Czy warto brać udział w życiu publicznym? Dlaczego warto uczestniczyć w wyborach? Jak organizowane są wybory? Jakie są uprawnienia organów Unii Europejskiej? Na te i inne pytania uczniowie grajewskiego Ogólniaka mogli debatować w trakcie szkolnej realizacji projektu MŁODZI GŁOSUJĄ. Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Centrum Edukacji Obywatelskiej, które od 25 lat zaprasza polskie szkoły do prowadzenia działań edukacyjnych i profrekwencyjnych przed wyborami.
Do tej pory w symulacjach wyborów wzięło udział niemal 3 miliony uczniów i uczennic, w tym ponad tysiąc z LO w Grajewie.
Celem projektu jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym i zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach poprzez: umożliwienie młodym udziału w wyborach szkolnych i oddania głosu na konkretne komitety wyborcze; dostarczenie informacji na temat procedur demokratycznych i znaczenia wyborów; zaangażowanie w działania na rzecz wysokiej frekwencji wyborczej. Uczestnictwo w programie daje możliwość wyrażenia przez młodzież – także niepełnoletnią – swoich poglądów w ważnych sprawach dla kraju i wspólnoty europejskiej.
Zdobyta wiedza w obszarze uprawnień Parlamentu Europejskiego, wyborów, ordynacji wyborczych, prowadzenia dyskusji oraz kampanii zachęcających do głosowania pozwoli uczniom świadomie uczestniczyć w tym święcie demokracji.
Za realizację przedsięwzięcia w I LO w Grajewie odpowiadał Stanisław Adam Doliwa wraz z uczniami klasy II D realizującymi nauczanie wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym. Szkolnymi elementami projektu były m.in. prezentacje multimedialne, gry edukacyjne, symulacje edukacyjne, wizualne akcje informacyjne. Jednym z głównych komponentów było przygotowanie i przeprowadzenie szkolnych wyborów. Za tę część w grajewskim Liceum odpowiadała komisja w składzie: Adrian Kurkowski – przewodniczący, Jan Masiewicz i Dawid Burzyński. Głosowanie odbywało się w godzinach 8.00 – 12.40. Wysoka frekwencja (nominalna: 54.5%; osiągalna/rzeczywista: 71,3%) i duże zainteresowanie przedsięwzięciem świadczy o zainteresowaniu młodzieży problematyką europejską i podmiotową partycypacją w życiu publicznym.
środa, 27 listopada 2024
wtorek, 26 listopada 2024
© Copyright 2024, Wszelkie prawa zastrzezone
Komentarze (0)