poniedziałek, 15 lipca 2024

Wiadomości

  • 7 komentarzy
  • 13446 wyświetleń

Nie chcą ADM-u !

Mieszkańcy bloków 60, 73 i 77 ul. Wiktorowo w Grajewie zwrócili się do Rady Miasta o podjęcie dyskusji na temat zwiększenia bonifikaty na sprzedaż mieszkań komunalnych. Kolejny krok - wspólnota mieszkaniowa.

Pismo:
Obecny stan naszych budynków nie mieści się w jakimkolwiek standardzie jakości. Mimo wielu obietnic ze strony miasta i administratora remonty nie są przeprowadzane. Nadmieniamy, że płacimy najwyższe czynsze w zasobach komunalnych w związku z czym, można by oczekiwać od miasta większej dbałości o stan naszych lokali. Budynki popadają w ruinę, co utwierdza nas w przekonaniu, że brakuje im prawdziwego gospodarza. Odnosimy wrażenie, że nasze bloki są "kulą u nogi" dla Miasta. Sposobem żeby to zmienić jest sprzedaż lokali i podejmowanie decyzji o administrowaniu i wszelkich remontach przez ich właścicieli. Aby tak się stało potrzeba jest, aby Rada Miasta, widząc wspólny interes podjęła uchwałę o zwiększeniu bonifikaty na sprzedaż mieszkań. Dla porównania dla Miasta Białystok wynosi do 90%, a w Mieście Łapy 95%. W tych miastach Urzędnicy kierowali się przykładem innych gmin, gdzie o wykupione budynki mieszkańcy dbają znacznie lepiej od poprzedniego właściciela. Sprzedając lokale ze zwiększoną bonifikatą nie będzie to na pewno rozdawnictwo jak niektórzy o tym myślą. Należy zauważyć, iż w momencie najmu lokali mieszkańcy wpłacili na rzecz miasta znaczną wartość tzw. kaucję, która to przy transakcji kupna nie jest zwracana czy też odliczana od ceny mieszkania. Zwracamy się do Rady Miasta o rzeczowe podejście do naszej prośby.


Uchwałą RM przy sprzedaży lokali mieszkalnych na rzecz najemców ustalona jest bonifikata 50% od ceny wyznaczonej za dany lokal. Gdyby wpłynął wniosek najemców o jednoczesną sprzedaż w trybie bezprzetargowym obejmującą wszystkie mieszkania w danym bloku, można by zastosować 85% bonifikatę.
Na ponad 110 najemców w/w bloków na wniosku złożono ok. 70 podpisów.

Bez szerszej debaty i analizy skutków finansowych i społecznych związanych z ewentualnym uwzględnieniem postulatów mieszkańców ul. Wiktorowo nie da się podjąć ostatecznej decyzji od razu, nie może ona dotyczyć mieszkańców wybiórczo, dlatego wniosek o zwiększenie bonifikaty został zaopiniowany negatywnie. Nie zamyka to jednak dyskusji - jak obiecują władze i radni - na temat stosowanych bonifikat, która została rozpoczęta podczas komisji RM 26 września br.

- Chcemy otrzymać bonifikatę, wykupić mieszkania i wziąć sprawy w swoje ręce. Nasze bloki administrowane przez ADM są z złym stanie technicznym, standard jest zerowy. Sami wykonamy remonty, nie chcemy być "warszawskim podwórkiem II" - mówią przedstawiciele mieszkańców  K. Fadrowski i D. Kuliś

- W tym roku chcemy rozstrzygnąć problem bloków 73 i 77, w kolejnym - bl. 60. Nie możemy odpowiadać za przeszłość, małymi kroczkami staramy się przywracać wygląd budynkom. Nam też zależy, żeby to dobrze wyglądało, wszystko rozbija się o brak środków. Mamy wiele robót, które trzeba wykonywać w tzw. trybie awaryjnym. - tłumaczy dyr. ZADM E. Kupiec

e-Grajewo.pl

niedziela, 14 lipca 2024

Dni Grajewa 2024

Komentarze (7)

JA TWŻ NIECHCĘ A.D.M.U PONIEWAŻ PŁACĘ ZA CZYNSZ A WZAMIAN MAM OD 2LAT PRZECIEKAJĄCY SUFIT I CIAGLE OBIECUJA ŻE NAPRAWIĄ DACH ALE TO TYLKO OBIECANKI !!!!!!!!!!!!!! A ZA CZYNSZ PŁACIC KAŻĄ CO MIESIĄĆ ZDZIERCY!!!!!!!

Widać gołym okiem że naszym RADNYM są obce bolączki mieszkańców naszego miasta.Po drugie to zawsze mają jakieś interesy skoro nie chcą sprzedać mieszkań po cenach takich jak w przytoczonych miastach.Po trzecie to zapewne wzrosło by bezrobocie a na to miasto se nie może pozwolić.Jak widzicie o tych co chcą kupić to mogą se tylko pomarzyć.

Miasto sprzedając swoje mieszkania po wygórowanych cenach "kantuje" dodatkowo mieszkańców, bo nie odlicza od ceny wykupu wynajmowanego lokalu tzw. nakładów własnych poniesionych na " przedmiocie podlegającym zbyciu". Uchwała Rady Miejskiejnr 21/V/99 w paragrafie 6 ust.4 z 28 stycznia 1999 r. stanowi m.in.: "Na poczet ceny zalicza się uzgodnione z wynajmującym (...) nakłady dokonane na przedmiocie podlegającym zbyciu, a poniesione przez niego i nie rozliczone uprzednio przez wynajmującego". Zapis jednoznacznie określa dla Burmistrza Miasta obowiązek odliczenia nakładów, ale kto się tym przejmuje-"ciemny lud i tak to kupi". I kupuje, z wyjątkami dla niektórych, już ósmy rok z rzędu.

