sobota, 28 maja 2022

Kultura i rozrywka

  • 14 komentarzy
  • 14950 wyświetleń

O nas u innych...

   Każdy człowiek, jego czyny niosą konsekwencje i poddawane są opinii społeczeństwa. Podobnie zresztą jest z miastami, przecież miejsca także mają duszę… No właśnie, o takiej Warszawie wszyscy mamy wyrobione zdanie,  o Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu też. A co z małymi miasteczkami? Nie mamy, bo o nich nie słyszymy. A może nie chcemy słyszeć…
 
 Jak jest z Grajewem? Czy ktoś o nim coś słyszał, czy ktoś o nim coś wie?

  Po odbyciu różnych wycieczek muszę stwierdzić, że nie jest z tym tak źle. Słyszą o nas, tylko pytanie czy wiedzą to, co my byśmy chcieli,  żeby wiedzieli.

  Zacznę od najnowszych "towarów eksportowych".
 
     Niecik - chyba już wszyscy zdążyli o nim usłyszeć. Zarówno fani muzyki disco - polo, jak i przeciwnicy. Jak promuje nasze miasto? Chociażby przez to, że stąd pochodzi i tego nie kryje. Napisał także piosenkę, pt. "Grajewo", nie tylko tekst jest o Grajewie, ale i teledysk nakręcony został w naszym mieście. Niech inni podziwiają… W szkołach średnich w Łomży można usłyszeć przebój ten w rozgłośniach radiowych, a uczniowie nucą go na lekcjach, spotkaniach. 
  
     Mowa o postaciach, następnym w kolejności jest Roofi. Wprawdzie nie kręcił teledysku i nie mówił zbyt wiele o korzeniach, jednak fani dobrze wiedzą skąd pochodzi. Może nawet niektórych ta postać nakłoni do wpisania w wyszukiwarkę  "Grajewo" i poznania, chociaż wirtualnie tej mieściny.
 

     Niewielki mamy przemysł w Grajewie, za to znany w całej Polsce.  
  Grupa Pfleiderer Grajewo S.A. to jeden z największych  i najnowocześniejszych w Europie Środkowo - Wschodniej producentów materiałów dla branży meblarskiej, wyposażenia wnętrz oraz branży budowlanej. W skład Grupy wchodzą fabryki w Grajewie, Wieruszowie, Novgorodzie Wielkim (Rosja), fabryka kleju Silekol w Kędzierzynie - Koźlu, a także spółka spedycyjna Jura - informuje strona internetowa przedsiębiorstwa. To rzeczywiście rozpoznawalna przez wielu biznesmanów marka.
 

   SM MLEKPOL to największa i najnowocześniejsza polska spółdzielnia mleczarska. Znajduje się też w gronie dwudziestu największych przetwórców mleka w Europie. Znana jest głównie dzięki markom Łaciate, Milko i Mazurski Smak - to z kolei informacja ze strony  www.mlekpol.pl 

   Jogurty, mleka, serki grajewskiego producenta można kupić prawie wszędzie, dla wielu warszawiaków np. są to najlepsze mleczne produkty. Wiele osób czyta etykiety produktów, nazwa Grajewo na pewno utkwiła im już w pamięci.
 

  Zapewne o czymś zapomniałam…
Może Państwo  natknęliście się na informacje o Grajewie w innych miastach? Jak myślicie z czego jeszcze może słynąć Grajewo?

 

Inga

Komentarze (14)

jak mowię ze jestem z grajewa to odrazu "o scyzoryk" :)

Grajewo=scyzoryki

Zapomniałeś o najważnieszym spektaklu w którym Niecik z Grajewa był podziwiany? w Warszawie spiewając w programie " Mam Talent" z którego został uznany i poznany jako "nie mam talentu". Grajewo zazwyczej z tego słynie!!!

Dlaczego scyzoryki, może osoby, które tak piszą mi wyjaśnią.

PAKA z Grajewa
I miejsce na V Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Podwórkowych - Piotrków Trybunalski 2009
I miejsce na XXXII Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego im. Jerzego Janickiego w Przemyślu 2010

Scyzorki- kiedyś już ktoś wyjaśniał tu: kiedyś byliśmy miasteczkiem przygranicznym, przemytnicy lubili załatwiac swoje rozliczenia przy pomocy noża.
Co o nas wiedzą mieszkańczy innych miast? Niestety niewiele- np. sztandarowe marki Łaciate i Milko nie są kojarzone z Grajewem wcale, zresztą Mlekpol bardzo "dba" by informację o tym ukryć na opakowaniach.
Ostatnio dla moich znajomych Grajewo kojarzy się z przekrętem wyborczym i zabójstwem w bloku na Wojska Polskiego - pytali mnie o to. Tyle, że oni wiedzą, ze jestem z Grajewa więc trochę bardziej uczuleni są na nazwę miasteczka i wychwytują, kiedy o nas media donoszą.

Część płytkich grajewiaków jadzie po NIeciku,a tak naprawdę, to chłopak nic zlego nie robi.Ostatnio byłem aż w Elblągu i osoby spotkane tam miło i z uśmiechem na twarzy wspominaja np. 4 18 czy też Grajewo, więc nie rozumiem dlaczego sami grajeewiacy nie potrafią podejść tak do tego.Wiocha i tyle i nie chodzi mi o Niecika.

do aga@. Idź do Grajewskiej Izby Historycznej i tam Tobie opowiedzą czemu..

"Robert" powiem tak Niecik tylko tyle że hałturzy i jakoś wszyscy trąbią. Zaś wspominając dawne czasy osiągnięcia sportowe jakoś wszyscy zapomnieli o tym że keidyś "chwałe" dla naszego miasta przyniósł Krzysiek Czyżyk zdobywając mistrza świata. Ale chwala każdemu kto robi coś dla naszej społeczności.
Zaś wracając do sprawy osoby "aga" oraz "y" sprawa ma się czasow średniowiecza, ponieważ przez Grajewo przebiegało przejście graniczne jak rownież trakt, którym poruszli się kupcy wozami, w Grajewie naszym mieście było biuro celne i jak któryś kupiec przewoził przemyt pdo plandekami to do akcji wkraczali "nożownicy" i celi plandeki w celu wyłapania przemytu.
PS. kto chce wiedzieć więcej niech skontaktuje się z szefem Grajewskiej Izby Historycznej
Z ukłonami

Jak jest z Grajewem? Czy ktoś o nim coś słyszał, czy ktoś o nim coś wie?

Kazdy slyszal o Grajewie ale z tej zlej strony rozboje przekrety pijanstwo nocne kradzieze itp z tego Grajewo slynie.
Z dobrej strony zadko kto co powie zeby nasze miasto posiadalo osrodki wypoczynkowe lub turystyczne cos w tym rodzaju wtedy wiary by przybywalo.

Poza tym, że w średniowieczu nie było granic (w sensie kontroli) a opłaty pobierano na rogatkach miejskich (Grajewo nie było wówczas miastem) to jest to wcale prawdopodobne wytłumaczenie:-)

W Bydgoszczy jak zapytacie o Grajewo, to powiedzą: WARMIA. Zawisza w Grajewie odpadł z Pucharu Polski

W Bialymstoku Grajewo jest kojarzone z osrodkami nad j.rajgrodzkim

w NY mowie jestem z Grajewa, odrazu kazdy : ''scyzoryk'' nasze miasto jest znane wszedziej ;)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.