Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 16105 wyświetleń

MLEKPOL po Walnym

Doroczne Walne Zgromadzenie Delegatów SM MLEKPOL

Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL z Grajewa, producent marki Łaciate i Milko, podsumowała rok 2006 i przedstawiła plany gospodarcze na bieżący rok podczas corocznego Walnego Zgromadzenia Delegatów.

Rok 2006 był w szczególnie trudny dla producentów mleka w zakresie skupu surowca ze względu na obowiązujące kwoty mleczne oraz konsekwencje kar wynikających z tytułu ich przekroczenia. Ostatecznie za rok kwotowy 2005/2006 kary za nadprodukcję mleka w SM MLEKPOL osiągnęły ogólną wartość prawie 15,5 mln zł. Mimo ograniczonej kwotami produkcji mleka skup surowca w ubiegłym roku wyniósł 905 mln. litrów przy dynamice 101,3% w porównaniu do roku 2005. Jest to największa ilość skupionego mleka w historii spółdzielni MLEKPOL, ale również najwyższy skup ze wszystkich podmiotów skupujących mleko w Polsce - stanowi 10% kwoty krajowej. Spółdzielnia skupuje mleko do siedmiu swoich zakładów (w Grajewie, Kolnie, Zambrowie, Mrągowie, Augustowie, Sejnach i Bydgoszczy) z terenu czterech województw. I tak najwięcej mleka pozyskała od dostawców z województwa podlaskiego -   601 mln. litrów (66,4% całości skup w 2006 roku), a następnie z warmińsko – mazurskiego 221 mln. l. (24,4%), kujawsko – pomorskiego - 34 mln. l. (3,7%),  mazowieckiego – 3,7 % oraz wielkopolskiego - 3 mln. l. (0,4%). W 2006 roku do spółdzielni MLEKPOL surowiec sprzedało 12 243 producentów mleka. Ponad 82% surowca zostało skupione w odbiorze bezpośrednim. Średnio statystyczny producent mleka sprzedał dla MLEKPOLu w roku 2006 – 76 tys. l. mleka. Dla porównania - średnio statystyczne gospodarstwo w Polsce zajmujące się produkcją mleka sprzedaje rocznie 34 tys. litrów surowca. Średnia cena zapłacona przez spółdzielnię rolnikom za mleko w 2006 ukształtowała się na poziomie średniej ceny mleka w UE i wyniosła 1,128 zł za litr (0,291 EUR). 

Najwięksi dostawcy mleka do MLEKPOLU w 2006 roku w grupie gospodarstw indywidualnych to: Józef Jałbrzykowski z Garlina (862 tys. litrów) Adam Guzel ze Szpakowa (778 tys.), Marek Kozikowski ze wsi Czartosy (778 tys.), Paweł Maliszewski z Perkun (763 tys.) oraz Wojciech Strumiłowski ze wsi Łupki (750 tys.) W grupie gospodarstw wielotowarowych najwięcej surowca wyprodukował  Kombinat Rolny Szestno (8 290 tys. litrów) oraz Agro Skandawa Aptyny (7 323 tys.) i Uni Agro Mazurowo (2 301 tys.)

Wiodącymi produktami spółdzielni są: sery, wyroby UHT, mleko w proszku odtłuszczone i masło. MLEKPOL produkuje również coraz więcej wyrobów świeżych: jogurtów, kefirów, maślanki i twarogów. Przypomnijmy, iż wiodące marki spółdzielni to Łaciate, Milko, Białe i Mrągowskie. Dla przykładu rocznie MLEKPOL produkuje 220 mln. litrów mleka UHT, dziennie jest to 600 tys. litrów.

Na unowocześnienie parku maszynowego oraz wdrożenie nowych technologii w roku 2006 spółdzielnia wydatkowała kwotę prawie 33 mln. zł. Zakupiono m.in. nową linię do pakowania i plastrowania sera do zakładu w Grajewie oraz sfinansowano nową linię serowarską o wydajności 1 mln. litrów  na dobę w zakładzie w Mrągowie.  Duże środki finansowe przeznaczone zostały na remonty, a szczególnie  w zakładach MLEKPOLu w Sejnach i Augustowie na dostosowanie  ich do kategorii A. Dzięki temu od 1 maja 2007 wszystkie  zakłady MLEKPOLu mogą produkować wyroby na cały rynek unijny.

Spółdzielnia działalność gospodarczą za rok 2006 zamknęła zyskiem w kwocie 7,8 mln. zł.

W 2007 roku MLEKPOL planuje zwiększenie skupu mleka do ilości 920 mln litrów oraz kolejne duże inwestycje, których wartość planowana jest na 116 mln. złotych. Pieniądze te przeznaczone będą m.in. na wdrożenie portalu korporacyjnego, budowę nowej hali produkcyjnej na dział konfekcjonowania sera oraz zakup nowej linii do plastrowania
i pakowania sera w Grajewie; uruchomienie nowej linii do twarogu w zakładzie w Zambrowie.

Prezes SM MLEKPOL Edmund Borawski przewiduje, że w roku 2007  spółdzielnia osiągnie wartość sprzedaży wyrobów własnych i usług w kwocie 1 mld. 630 mln. zł. 
- Planowane ogromne inwestycje i modernizacje w każdym z zakładów naszej spółdzielni bez wątpienia zwiększą asortyment oferowanych produktów i podniosą ich jakość, bo oczekiwania klientów stale rosną – mówi Edmund Borawski, prezes SM MLEKPOL. Oczywiście za tym muszą iść koszty przeznaczone także na promocje naszych wyrobów. Nadal wspierać będziemy także naszych dostawców, by mogli podnosić jakość surowca do 98 % mleka dostarczanego w klasie ekstra. Od 1 czerwca 2007 roku spółdzielnia podniosła średnią cenę płaconą rolnikom za dostarczane mleko z 1,17 zł do 1,24 złotych.

FIRST COMMUNICATIONS

Komentarze (1)

Podwyżka ceny skupu mleka o 0,07 zł to dopiero wzrost. Co za zysk dla producentów. Jakoś nie wspomina się o ile w tym czasie wzrosła cena mleka w sklepie dla konsumenta, albo cena paliwa dla producenta tegoż mleka i nas wszystkich.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.