Kuba: podaj nam swój poziom frekwencji na posiedzeniach Rady lub Komisjach, nie rozumiem jakie "interesy" masz na myśli? Czy Twoim zdaniem mieszkaniec, który wykupił mieszkanie z zasobów miasta w maju 2007r. przy zastosowaniu obecnego regulaminu i obecnego poziomu bonifikaty jest.... . MIasto nie toczy nieustannej kampanii wyborczej, nie tworzy super ustaw z prezentami dla mieszkańców zasobów (tak jak ustawa o nabyciu praw własności lokali spółdzielczych za killka zł. Tak kilka, bowiem opłata notarialna to zupełnie inna regulacja) jak drogi Kubo nazwiesz mieszkańców kupujących lokale po cenach rynkowych: "frajerami", zanim czynnik rządowy wpadł na taki "mądry pomysł" (warto pamiętać, że w długiej perspektywie - (podatek Katastralny), ten prezent będzie dla wielu mieszkańców łupniem po plecach).Komu z Was drodzy czytelnicy e-grajewo bank, zakład pracy dawniej, spółdzielnia dawały 50% bonifikatę, może wasze odsetki od kredytu hipotecznego stale są umarzane? Prawo własności tworzy nie tylko korzyści, tworzy także ciężar obsługi finansowej.W Wielkiej Brytanii podatek katastralny (tzn od wartości rynkowej nieruchomości) wynosi do 10% w skali rocznej. Zależny jest on od wielu czynników, ale najniższy poziom nie schodzi poniżej 0.7%. Wszystkie formy podatków w Polsce po roku 1990 wzorowane są na tamtej strukturze i formie, należy sądzić że dla Katastralnego będzie podobnie.Z biegiem czasu każdy nabędzie prawa własności do lokalu, bez względu na jego obecny tytuł prawny. Posiadając dziś mieszkanie o wartości rynkowej 120.000 tys. czyli tak przeciętnie dla Grajewa, oblicz sobie Kubo 0,7% a potem np. 3% i na koniec 10%. Jaki masz wynik?

DO BOKA.
Jak widzę nie jesteś w temacie grajewskim....Takie spółki są na rękę naszym bezRADNYM.ZADM jak sama nazwa wskazuje ADMINISTRUJE blokami a nie musi ponosić kosztów związanych z naprawą czy remontem.Wystarczy zobaczyć na blok po byłej Jednosce wojskowej
Jak był ADMINISTROWANY przez ZADE-em to nic tam się ne działo.Natomiasy teraz jest zarządzany przez tz:współnotę to są efekty:ELEWACJA,OGRODZENIE wszysto aż lśni.

Obecne przepisy dotyczace wykupu mieszkan komunalnych uwazam za krzywdzace zwlaszcza dla najemcow mieszkan w najstarszym osiedlu czyli Broniewskiego.Mieszkam tam juz 45lat czyli od dnia oddania bloku nr3 lokatorom.Przez 45lat place czynsz (brak cieplej wody a czynsz wyzszy niz spoldzielczy),wplacilam kaucje ktora po rewaloryzacji i oprocentowaniu przez 45lat bylaby pokazna kwota,robie remonty mieszkania za ktore nikt nie zwrocil mi zlotowki,nawet za wymiane okien.Przy wykupie obowiazuje mnie taka sama bonifikata (50%) jak lokatora ktory jest najemca mieszkania od roku i nie poniosl rzadnych kosztow w utrzymanie nieruchomosci.Ja przez 45lat splacilam juz to mieszkanie i nadal mam za nie placic duze pieniadze,bo nie dopuscilam do kompletnej dewastacji lokalu i dzis pani rzeczoznawca wyliczajac jego wartosc wlicza moje naklady finansowe.Zaplace wiecej bo nie zrobilam w mieszkaniu maliny!W wiekszosci miast w Polsce jest zroznicowane ile procent bonifikaty maja osoby bedoce najemcami 10,20,30lat.

ADM nie tylko nie chce remontu na ul. Wiktorowo ale też na os.broniewskiego. blok nr 3 stoi z rozpadającymi się balkonami pod którymi przechodzą dziennie setki ludzi a p. Olszewski podaje daty które mijają maj. lipiec. moja mama dzwoni a p w/w nic sobie nie robi i mówi, że burmistrz wie o tym i nikt mu (p.O) nic nie zrobi. dlaczego tak jest, że ludzie starsi którzy tam mieszkają płacący czynsze nie mają dogodnych warunków żeby mieszkać. a to cieknący dach, a to rozsypujące się balkony. czy oni sami mają robić sobie remonty na własną rękę??? mają wynajmować specjalne ekipy na swój koszt? kto im pomoże, jak nie ADM?!na który nie można z resztą i tak liczyć :/ ps na co tak skrzętnie dzielicie pieniądze skoro ich nie ma? do p. Olszewskiego proszę mieć trochę kultury osobistej do starszych osób, bo dzięki nim pan ma gdzie pracować i z czego dostawać pensje.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.