Antoni Dudziński
Pytanie o miejsce zamieszkania należy do odwiecznych pytań, które towarzyszy naszemu życiu. Ma ono swój wymiar urzędowy poprzez odnotowanie w dokumentach nas dotyczących, ale bardziej istotny jest jego niejako osobisty wymiar. Przy pytaniu „Gdzie mieszkasz?” nie da się bowiem pominąć określonego kontekstu osobistego. Człowiek mieszka tam gdzie osiadł, ma swoją siedzibę, gdzie jest rozumiany, gdzie znajduje uznanie, doświadcza życzliwości, czuje się u siebie i może żyć bez lęku, gdzie mu się życia nie utrudnia.
Miejscowość i zamieszkujący ją ludzie wzajemnie oddziaływają na siebie. Człowiek mieszka w określonej miejscowości i z tej racji słusznie uważa ją za swoją. Od tego czy się z nią identyfikuje, zależy w decydującej mierze, jak nam się w niej mieszka. Miejscowość nie jest niema i neutralna, ma swój klimat, wywiera wpływ na mieszkańców i nie tylko na mieszkańców. Atmosfera panująca w jakiejś miejscowości może zachęcić do pobytu albo odstraszać, niekiedy urzekać. Wszyscy znamy to doświadczenie „dobrze tu być”. Nie zawsze jednak uświadamiamy sobie, dlaczego tak jest i co na ten stan rzeczy wpływa.
W moim starym dowodzie osobistym pod datą 26 października 1976 roku zapisano, że przybyłem z rodziną do Grajewa i zostałem tu zameldowany zgodnie z obowiązującym wtedy prawem na pobyt stały, który trwa do chwili obecnej czyli pełne już 36 lat. Jako osoby nie mające w Grajewie żadnej bliskiej ani dalszej rodziny powoli wrastaliśmy w miasto ucząc się najpierw topografii jako ulic i sklepów oraz poznając stopniowo mieszkańców. W miarę upływu czasu oraz w wyniku bliższego poznania, w którym nie małą rolę odgrywały nasze małe dzieci, nawiązane zostały towarzyskie kontakty, które stopniowo przerodziły się w trwałe przyjaźnie.
I choć minione lata nie zawsze należały do spokojnych i w pełni radosnych – ostatnie lata PRL z wiecznym brakiem towarów w sklepach, kartkami na podstawowe produkty, stan wojenny – to zawsze uważałem, że choć może nie do końca tak dobrze jak bym chciał, to jednak w Grajewie da się żyć, że warto tu pozostać i nie szukać lepszego miejsca. Po 10 latach pobytu w Grajewie świadomie dokonałem wyboru i uznałem, że zostaję „grajewiakiem”. Konsekwencją tego wyboru była decyzja włączenia się w życie społeczne miasta i działania na rzecz jego mieszkańców, którym sam wraz z rodziną też byłem.
Po 20 latach działań społecznych mogę stwierdzić, że dzięki wsparciu i pomocy moich przyjaciół oraz mieszkańców Grajewa kilku działań w obszarze przywrócenia miastu tradycji 9. Pułku Strzelców Konnych, otoczenia szacunkiem kombatantów i osób represjonowanych, rozbudzenie potrzeby gromadzenia pamiątek i upowszechniania historii miasta i losów jego mieszkańców oraz kształtowanie właściwych postaw dzieci i młodzieży poprzez organizację harcerską i strzelecką udało się zrealizować. Efekty tych działań są widoczne już dziś i będą jeszcze bardziej widoczne w kolejnych latach.
To, że mogliśmy tak wiele zrobić to też w pewnym stopniu zasługa zmian demokratycznych, które miały miejsce w Polsce. Dzięki tym zmianom w naszych działaniach spotkaliśmy się z przychylnością władz samorządowych, które wiedziały w nas partnerów do wspólnego działania na zasadach partnerskiej współpracy i wzajemnego zaufania. O tych nielicznych, którzy byli nam nieprzychylni wolimy nie pamiętać.
W trosce o dalszy harmonijny rozwój mego miasta za jakie uważam Grajewo i czując się jego mieszkańcem oraz pragnę aby było ono zarządzane w sposób transparentny w imię dobra wspólnego nie z punktu widzenia interesów grupowych ustanowiłem apolityczną i neutralną światopoglądową FUNDACJĘ pod nazwą OBYWATELE GRAJEWA.
