Każdego roku 2 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł. Wydarzenie ma podkreślić znaczenie obszarów bagiennych w wymiarze globalnym i uświadomić nam, jak ważną rolę pełnią w życiu codziennym.
- Tereny te mają ogromne znaczenie dla zachowania bogactwa roślin, zwierząt i różnorodności krajobrazu oraz odpowiedniego poziomu wody. Te naturalne ekosystemy stanowią, na równi z obszarami leśnymi, podstawowe układy przyrodnicze, które podtrzymują życie na Ziemi. Spełniają wiele różnych funkcji przyrodniczych, gromadząc organiczne zasoby węgla i azotu, oczyszczając wody, hamując odpływ wód podziemnych do rzek, magazynując wody podziemne i powierzchniowe. W sytuacji, gdy planecie zagraża niedobór wód słodkich, ochrona obszarów wodno-błotnych to jedno z najważniejszych zadań – wyjaśnia nam Beata Głębocka, Kierownik Działu Edukacji i Udostępniania Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Narastający kryzys wodny, spowodowany działalnością człowieka i zmianami klimatu, zagraża ludziom i przyrodzie. Wzrost liczby ludności, urbanizacja i określone wzorce konsumpcji odcisnęły nieodwracalnie piętno na terenach podmokłych.
Największe efekty ochrony mokradeł przynoszą działania w skali lokalnej, za to powszechne. Gromadzenie i rozprowadzenie wód opadowych na własnym trawniku, budowa ogrodów deszczowych i przepuszczalnych oczek wodnych , ograniczenie brukowania i asfaltowania oraz wycinania zadrzewień i zakrzaczeń przydrożnych, nawet zbieranie śmieci z pobliskiego mokradła w czasie niedzielnego spaceru jest sposobem na zachowanie zdrowej i czystej wody.
W tym roku mija 51 lat od podpisania porozumienia, którego celem jest ochrona najważniejszych mokradeł na świecie, szczególnie ostoi ptaków wodno-błotnych o znaczeniu międzynarodowym - Konwencji Ramsarskiej w 1971 r. Polska jest sygnatariuszem tej umowy, ochroną objęto u nas 19 najcenniejszych obszarów, a wśród nich trzy parki narodowe z Podlasia: Biebrzański, Narwiański i Wigierski.
Rok 2022 został ogłoszony w Parku „Rokiem różnorodności biologicznej wokół nas”. W ten sposób przyrodnicy chcą podkreślić ogromną rolę obszarów wodno-błotnych dla przyrody i człowieka.
foto. Piotr Tałałaj
sobota, 23 listopada 2024
piątek, 22 listopada 2024
© Copyright 2024, Wszelkie prawa zastrzezone
Komentarze (0)