Narcyzy stanowią symbol odrodzenia. Ich kwity ozdobione charakterystycznymi trąbkami pojawiają się wiosną w ogrodach, wnosząc do nich radość i żywy kolor. Ogromny wybór odmian i prostota uprawy sprawiają, że ich obecnością może cieszyć się każdy, niezależnie od poziomu wiedzy i ilości miejsca w ogrodzie czy na balkonie. W naszym przewodniku podajemy proste porady, jak uprawiać narcyzy, by rosły zdrowo i obficie kwitły.
Podobnie do większości kwiatów narcyzy najchętniej będą rosły w miejscach słonecznych i delikatnie półcienistych. Znakomitym miejscem do ich uprawy jest zaciszny kącik, gdzie kwiaty nie będą narażone na podmuchy silnego wiatru. Do prawidłowego rozwoju potrzebują żyzne i przepuszczalnej gleby, która została przekopana na głębokość około 30 cm. Miejsce zasadzenia cebul narcyzów trzeba też odchwaścić oraz usunąć większe kamienie. Dobrym posunięciem jest dodanie do ziemi kompostu, który poprawi strukturę gleby i zapewni kiełkującym cebulkom dostatek pokarmu.
Cebule narcyzów wymagają zasadzenia wczesną jesienią. Za optymalny czas sadzenia przyjmuje się wrzesień i październik. Przy sadzeniu zwracamy uwagę na wielkość cebulek. Wskaże ona nam, na jaką głębokość powinny zostać umieszczone. Kierując się rozmiarami, wykopujemy dołki o głębokości trzech wysokości danej cebulki. Pomiędzy cebulkami zostawia się około 10-15 cm przerwy, co pozwoli roślinom na swobodny rozwój. Więcej o cebulkach narcyzów: https://sklep.swiatkwiatow.pl/narcyzy
Utrzymanie narcyzów nie kosztuje wiele wysiłku. Rośliny te podlewany umiarkowanie w okresach suszy. Trzeba mieć na uwadze, że nadmiernie mokre podłoże prowadzi do chorób i gnicia cebulek, dlatego już przy sadzeniu zwarto zapewnić dobry drenaż. Wiosną, kiedy cebulki zaczną kiełkować, dobrze jest zastosować specjalistyczny nawóz do roślin cebulowych. Dostarczenie makro i mikroelementów wspomaga rozwój zdrowych i silnych narcyzów. Po przekwitnięciu kwiatów należy je wyciąć, aby zapobiec powstawaniu nasion, które osłabiają siły cebulek. Trawiaste liście narcyzów usuwamy, dopiero kiedy zżółkną i uschną.
Kipiące kolorami narcyzy są uniwersalne. Stanowią ciekawy element kompozycji rabatowych, pięknie odcinają się na tle trawnika. Posadzone grupowo w postaci dużych plam pomiędzy drzewami, tworzą malownicze krajobrazy, które zapadają w pamięć. Narcyzy wykorzystuje się także w projektach naturalistycznych. Wielka różnorodność narcyzów jest zachętą do ogrodniczych eksperymentów. Miniaturowe odmiany są kapitalną, wiosenną dekoracją doniczek i skrzynek, zaś klasyczne odmiany będą efektownie prezentować się w gruncie. Nie wolno pominąć roli narcyzów jako kwiatów ciętych, które perfekcyjnie wnoszą wiosenny klimat do wnętrz.
Uprawa narcyzów nie jest wymagająca, poradzi sobie z nią każdy. Te niesamowite kwiaty, co roku rozkwitając, nadają przestrzeni koloru i świeżości. Dzięki małym wymaganiom możemy wyhodować narcyzy w wielu miejscach. Pełne koloru, ciekawie zbudowane kwiaty narcyzów genialnie zdobią ogrody i miejskie parki. Bez względu na to, gdzie zdecydujemy się je zasadzić, narcyzy są gwarancją niepowtarzalnego piękna każdego roku.
Więcej o cebulkach kwiatowych: https://sklep.swiatkwiatow.pl/cebulki-i-sadzonki
sobota, 23 listopada 2024
piątek, 22 listopada 2024
Komentarze (0)