Ustanawiając FUNDACJĘ OBYWATELE GRAJEWA mam głęboką nadzieję, że jej działalność przyczyni się do tego, że wszyscy mieszkańcy miasta Grajewa będą czuli, że są jego pełnoprawnymi OBYWATELAMI a zarządzanie miastem, które odbywa się z ich mandatu będzie realizowane w imię dobra wspólnego. - Antoni Dudziński
Antoni Dudziński
Nominowany do tytułu "Człowieka Roku 2011 Powiatu Grajewskiego" w plebiscycie organizowanym przez Portal e-Grajewo.pl
Antoni Dudziński ur. 7.09.1947 r. w Łomży. Absolwent technologii drewna na Politechnice Warszawskiej. W latach 1974-1977 pracował w Zakładzie Doświadczalnym Przemysłu Drzewnego w Czarnej Wodzie, następnie od 1977 r. w ZPW w Grajewie i OSM Grajewo. Od 1988 r. właściciel i prezes firmy "Eko-Dom" Sp. z o.o. w Grajewie zajmującej się technologiami ochrony środowiska. Żonaty, 4 pełnoletnich już dzieci.
Pan Antoni Dudziński bardzo aktywnie angażuje się w działalność społeczną na rzecz miasta i regionu. Jako prezes (obecnie członek zarządu) prywatnej firmy "Eko-Dom" oraz społecznie prezes Towarzystwa Przyjaciół 9 PSK i instruktor Hufca "Biebrzańskiego" ZHP w Grajewie szczególnie dużo wysiłku wkłada we współpracę z organizacjami kombatanckimi i młodzieżą.To dzięki jego inicjatywie działające na terenie miasta Grajewo i powiatu grajewskiego organizacje kombatanckie w roku 2002 zorganizowały się w Środowiskowej Radzie Kombatantów i Osób Represjonowanych w Grajewie. Od tej pory wspólnie organizują obchody rocznicowe uroczystości patriotycznych i dbają o kultywowanie związanych z nimi tradycji, mogąc przy tym zawsze liczyć na wsparcie duchowe i niejednokrotnie materialne Pana Dudzińskiego. Był współfundatorem sztandarów Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników - Koło w Grajewie oraz Związku Sybiraków - Koło w Grajewie, jak tak-że tablic pamiątkowych i pomników, m.in.: Pomnika Niepodległości w Grajewie, pomnika poświęconego poległym w bitwie 9 PSK AK k/leśniczówki Grzędy, tablicy poświęconej żołnierzom 9 psk na budynku kasyna oficerskiego na terenie koszar 9 psk w Grajewie, tablic poświęconych poszczególnym związkom kombatanckim (Związek Sybiraków, Związek Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Związek Inwalidów Wojennych) w przedsionku kościoła pw. MBNP w Grajewie oraz pomnika ZRPŻG na cmentarzu komunalnym.Szczególnie bliskie są mu tradycje i barwa 9 psk. To właśnie Pan Antoni Dudziński był inicjatorem powstania w roku 2001 Towarzystwa Przyjaciół 9 PSK w Grajewie. Towarzystwo prowadzi wielokierunkowe działania mające na celu popularyzację barwy i tradycji 9 psk oraz zachowanie dla potomnych historii regionu, ze szczególnym uwzględnieniem działalności niepodległościowej jego mieszkańców. Działalność ta jest wielopłaszczyznowa. Był m.in. inicjatorem nadania Zespołowi Szkół nr 2 w Grajewie imienia 9 Pułku Strzelców Konnych (2000 r.) oraz przyjęcia przez 2 batalion zmechanizowany 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej tradycji 9 psk i 9 psk AK. Był fundatorem kopii sztandaru 9 psk dla Klubu Byłych Żołnierzy 9 PSK i 9 PSK AK w Grajewie oraz 2 bzmech. 15 GBZmech w Giżycku. Jest także promotorem działań powstałej w strukturze Towarzystwa Grupy Rekonstrukcji Historycznej w barwach 9 psk.
Komentarze (0)