Warto przeczytać

  • 4 komentarzy
  • 8116 wyświetleń

Oddaj ważny głos!

Zbliżają się wybory samorządowe, Państwowa Komisja Wyborcza instruuje jak głosować, by nasz głos był ważny.

Zbyt wiele znaków X, czy nieostemplowana karta wyborcza - to powody, dla których głos zostanie uznany za nieważny.

Głosowanie na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata.

Przyczyną nieważności głosu będzie: postawienie znaku „X” w kratce przy nazwisku więcej niż jednego kandydata; niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce; postawienie znaku „X” wyłącznie w kratce przy nazwisku kandydata skreślonego przez gminną komisję wyborczą.

Tam, gdzie na wójta, burmistrza, prezydenta miasta kandyduje tylko jedna osoba wyborca głosuje za wyborem kandydata, stawiając znak „X” w kratce oznaczonej słowem „TAK” z lewej strony obok nazwiska kandydata. Przeciwko wyborowi kandydata wyborca głosuje stawiając znak „X” w kratce oznaczonej słowem „NIE” z lewej strony obok nazwiska kandydata.

Głos będzie nieważny, jeśli wyborca postawi znak „X” w obu kratkach, bądź nie postawi go w żadnej.

W II turze wyborów na wójta, burmistrza i prezydenta miasta głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata. Postawienie znaku przy więcej niż jednym nazwisku, jak i niepostawienie go w żadnej kratce będzie przyczyną uznania głosu za nieważny.

Głosowanie na radnych w gminach liczących do 20 tys. mieszkańców

Głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata.

Znak postawiony przy większej liczbie kandydatów, niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce czy też postawienie znaku wyłącznie przy nazwisku kandydata skreślonego przez gminną komisję wyborczą sprawi, że głos będzie nieważny.

Wybór radnych w gminach liczących powyżej 20 tys. mieszkańców

Głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z tej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu.

Przyczyną nieważności głosu będzie: postawienie znaku „X” obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście, niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce, postawienie znaku „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata z listy unieważnionej przez gminną komisję wyborczą.

Takie same zasady obowiązują w głosowaniu na członków rad powiatów oraz sejmików województw.

Jak przestrzega PKW za każdym razem, nieważne będą głosy oddane na innych niż urzędowo ustalone kartach do głosowania lub na kartach nieopatrzonych pieczęcią obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie – informuje PAP.

Pierwsza tura wyborów odbędzie się 21 października 2018, drugą zaplanowano na 4 listopada br.

 

Komentarze (4)

Nie oddawać pustych kart!

Na jakiej podstawie mamy dokonywać wyborów, czy tylko na podstawie sztucznych uśmiechów na fotografiach ? Dlatego, moim zdaniem, wybory są mało warte, a wybrańcy często przypadkowi. Dzieje się tak żle, bo rządzą przypadkowo wybrani ludzie. O wielu kandydatach nic nie wiemy, znamy tylko ich nazwiska i imiona( to przeważnie niewiele mówi na temat kandydata),a gdzie są podane jakieś osiągnięcia, które mogłyby zachęcić wyborców do oddania głosu na daną osobę? Obietnice to za mało, abym mogła oddać swój głos!

Głosujemy na p. Latarowskiego! Świetny gospodarz!

do Jacek: taaa, świetny i wielki

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.