Wiadomości

  • 10 komentarzy
  • 12650 wyświetleń

"Młodzi Demokraci" z Białorusią

"Wierzę, że Białoruś będzie demokratycznym państwem, a wolność przyjdzie wcześniej, niż wszyscy się tego spodziewamy" - tymi słowami Zmicier Kaśpiarowicz, lider młodzieżowego ruchu politycznego Młoda Białoruś, przekonywał uczestników konferencji, która odbyła się 16 stycznia br. w Białowieży, do powołania Instytutu Demokratycznego, mającego na celu demokratyzację Białorusi i pomoc Białorusinom w walce z tamtejszym reżimem.


Wśród gości konferencji byli m.in. wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Robert Tyszkiewicz, Dyrektor Departamentu Współpracy Rozwojowej MSZ Marek Ziółkowski oraz prezes Radia Racja Jarosław Iwaniuk.
Instytut powołano z inicjatywy Stowarzyszenia "Młodzi Demokraci", a jego głównym zadaniem będzie udzielanie pomocy organizacyjnej, technicznej i intelektualnej osobom i organizacjom podejmującym działania na rzecz aktywnego udziału w życiu obywatelskim, rozwoju demokracji oraz pomocy społecznej. Miejsce spotkania nie zostało wybrane przypadkiem, bo to właśnie na spotkaniu w Puszczy Białowieskiej blisko 20 lat temu podjęto decyzję o rozpadzie ZSSR - zauważył Dariusz Dolczewski, przewodniczący S"MD" w Polsce. Szef krajowych struktur wyraził szczególne uznanie dla przewodniczącego Regionu Podlaskiego Stowarzyszenia Karola Pileckiego, który był jednym z inicjatorów powstania Instytutu.
Podczas spotkania, przedstawiciele różnych młodzieżowych organizacji z Białorusi zilustrowali zgromadzonym bieżącą sytuację w ich kraju. Młodzi Białorusini mówili o prześladowaniach, jakie dotykają aktywnych działaczy opozycyjnych i ich rodziny. Anton Kalinowsky, reprezentant Młodych BNF Białoruś, podziękował polskim kolegom za solidarność oraz wsparcie zarówno moralne, jak i na poziomie instytucji europejskich i polskich. Wszyscy zabierający głos podkreślali, że należy stale przypominać obywatelom i politykom państw członkowskich Unii Europejskiej, że na wschód od Bugu funkcjonuje ostatnia dyktatura w Europie.
Na koniec uczestnicy spotkania podpisali list intencyjny w sprawie założenia Instytutu Demokratycznego. W najbliższym czasie stowarzyszenie zostanie formalnie zarejestrowane w Polsce przez członków S"MD", a następnie we władzach stowarzyszenia i w jego składzie znajdą się młodzi Białorusini.
Na konferencji obecni byli również delegaci z Grajewa - Izabela Wilińska, Piotr Piechociński i Adam Jankowski, którzy wzięli następnie udział w Zjeździe Regionu Podlaskiego S"MD", podczas którego wybrano nowe władze regionalne Stowarzyszenia. Izabela Wilińska została Członkiem Zarządu Regionu a Adam Jankowski Członkiem Konwentu Regionalnego S"MD". W najbliższym czasie koło S”MD” w Grajewie planuje zorganizować spotkanie grajewskiej młodzieży z rówieśnikami z Białorusi.

 

AJ

www.grajewo.smd.org.pl

czwartek, 29 września 2022

Pracowita środa strażaków na drogach

środa, 28 września 2022

Goniądz. Zderzenia dwóch aut

Komentarze (10)

oj dalibyście spokój Białorusinom. Ile lat trwa już akcja "solidarni z Białorusią"? Jedźcie na Białoruś i pogadajcie z ludźmi, oni nie chcą zmian. Im jest dobrze. To tak jakby ktoś z Zachodu chciał demokratyzować Polskę i ratować ją od rządów Tuska.

Ciekaw jestem Aleksandro czy to samo napisałabyś przed 1989 rokiem o inicjatywach w Europie Zachodniej, gdy wspierano Polaków w walce z reżimem komunistycznym? Wtedy też takie oszołomy twierdziły, że na wschodzie bardzo dobrze się żyje. Nie ma to jak polski egoizm.

Parafianinie : rozmawiałeś z ludźmi z Białorusi? Ja tak i wiem co piszę. Nie mówię o tych kilku małolatach, tylko o dużej grupie dojrzałych ludzi. Oni nie chcą, aby Polacy się wtrącali. Im żyje się dobrze. Może czasami nawet lepiej niż Polakom za pełnego "cudów" rządu ekipy Tuska. Co z tego, że Polacy w to się wtrącają? Oni i tak będą dalej popierać Łukaszenkę. Nie przekonasz ani mnie, ani ich, że jest inaczej.

Widać jakaś nie do końca poinformowana gimnazjalistka której ktoś głupot nagadał a ta wierzy.

Tu nie chodzi o narzucanie czegos sila. Tego typu akcje maja dac tylko szanse na dokonanie zmian. Jak te okazje wykorzystaja mieszkajacy tam ludzie, zalezy tylko od nich:)

jak to czytam to mam wrażenie , ze to tylko jedna osoba pisze i podpisuje sie pod różnymi nickami :P. Ja osobiscie nie widze nic złego ,że nasza młodzież poznaje się z ludzmi z białorusi bo co w tym złego ? btw. z tego ci wiem to tusk do smd chyba nic nie ma wiec nie wiem po co się do tego pana odwołujecie ciągle, to prywatna inicjatywa grajewian i chwała im za to ,że im się chciało,niektórzy ograniczyli się w swoją "aktywność" jedynie do pisania na e-grajewo z tego co widze :P

Gimnazjalistką, a w dodatku niepoinformowaną to chyba ty jesteś. Wierzcie tym małolatom - daleko nie zajdziecie. Nie robią nic konkretnego, a chcą żeby było o nich głośno. Nic dziwnego - to taktyka Tuska.

Też jestem za demokratyzacją Białorusi... W końcu będzie można wtedy nieźle się nakraść jak to w demokracji bywa (pożyczymy im trochę kasy, wykupimy co lepsze zakłady, a potem zniewolimy naród i wprowadzimy eurosocjalizm w którym nikt z głodu nie zginie o ile będzie płacił przyzwoite podatki). Koncerny i instytucje finansowe tylko na to czekają i płacą na kampanię wolna Białoruś w końcu to im jakoś się zwróci w przyszłości... Zresztą jak na Ukrainie będzie co okradać...

cytuje :
Gimnazjalistką, a w dodatku niepoinformowaną to chyba ty jesteś. Wierzcie tym małolatom - daleko nie zajdziecie. Nie robią nic konkretnego, a chcą żeby było o nich głośno. Nic dziwnego - to taktyka Tuska.
Napisał: Aleksandra


omg :D.... ktoś tu miał pranie mózgu :P

Wiecie co,płakać się normalnie chce czytając te Wasze niektóre komentarze.. To są osoby,które już w tak młodym wieku próbują udzielać się w życiu politycznym w przeciwieństwie do niektórych.. Przyznam,że jest naprawdę pełen podziwu - nie jest to tylko moje zdanie. Uważam,że działania jakie podejmują Młodzi Demokraci są przykładem dla osób,które całkowicie nie interesują się swoją przyszłością,a już nie wspomnę o dalszym pokoleniu i w miarę swoich możliwości spróbują to zmienić,przynajmniej będą sprawiać pozory. Życzę Wam powodzenia!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.