójtów. A ten proceder ma zakryć nam ogromne pokłady gorącej wody pod Polską!