wtorek, 25 stycznia 2022

Kultura i rozrywka

  • 8 komentarzy
  • 8570 wyświetleń

Nowa wystawa w IPZG

"Sztetl Grajewo ..." - nowa wystawa w IPZG
 
W imieniu Izby Pamięci Ziemi Grajewskiej serdecznie zapraszam na uroczyste otwarcie wystawy pt: „SZTETL GRAJEWO - z dziejów żydowskich mieszkańców Grajewa”, które odbędzie się w sali ekspozycyjnej IPZG dnia 4 kwietnia o godz. 17.00.
Wystawa będzie następnie prezentowana szerszej publiczności w okresie 7 IV - 31 V 2008 r. w lokalu Izby Pamięci od poniedziałku do piatku w godz. 8.30-15.00. W pozostałych terminach i grupy zorganizowane po telefonicznym umówieniu się tel. 608-056-808.
 
“Sztetl" - to w jidysz małe miasto, miasteczko. Nie każde małe miasto można tak nazwać. Pojęcie to odnosi się nie tyle do przestrzeni fizycznej, co oznacza przestrzeń kulturową, wypełnioną tradycyjną kulturą żydowską. Pozwoliłem sobie użyć tego słowa w odniesieniu do Grajewa, gdyż tak właśnie wyobrażam sobie to miasto w przeszłości. Wiem, że ta wystawa nie odda nastroju miasteczka, ale może zachęci do głębszego poznania przeszłości miejsca, w którym żyjemy. Nikt nie może zaprzeczyć prawa ciągłości w historii i chociaż żydowska społeczność Grajewa przestała istnieć, to jej duch pozostaje niezniszczalnym dziedzictwem.
Mam nadzieję, że wystawa ta umożliwi odpowiedź na niektóre z pytań, które każdy z nas powinien sobie zadać: Dlaczego warto zajmować się przeszłością miejsca, w którym żyjemy? Dlaczego to miejsce jest dla nas ważne? Rozumienie i odczuwanie naszego najbliższego otoczenia naszej „małej ojczyzny” ma decydujący wpływ na to, jakimi ludźmi będziemy, jak będziemy postrzegać i rozumieć świat, w którym żyjemy. To „nasze miejsce” powinno być dla nas na całe życie rodzajem specjalnego i wyjątkowego punktu odniesienia symbolicznym środkiem świata, wobec którego będziemy orientować to, co robimy i kim jesteśmy.
 
Z poważaniem
Tomasz Dudziński

poniedziałek, 24 stycznia 2022

Informacja o feriach zimowych w GCK (II tydzień)

Komentarze (8)

pan dudziński niech pojedzie do izraela i zapyta żydów dlaczego zabijają ludzi wyznania allacha lub dlaczego zesłali stanisława perkowskiego na 6 lat na syberii w wieku 6 lat co on im zrobił.

panie komendancie hufca...prosze zrobić conajmniej do 16..;D bo ja teżbym chciala objrzeć.. a tu szkoła szkoła.. i co ja mma zrobić? urwać się?

Marek zapraszam na wystawę, a rozwieję część twoich wątpliwości i podyskutujemy całościowo o problemie. W każdym narodzie znajdą sie ci źli i ci dobrzy.

Go zawsze można zadzwonić i umówić się na konkretną godzinę - nawet po południu.

Jestem ciekaw w jakim świetle widzi społeczeństwo Grajewa współczesne wojny w których uczestniczy państwo Izrael, zwłaszcza zbrodnie jakich dokonali w Palestynie.

Panie Dudziński gratuluję pomysłu i chąci do zorganizowania wystawy, oraz poświęceniae swojego czasu wolnego na przebywanie w izbie podczas wystawy. Pozdrawiam

mam nadzieję, że będą tam organizowane jakieś wycieczki klasowe.

Gratuluję . Mieszkańcy Grajewa powinni znać historię swojej miejscowości.

A kiedy doczekamy sie wystawy o prawdziwych Polakach, Bohaterach tego miasta, tych którzy walczyli za nie i oddali swe życie, począwszy od ludzi sprzed wieków do tych z lat solidarności?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.