Wiadomości

Msza święta w intencji zmarłych strażaków

Druhny i druhowie z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Powiatu Grajewskiego od wielu lat kultywują tradycję organizacji mszy z modlitwą za tych, którzy odeszli już na „wieczną służbę w domu Pana”.


Tegoroczna uroczystość odbyła się 27. listopada w Kościele parafialnym pw. Świętej Anny w Radziłowie. Liturgii przewodniczyli ks. proboszcz Jarosław Filochowski oraz powiatowy kapelan strażaków ochotników ks. Andrzej Traczyk, na codzień proboszcz Parafii Ławsk. Punktualnie o godzinie 12.00 w akompaniamencie Orkiestry z Ochotniczej Straży Pożarnej ze Szczuczyna księża wprowadzili do świątyni przybyłe poczty sztandarowe.


Na modlitewne spotkanie zaproszenie przyjęli Posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej: Kazimierz Gwiazdowski Polityk oraz Stefan Krajewski Ważnymi uczestnikami uroczystości byli, jak zwykle obecni strażacy zawodowi z Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie razem ze swoim komendantem Andrzejem Beczko oraz jego zastępcą.
Na środku radziłowskiej świątyni stanęło 16 pocztów reprezentujących strażaków z gmin: Grajewo, Radziłów, Rajgród, Szczuczyn i Wąsosz. Reszta druhen i druhów zajęła miejsca w świątyni. Msza za strażaków po raz pierwszy odbywała się w niedzielę. Jej organizatorom czyli Zarządowi Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP chodziło o to, by umożliwić udział jak największej liczbie strażaków, co chyba poskutkowało, bo na mszy stawiło się ponad 200 strażaczek i strażaków. O wspólną modlitwę w intencji strażaków poprosił druh prezes ZOPZ OSP RP Artur Kuczyński, a ks. Traczyk odczytał imiona i nazwiska strażaków, którzy odeszli od nas w ciągu ostatnich pięciu lat. Liturgia mszy świętej toczyła się swoim zwyczajowym rytmem, a w jej poszczególnych momentach uczestniczyli strażacy. Podniosłą atmosferę modlitewnego spotkania podkreślał udział orkiestry ze Szczuczyna.


Na zakończenie mszy druh Mirosław Gądek podziękował wszystkim za udział i zaprosił na wspólną, strażacką herbatę. Poczty sztandarowe pokłoniły się przed ołtarzem głównym i wszyscy uczestnicy uroczyście pomaszerowali do pobliskiej sali bankietowej, zlokalizowanej w centrum Radziłowa, gdzie wysłuchano kilku słów od zaproszonych gości. Okazało się również, iż gościnność gospodarza miejsca, jakim był Wójt Radziłowa Krzysztof Milewski pokrzepiła wszystkich gorącą zupą. Ta część spotkania nie trwała długo. Już po kilkunastu minutach organizatorzy otrzymali od wszystkich podziękowania za sprawną i tak serdeczną organizację i poszczególne delegacje strażackie zaczęły wracać do swoich remiz.


Druhowie Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP dziękują władzom samorządowym Radziłowa, czcigodnym księżom, orkiestrze, druhnom i druhnom, wszystkim gościom oraz szczególnie druhowi Mirosławowi Gądkowi za podjęcie wyzwania organizacji tej uroczystości.

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.