Nadmierna senność, zaburzona nocna regeneracja i zespół przewlekłego zmęczenia to bardzo częste przypadłości dzisiejszych czasów. Sen zbyt krótki lub niskiej jakości uniemożliwia prawidłowe procesy naprawcze, które zachodzą podczas snu. Nadmierna senność może być także objawem towarzyszącym poważnym schorzeniom, dlatego nie należy lekceważyć pierwszych symptomów nadmiernej senności.
Nadmierna senność, a zaburzenia snu
Nadmierna senność w ciągu dnia może być spowodowana występowaniem zaburzeń snu, które oprócz obniżonego nastroju, powodują trudności z koncentracją, czy problemy z koordynacją.
Rodzaje zaburzeń snu, które mogą powodować nadmierną senność (hipersomnię):
Niewłaściwa regeneracja nocna może przyczyniać się do powstawania chorób przewlekłych o podłożu metabolicznym lub zaburzeń natury psychicznej, takich jak depresja, czy nerwice. Osłabiona będzie także odporność organizmu, przez co organizm jest bardziej podatny na infekcje.
Nadmierna senność jest często wynikiem zaburzonego rytmu okołodobowego, przez co dochodzi do nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu hormonalnego, a przede wszystkim wydzielania melatoniny.
Nadmierna senność jest jedynie jednym z objawów związanych z zaburzeniami snu, pozostałe z nich to m.in.:
Nadmierna senność jest problemem, który uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, wykonywanie obowiązków szkolnych lub zawodowych oraz czynności wymagających skupienia i koncentracji. Jeżeli towarzyszy nam uczucie silnego zmęczenia i nadmiernej senności nie należy prowadzić samochodu i obsługiwać maszyn, których działanie może spowodować uszczerbek na zdrowiu lub zagrażać życiu.
W jakich chorobach występuje nadmierna senność?
1. Nadmierna senność w infekcji.
W czasie choroby nasz organizm jest obciążony walką z chorobą i naturalnym symptomem w przebiegu infekcji będzie nadmierna senność. Towarzyszące grypie lub przeziębieniu objawy takie jak katar, ból głowy, zatok, czy wysoka temperatura powodują ogromne zmęczenie. Dodatkowo brak łaknienia i przyjmowane leki będą wzmagały nadmierną senność.
2. Nadmierna senność w cukrzycy.
Cukrzyca to choroba, w której obserwuje się wysoki poziom glukozy we krwi, co wynika z nieprawidłowego metabolizmu glukozy. Częstym objawem w tym schorzeniu jest nadmierna senność po posiłku, wywołana hipoglikemią poposiłkową, co wynika z nieprawidłowego działania insuliny.
Z drugiej strony z kolei niedobór snu zaburza metabolizm glukozy i powoduje obniżenie zdolności trzustki do wytwarzania insuliny. Wobec tego zaburzenia snu mogą przyczyniać się do powstawania chorób metabolicznych.
3. Nadmierna senność w chorobach tarczycy.
Nadmierna senność jest objawem występujący w niedoczynności tarczycy. Hormony produkowane przez gruczoł tarczycowy biorą udział w przemianach metabolicznych. Niewystarczający poziom tyroksyny i trójodotyroniny działają hamująco na metabolizm, pacjentowi towarzyszy obniżenie nastroju, uczucie chłodu, przewlekłe zmęczenie i nadmierna senność.
4. Nadmierna senność w chorobach psychicznych.
Zaburzenia snu bardzo często towarzyszą w przebiegu chorób o podłożu psychicznym, m.in. depresji, dlatego objawów nadmiernej senności nie można lekceważyć, ze względu na poważne konsekwencje zdrowotne. Dodatkowo w leczeniu niektórych chorób psychicznych wykorzystuje się silnie działające leki, których objawem ubocznym jest nadmierna senność.
poniedziałek, 25 listopada 2024
poniedziałek, 25 listopada 2024
Komentarze (0)