21 marca br. odwiedziliśmy Panią Bożenę Sokołowską - Dyrektor Zespołu Szkół w Niećkowie.
Rozmawialiśmy o projekcie "Zatrzymani pomiędzy". Historia Zespołu Szkół w Niećkowie nierozerwalnie wiąże się z historią wsi Niećkowo. Dziesiątki pokoleń tutaj się uczyło, tutaj pomieszkiwało, tutaj zawiązywały się przyjaźnie i miłości...
Po ciekawej rozmowie udaliśmy się w niezwykłe miejsce. W skład kompleksu szkolnego wchodzi dwór "zbudowany zapewne 1. ćw. XIX w.dla Łuniewskich (...)" w otoczeniu "zachowanych resztek parku z okazami starodrzewu (...)" oraz spichlerz "zbudowany w 3 ćw. XIX w. Murowany z kamienia łamanego. Dwu- i pół kondygnacjowy. Ściany z podziałem ramowym zaznaczonym w tynku (...)".
Pani Dyrektor wzbogaciła nasz projekt o niezwykle ciekawe materiały w tym archiwalne zdjęcie dworu znajdującego się w ruinie po okresie powojennym.
Zwiedziliśmy cały ten zakątek szkołzafascynowani widokami!
Dzień później, 22 marca br. wspólnie z Tomaszem Chilińskim ponownie odwiedziliśmy Niećkowo a potem Świdry - Awissa. Mieszkańcy tych wsi użyczyli nam kilkadziesiąt fotografii a każda z nich niesie swoją historię...
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy podzielili się z nami tymi bezcennymi pamiątkami, a także za wszystkie rozmowy i wspomnienia.
Dziękujemy Pani Alicji Butkiewicz za przygotowanie filii bibliotecznej w Niećkowie na spotkanie oraz Pani Magdalenie Czarneckiej - sołtys wsi Świdry-Awissa i Pani Urszuli Chmielewskiej za słodki poczęstunek.
Zapraszamy do współtworzenia projektu „Zatrzymani pomiędzy”, który ma na celu uchwycenie historii miejscowości gminy Szczuczyn utrwalonych na zdjęciach z dawnych lat.
Prosimy o przejrzenie rodzinnych albumów i podzielenia się z nami fotografiami, które pokażą, jak wyglądały Wasze miejscowości, które pokażą uroczystości rodzinne, wydarzenia, na których widać mieszkańców Waszych wsi, które pokażą budynki, których być może już niema lub popadły w zapomnienie, które pokażą jak zmieniało się otoczenie Waszej wsi. Podzielcie się z nami wspomnieniami, które kryją się w Waszej pamięci.
Zdajemy sobie sprawę z wartości tych pamiątek, dlatego zapewniamy, że zdjęcia zostaną zeskanowane i niezwłocznie zwrócone ich właścicielom. Wasze zdjęcia i wspomnienia stanowią kluczowy element tego projektu i pozwolą stworzyć wystawę, która przybliży naszą historię.
Z góry dziękujemy za Waszą pomoc!
Osoby, które chcą podzielić się zdjęciami, wspomnieniami czy też zdjęciami i wspomnieniami zapraszamy do kontaktu:
Andrzej Kosmowski
koordynator projektu
tel. 501 639 043
PS. aktualnie dwór odzyskuje swój blask dzięki działaniom Powiatu Grajewskiego.
Zerknijcie tutaj: https://www.facebook.com/share/p/1FXEvA4LQs/
Wzmianki historyczne na temat dworu i spichlerza pochodzą z książki "Katalog Zabytków Sztuki w Polsce. Województwo Łomżyńskie. Kolno, Grajewo i okolice" pod redakcją Marii Kałamajskiej - Saeed wydanej przez Wydawnictwo Artystyczne i Filmowe (Warszawa 1988). Strona 41.
---
NIEĆKOWO
"Pierwotna nazwa wsi brzmiała Niecikowo. Została założona przez Stanisława z Niecik herbu Bujno (Ślepowron), nad rzeczką Skiejtowstok, na 20 włókach kupionych od braci Macieja, Mikołaja i Mroczeslawa Milewskich. Córka założyciela wsi, Świętka wniosła ją Stanisławowi Szczuce herbu Grabie, który w 1471 roku odkupił od braci stryjecznych żony prawo bliższości do wsi; odtąd do 3. ćwierćwiecza XVII wieku w posiadaniu jego potomków, Niecikowskich herbu Grabie.
Po 1676 roku część wsi (folwark?) objął Wojciech Świderski, komornik grodzki wąsoski, żonaty z Zofią Niecikowską; kolejnymi właścicielami jego synowie: Felicjan, sędzia i stolnik wiski, zm. po 1741 roku i Kazimierz, stolnik wiski, zm. 1746 roku; syn Kazimierza, Kajetan Świderski wzmiankowany jako dziedzic 1780; 1784 przejściowo w posiadaniu Piotra Zawistowskiego, od końca XVIII wieku Łukasza Kaliksta Łuniewskiego, poczem jego syna Franciszka, wzmiankowanego jeszcze w 1847, następnie właścicielami Ramotiwscy (są w 1905), do 1939 Gromadzccy."
Źródło:
---
ŚWIDRY - AWISSA
"(...) Świdry a Wissa w XVI i w pierwszej połowie XVII w. były wsią drobnoszlachecką. Dopiero Wojciech Świderski, komornik graniczny wiski, wykupił znaczną część tej wsi. Ożeniony z Zofią Niecikowskich objął też Niećkowo. Poszła od niego druga zamożna linia Świderskich na Niećkowie i Białaszewie. Pochodzili z niej dygnitarze ziemscy i posłowie na sejmy w XVIII w. Felicjan stolnik wiski i Wawrzyniec podczaszy wiski Świderscy sprzedali w 1706r. (a w 1709r. również Łękowscy) swą część Świdrów a Wissy, Chrzanowa, Borowa i Miętusewa Podkanclerzemu Szczuce. Wdowa po Podkanclerzym Konstancja z Potockich najpierw w 1717r. dała Świdry w dzierżawę a następnie w 1721r. w zastaw za długi architektowi szczuczyńskiemu Józefowi Fontanie. Fontana odstąpił Świdry z zastawem pijarom szczuczyńskim. Odtąd ta część niewykupiona pozostała w rękach pijarów aż do konfiskaty ich dóbr po rozbiorach."
"Studia i materiały do dziejów powiatu grajewskiego". Tom 1, str. 122 Praca zbiorowa pod redakcją Michała Gnatowskiego i Henryka Majeckiego.
Państwowe Wydawnictwo Naukowe. Warszawa 1975
sobota, 29 marca 2025
czwartek, 27 marca 2025
Komentarze (0)