sobota, 25 maja 2024

Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 3027 wyświetleń

Nowe toyoty dla Straży Granicznej

W poniedziałek (20 marca) w Białymstoku Minister SWiA Mariusz Kamiński, w obecności Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasza Pragi, uroczyście przekazał Straży Granicznej 56 nowych samochodów terenowych marki Toyota Land Cruiser. 6 kolejnych aut, które już zostały zamówione, producent dostarczy do końca marca br.

Modele kupione dla Straży Granicznej zostały wyposażone w 2.8-litrowy silnik wysokoprężny D-4D o mocy 204 KM i automatyczną skrzynię biegów oraz wiele innowacyjnych rozwiązań technicznych, które pozwolą w pełni wykorzystać potencjał pojazdu w niezmiernie trudnych warunkach terenowych.

 

W sumie 67 cudzoziemców próbowało w niedzielę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. W okolicach Bobrownik (Podlaskie) cztery osoby pokonały wpław graniczną rzekę Świsłocz - podała SG w raporcie z minionej doby.

Najwięcej osób próbowało minionej doby nielegalnie przejść granicę w okolicach Mielnika (Podlaskie), gdzie zatrzymano dwudziestu cudzoziemców. Świsłocz pokonało wpław czterech obywateli Erytrei, pozostali zatrzymani pochodzą m.in. z Indii, Algierii, Iraku i Iranu - podała SG w poniedziałek rano na Twitterze.

Od początku marca odnotowała ona blisko 1,4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W lutym było to ok. 1,5 tys. prób, w styczniu ponad 1,4 tys.

 

Na granicy polsko-białoruskiej kończy się budowa zapory elektronicznej, czyli systemu kamer i czujników. Jest ona uzupełnieniem - zbudowanej w ub. roku na 186 km granicy - zapory stalowej o wysokości 5,5 m. Zapora elektroniczna będzie docelowo miała nieco ponad 200 km długości. Obecnie działa ona na 181 km, gotowych jest 10 z 11 jej odcinków.

 

Trwają jeszcze prace na ostatnim, blisko 25-kilometrowym odcinku, w okolicach Narewki i Białowieży. W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i Siemianówce.

 

Obecnie w tym regionie obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Obowiązuje też rozporządzenie wojewody z lutego tego roku, w sprawie przepisów porządkowych w strefie nadgranicznej, przyległej do granicy państwowej na terenie województwa.  - opisuje Gazeta Współczesna

 

 

Komentarze (4)

Kto wziął kasę za przywiezienie ich na Białoruś niech się nimi zaopiekuje lub trzeba było bezpośrednio załatwić im drogę do niemiec bo tam chcą dostać się

rząd nowe limuzyny policja , straż graniczna nowy sprzęt, a pogotowie byle czym w okrojonej ilości

Żyjemy w bogatym kraju , SZKODA tylko że osoby niepełnosprawne muszą żebrac o godne życie. Totalitarny kraj.

Ufff dobrze że poświęcone...

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.